درمان نویدبخش ناباروری در بیماران سرطانی با سلولهای بنیادی نادر

درمان نویدبخش ناباروری در بیماران سرطانی با سلولهای بنیادی نادر

ایسنا/ دانشمندان مرکز پزشکی دانشگاه تگزاس شعبه جنوب‌غربی با بررسی عدم باروری در مدلهای موش دریافتند که برخلاف گونه‌های مشابه سلول که در اسپرم تولید می‌شوند، سلولهای بنیادی بیان کننده PAX7 می‌توانند در برابر درمان با داروهای سمی و تابش دوام بیاورند.

اگر این یافته‌ها در انسان نیز تائید شود، ممکن است در نهایت به ایجاد استراتژی‌های جدید برای بازیابی یا حفاظت از باروری در مردان تحت درمانهای سرطانی منجر شود.

متاسفانه بسیاری از درمانهای سرطان تاثیر منفی بر باروری داشته و مردانی که تحت این درمانها هستند، با خطر بسیار بالای از دست دادن باروری روبرو می‌شوند. این نگرانی بزرگی در میان بیماران سرطانی به شمار می‌رود.

یافته‌های جدید که در مجله Clinical Investigation منتشر شده‌اند، بینش ارزشمندی در مورد فرآیند تولید اسپرم ارائه می‌کنند.

فرآیند تولید اسپرم موسوم به اسپرماتوژنز توسط گروهی از سلولهای بنیادی نابالغ موسوم به پیش‌سازها در بیضه هدایت می‌شود. این سلولها بتدریج به شکل سلولهای اسپرم کامات تمایز یافته بلوغ پیدا می‌کنند..

محققان سلولهای بنیادی را که پروتئین PAX7 را در بیضه‌های موش بیان می‌کردند، دنبال کرده و دریافتند این سلولها بتدریج اسپرم بالغ را پرورش می‌دهند.

محققان در آزمایشات خود دریافتند این سلولها حتی پس از مواجهه با شیمی‌درمانی و تابش نیز به تکثیر ادامه دادند و از این رو می‌توانند در بازیابی رشد اسپرم مشارکت داشته باشند.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «درمان نویدبخش ناباروری در بیماران سرطانی با سلولهای بنیادی نادر » اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X