الحیات: چه کسی جانشین محمود عباس می شود؟

الحیات: چه کسی جانشین محمود عباس می شود؟

شفقنا/ متن پیش رو در شفقنا منتشر شده و انتشار آن در اخرین خبر الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

اکثر فلسطینی ها تاکنون دو رهبر بیشتر به چشم خود ندیده اند. یکی یاسر عرفات با آن ریش کوتاه و چفیه و لباس های نظامی زیتونی رنگ و دیگری محمود عباس با ریش تراشیده و شخصیتی پدرانه که ترجیح می دهد، همیشه کراوات مرتبی داشته باشد.
عرفات سال 2004 بود که در پاریس فوت کرد. او از سال 1969 سازمان آزادیبخش فلسطین را رهبری می کرد. محمود عباس بعد از او به رهبری فلسطین رسید و بدون اینکه به نتیجه ای برسد همچنان تلاش می کند با اسراییل صلح کند.
هم اکنون عباس ( 79ساله ) از سلامتی کامل برخوردار بوده و پیوسته در رفت و آمد است. این هفته بود که پیش از رفتن به نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد، از فرانسه دیدار کرد. عباس گفته است قصد ندارد خودش را در انتخابات آینده نامزد کند. از این رو مساله فقط بر سر زمان است تا او رهبری فلسطین را به فرد دیگری بسپارد. در این میان اکثریت فلسطینی امیدوارند کسی جانشین او شود که در نهایت آنها را به تاسیس یک دولت فلسطینی برساند.
اما مشکل در این است که عباس هنوز برای خود جانشینی تعیین نکرده و هیچ تمایلی نیز به این کار نشان نمی دهد. از سوی دیگر هیچ شخصیتی نیز ملاحظه نمی شود که بتواند به صورت طبیعی جانشین او معرفی شود. حتی نزدیک ترین افراد به او درسطحی بسیار پایین تر از آن هستند که بتوانند به عنوان رهبر جدید فلسطینی معرفی شوند.
گرامت روملی، کارشناس امور فلسطین در موسسه دفاع از دموکراسی واقع در واشنگتن می گوید عباس هیچ فرد آماده ای برای جانشینی خود ندارد. او می افزاید « نظامی را هم تاسیس نکرده است که مردم در آن احساس کنند می توانند تا مدارج بالا پیشرفت کرده و به قله برسند».
حتی تحلیلگران سیاسی می گویند او به گونه ای رفتار می کند که رقیبان احتمالی خود را به مرور زمان از دور خارج کند. آخرین این ها سلام فیاض نخست وزیر سابق بود که از خط قرمز عبور کرده و به یک روزنامه آمریکایی در سال 2012 گفته بود تلاش می کند خود را برای ریاست جمهوری آینده مهیا کند. روملی درباره جانشینی عباس می گوید: «این مساله مبرمی شده است».
البته دیگران انتقادشان را متوجه نخبگان سیاسی فلسطینی می کنند و می گویند آنها نتوانستند مسیر روشنی را ترسیم کنند. رامی خوری پژوهشگر دانشگاه آمریکایی بیروت می گوید: «این واقعیتی است که هیچ چشم اندازی دیده نمی شود. عباس مثل هر رهبر دیگر عرب، به گونه ای رفتار می کند که جایش کاملا راحت است. هیچ کس نمی داند بعد از رفتن او چه خواهد شد ».
یک دیپلمات فلسطینی که در رام الله کار می کند یعنی جایی که مقر دولت خودگردان و محل استقرار رهبری فلسطینی هاست می گوید:‌ مثل شمعون در معبد است و آماده تا بدون توجه به عواقبش این بنا را نابود کند.

رهبران آینده
تاکنون نام شش نفر بیش از سایرین برای جانشینی عباس برده می شود. مقامات فلسطینی، دیپلمات های اروپایی و آمریکایی و دیگران نیز بر این افراد تاکید می کنند.
برجسته ترین شان «ماجد فرج » است. رییس سازمان اطلاعات فلسطین که آمریکایی ها نیز او را ستوده اند زیرا کمک کرد تا ابوانس اللیبی بازداشت شود. کسی که سال 1998 سفارت آمریکا در کنیا را منفجر کرد و سال ها تحت تعقیب بود. فرج همچنین در اوایل دهه پنجاه عمرش بود که در گفت وگوهای با اسراییل و آمریکا شرکت داشت و مورد احترام آنها قرار گرفت. فرج به روانی عبری را حرف می زند و شش سال را در زندان های اسراییل گذرانده است. او سبک کاری خاصی دارد و به صورتی قاطع سعی می کند هرطور شده مشکلات را برطرف کند. او در اردوگاه آوارگان بیت لحم بزرگ شد و دربین فلسطینی ها محبوبیت دارد اما این محبوبیت به حدی نیست که بتواند برای او یک پشتوانه سیاسی بسازد. انگلیسی را به روانی صحبت نمی کند و همین امر قدرت چانه زنی او را در سطح بین المللی کاهش می دهد. روملی می گوید «آمریکایی ها و اسراییلی ها او را دوست دارند... او طرفدار ثبات و امنیت است. مثل آمریکایی ها که طرفدار حفظ وضعیت موجود و آرام کردن فضا هستند ».
فرد دیگری که ممکن است برای جانشینی عباس در نظر گرفته شود مروان البرغوثی یکی از رهبران انتفاضه است. اسراییل او را به پنج مورد قتل متهم کرد و درسال 2004 محاکمه و به پنج بار زندان ابد محکوم کرد. با این حال فلسطینی ها همچنان امیدوارند که البرغوثی در یک معامله دو جانبه آزاد شود هرچند به گفته تحلیل گران امکان وقوع چنین اتفاقی بسیار بعید است. با این حال امکان انتخاب او درحالی که در زندان است وجود دارد. این امر به طرفدارانش اجازه می دهد تا مانند یک نلسون ماندلای فلسطینی او را به عنوان وسیله ای برای تحقق اهداف سیاسی انتخاب کنند.
یک بار خبرگزاری رویترز در این باره از او پرسیده بود. البرغوثی از داخل زندان نوشت: « رهبری فلسطین تا کنون از تحقق آزادی و بازگرداندن فلسطینی ها و کسب استقلال ناتوان مانده است. این حق ملت فلسطین است که هرکس را مناسب می داند انتخاب کند به شرط اینکه یک انتخابات آزاد و سالم و دموکراتیک باشد».
سومین احتمال سلام فیاض نخست وزیر 62 ساله سابق است که محبوبیتی هم دارد. با این حال او بیش از اینکه به عنوان یک شخصیت سیاسی مطرح باشد به عنوان یک کارشناس بانک جهانی مطرح است. عملکرد او به سادگی نمی تواند در افکار عمومی فلسطینی ها جا باز کند.
یکی دیگر از نام هایی که زیاد برده می شود جبرییل رجوب رییس سابق دستگاه امنیتی فلسطین است. یکی از اعضای کمیته مرکزی جنبش فتح که اکنون مشغول اداره فدراسیون فوتبال و المپیک فلسطینی است. به رغم اینکه رجوب از در آمیختن سیاست و ورزش ابایی ندارد اطرافیانش می گویند دوران سیاسی او تقریبا به پایان رسیده است.
دو نفردیگر می مانند که پیش زمینه ها و شیوه های کاملا متفاوتی دارند. یکی محمد دحلان و دیگری محمد اشتیه. این دومی کارشناس اقتصادی برجسته و ماهر با درجه دکترا از دانشگاه ساسکس بریتانیاست. یکی از اعضای فتح که در گفتگوهای با اسراییل نیز مشارکت داشت. او هم اکنون ریاست صندوق سرمایه گذاری و توسعه فلسطین را برعهده دارد و یک رهبر اقتصادی مهم به شمار می رود.
روملی از موسسه دفاع از دموکراسی ها می گوید: « شاید اشتیه نامزد نخست باشد... اگر عملیات پیچیده و تودرتویی را باید برای تعیین رهبری فلسطین طی کرد اشتیه نامزد نهایی است».
دحلان ( 52ساله ) نیز یکی از اعضای فتح و نزدیک با بریتانیایی ها و آمریکایی هاست. ستاره بخت دحلان زمانی افول کرد که با سرمایه آمریکایی ها اقدام به سرکوب شبه نظامیان حماس در غزه کرد. با این حال او یک بار دیگر در امارات ظاهر شد و کمک های نقدی زیادی را برای فلسطین جمع آوری کرد. او با انتقادات تندی که نسبت به عباس دارد مانند خاری در چشم اوست. اموال دحلان و شخصیت کاریزماتیک ونقش سیاسی و عمل مسلحانه اش همه دست به دست هم داده تا از او فردی قدرتمند بسازد. اما رقبایش می گویند او بیشتر به اسراییلی ها و آمریکایی ها نزدیک است و از سوی دیگر می گویند که او اهداف متعارضی دارد. طوری که یک دیپلمات اروپایی که از نزدیک با او کار می کرده می گوید او اصلا به جانشینی عباس فکر نمی کند. به گفته این دیپلمات، دحلان می تواند دیگران را از پشت پرده تحریک کند :‌«‌او ترجیح می دهد از فرق سر هر کسی که رییس باشد بندها را به حرکت درآورد»‌.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «الحیات: چه کسی جانشین محمود عباس می شود؟» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X