جیمز بیکر، وزیر خارجه اسبق آمریکا: روسیه و ایران جزیی از تکه های گم شده پازل هستند

جیمز بیکر، وزیر خارجه اسبق آمریکا: روسیه و ایران جزیی از تکه های گم شده پازل هستند

دیپلماسی ایرانی/ متن پیش رو در دیپلماسی ایرانی منتشر شده و انتشار آن در اخرین خبر الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

در حالیکه برخی از تند روهای داخل امریکا تلاش دارند تا نقش ایران در رسیدن به راه حل بحران خاورمیانه را دست کم بگیرند معهذا بعضی از سیاستمداران با تجربه به قدرت و نفوذ ایران در منطقه اذعان می کنند.جیمز بیکر وزیر امور خارجه امریکا در دولتهای ریگان و بوش از جمله کسانی است که بر این نکته تاکید می کند که ایران و روسیه باید جزیی از راه حل دراز مدت در خاورمیانه باشند.
سایت نشنال ریویو در این خصوص می نویسد: بیکر که سابقه زیادی در دولتهای ریگان و بوش دارد در مصاحبه با شبکه ان بی سی به نکات موفقیت آمیز سیاستهای خارجی زمان خود اشاره کرده و آن را با شکست های اخیر سیاستهای خارجی امریکا مقایسه نموده و می افزاید برای حل مشکلات خاورمیانه در دراز مدت ما نیاز به روسیه و ایران داریم تا بتوان بر شورشیان افراطی از جمله داعش پیروز شد.
تیم کاناوا گزارشگر این نشریه در ادامه می نویسد، با این حال بیکر هشدار داد که حضور فوری ایران در ائتلاف ضد داعش می تواند این تصور را بوجود آورد که امریکا در این بحران از شیعیان طرفداری می کند و لذا چنین اقدامی ممکن است باعث رنجش برخی از کشورهای متحد سنی شود.
مجری برنامه"میت د پرس"یادآوری می کند که در زمان وزارت جیمز بیکر برای مقابله با رژیم بعثی عراق در جنگ اول خلیج فارس در سال 1991 امریکا از رژیم بعث سوریه در ائتلاف علیه صدام استفاده نمود. بیکر در تائید این موضوع می افزاید: در آن زمان سوریه موافقت کرد تا با خارج کردن نیروهای خود از لبنان به جمع ائتلاف علیه عراق بپیوندد و در این جنگ شرکت کرد. بیکر افزود که همه کشورهای خاورمیانه و جهان می خواهند که امریکا داعش را نابود کند اما با پایان گرفتن کار داعش چنانچه ائتلاف وسیعتری شکل نگیرد باز هم این اتفاق تکرار خواهد شد. ما نیاز داریم که کشورهای اروپایی ، روسیه و چین هم در یک ائتلاف بزرگ حضور داشته باشند و در باره چگونگی مجهز کردن نیروهای معتدل و محدود کردن تند روها و نوع برخورد با این مشکل بدون شعله ورکردن درگیری شیعه و سنی گفتگو نمایند.
نشنال ریویو در پایان می نویسد: بیکر حرفی از این واقعیت نزد که از بین همه کشورهای متحدی که می خواهند علیه داعش مبارزه کنند تنها ایران ، حزب الله و سوریه هستند که نشان داده اند توانایی و روحیه مقابله با داعش را دارند.در گزارش های خبری دیگری آمده است اگر چه امریکا مانع از دعوت ایران و سوریه برای شرکت در کنفرانس ائتلاف علیه داعش در فرانسه شد ، با این حال جان کری وزیر امور خارجه امریکا گفت ، واشنگتن مایل است با ایران در باره عراق و سوریه گفتگو و تبادل نظر کند و این موضوع حتی می تواند در مذاکرات هسته ای روزهای آینده در نیویورک مطرح شود . جان کری که قبلا گفته بود از ایران برای شرکت در کنفرانس 26 کشور عربی و غربی برای مقابله با داعش دعوت نمی کند اکنون در توجیه این تصمیم می گوید، این اقدام بدان معنا نیست که امریکا با ایده برقراری تماس و ارتباط با ایران برای تغییر تحولات کنونی در عراق مخالف است.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «جیمز بیکر، وزیر خارجه اسبق آمریکا: روسیه و ایران جزیی از تکه های گم شده پازل هستند» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X