جوان نوشت: مأموریت غیر ممکن آخوندی و سیف

جوان نوشت: مأموریت غیر ممکن آخوندی و سیف

روزنامه جوان/ متن پیش رو در جوان منتشر شده و انتشار آن در اخرین خبر الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

زمین و مستغلات از دیر‌باز یکی از مهم‌ترین بخش‌ها در اقتصاد ایران بوده است و در شرایط فعلی که به گواه حسابرسان بخش قابل‌ملاحظه‌ای از دارایی بانک‌ها و سایر بازیگران اصلی اقتصاد ایران به زمین و مستغلات تبدیل شده است، سیاستگذاری در این حوزه از حساسیت قابل ملاحظه‌ای برخوردار است.
ورود سرمایه‌های بازیگران اصلی اقتصاد ایران به حوزه مسکن در دولت دهم تا جایی ادامه یافت که وزیر راه و شهرسازی وقت، علی نیکزاد با انتقاد از این موضوع عنوان کرد که «بانک‌ها در حوزه مسکن چه می‌کنند» از سوی دیگر نگاهی به پرتفوی سرمایه‌گذاری بانک‌ها و کارتل‌های بزرگ بورس تهران نشان می‌داد که بخش قابل ملاحظه‌ای از دارایی‌ها در همین بازه زمانی به زمین و مستغلات بدل شده است.
موارد فوق در کنار اظهار نظر سازمان حسابرسی مبنی برآنکه زمین و مستغلات عمده دارایی بانک‌ها را تشکیل می‌دهد، بیانگر آن است که دارایی‌های بزرگان اقتصاد ایران درحوزه زمین و مستغلات حبس شده است. بدین ترتیب سیاست‌گذاری‌ها و تصمیم‌گیری‌های اثر‌گذار بر روند حرکتی قیمت در این حوزه بی‌شک با جان و مال سرمایه‌داران بزرگ بازی می‌کند.
مقدمه فوق از این جهت عنوان شد که حساسیت تصمیم‌گیری در دو حوزه وزارت راه و شهرسازی و همچنین بانک مرکزی به دلیل اثر‌گذاری بر قیمت در حوزه مسکن به خوبی درک شود. به عبارت دیگر وزارت راه و شهرسازی به عنوان سیاست‌گذار در حوزه حقیقی مسکن و همچنین بانک مرکزی به عنوان سیاست‌گذار در حوزه اعتباری مسکن در شرایط فعلی نقش تعیین‌کننده‌ای در رابطه با ارزش زمین و مستغلات که دارایی اصلی بازیگران اصلی اقتصاد ایران به شمار می‌رود، دارا می‌باشند.
تورم منفی مدتی است که گریبانگیر حوزه مسکن شده است و این گریبانگیری از منظر مصرف کننده خوشایند است زیرا کاهش قیمت مسکن به خودی خود تأمین‌کننده مالی به شمار می‌رود اما همین رویداد به دلیل آنکه دارایی بانک‌ها و بزرگان اقتصاد در این بخش خوابیده است ناخوشایند به شمار می‌رود. متأسفانه به نظر می‌رسد وزیر راه و شهرسازی و رئیس‌ کل بانک مرکزی به نمایندگی از سرمایه‌داران مأموریت غیر‌ممکنی به نام «ممانعت از کاهش قیمت در حوزه مسکن» را در دستور کار خود دارند البته برخی از منابع آگاه عباس آخوندی و ولی‌الله سیف را نمایندگان بانکداران و ملاکان در کشور معرفی می‌کنند که مأموریت فوق را در کابینه حسن روحانی بر عهده گرفته‌اند.
آخوندی همزمان با سکانداری خود در وزارت راه و شهرسازی در او‌لین اقدام وام خرید مسکن را از 25به 35میلیون افزایش داد اما این اقدام نتوانست مانع از کاهش قیمت در حوزه مسکن شود زیرا در تیرماه سال 93 روندکاهشی قیمت مسکن تا جایی ادامه یافت که روند قیمت منفی شد و همین امر زنگ خطر را برای سیف نیز به صدا در آورد زیرا با این رویداد ارزش سرمایه و دارایی بانک‌ها با کاهش مواجه شد و همین امر قطعیت ورشکستگی بانک‌ها را اعلام کرد.
از این رو با جاده صاف کنی رئیس کل بانک مرکزی وام 80 میلیونی خرید مسکن برای خانه اولی‌ها در معرض عملیاتی شدن قرار گرفت تا از این رهگذر مأموریت غیرممکن آخوندی و سیف برای حفظ ارزش دارایی سرمایه‌داران عملیاتی شود. این طرح در حالی در مرحله عملیاتی شدن قرار گرفته است که اشکالات فاحش و قابل‌ملاحظه‌ای را همچون نحوه تأمین مالی مابه‌التفاوت نرخ سود بانکی با نرخ سود تسهیلات 80‌میلیونی و همچنین بازپرداخت بالای تسهیلات که خارج از توان عمده افراد جامعه به ویژه خانه اولی‌ها و زوج‌های جوان است را در خود جا داده است با این حال این طرح به نام متقاضیان مسکن و به کام سرمایه‌داران در مرحله عملیاتی شدن است و دولتمردان با این بهانه که مسکن موتور محرک اقتصاد است و تحریک تقاضا می‌تواند اقتصاد را از رکود خارج کند مصمم به عملیاتی کردن این طرح هستند.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «جوان نوشت: مأموریت غیر ممکن آخوندی و سیف» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X