اعتماد نوشت: در سایه تهدید فراگیر داعش؛ آیا مثلث ایران- اروپا - امریکا شکل خواهد گرفت؟

اعتماد نوشت: در سایه تهدید فراگیر داعش؛ آیا مثلث ایران- اروپا - امریکا شکل خواهد گرفت؟

اعتماد/ متن پیش رو در اعتماد منتشر شده و انتشار آن در اخرین خبر الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

گروه تروریستی داعش معادلات سیاسی در منطقه را بر هم زده است. گروه تروریستی که ابتدا به شکل یک جریان شبه نظامی کوچک در سوریه و در مقابل دولت بشار اسد قد علم کرده بود اکنون به ارتشی منظم بدل شده است که در سایه ارتباط‌های سیاسی، فتوحات نظامی خاص خود را هم دارد. دولت ایالات متحده که در نخستین هفته‌های طلایی قدرت‌نمایی داعش در عراق به مصلحت سکوت اختیار کرده بود، تلاش برای یافتن استراتژی خاص برای مهار جریانی را آغاز کرده است که به گفته هنری کیسینجر وزیر امور خارجه اسبق امریکا به راحتی در مقابل دوربین ایستاده و سر دو خبرنگار امریکایی را از تن جدا می‌کند تا هشداری برای واشنگتن بفرستد. در این میان نگاه‌ها به سمت ایران برای همکاری با این کشور در راستای مهار داعش جلب شده است. ایالات متحده از شکل‌گیری ائتلافی برای مقابله با داعش در نشست اخیر ناتو خبر داده است. این ائتلاف متشکل از 10 کشور است که برای مهار فعالیت‌های داعش با یکدیگر هم قسم خواهند شد. علاوه بر ایالات متحده، نام کشورهای استرالیا، بریتانیا، کانادا، دانمارک، فرانسه، آلمان، ایتالیا، لهستان و ترکیه در این لیست به چشم می‌خورد. به نظر می‌رسد که ترکیه با توجه به موقعیت جغرافیایی که دارد می‌تواند سکویی برای حملات منسجم علیه داعش چه در سوریه و چه در عراق باشد. شاید بر همین اساس است که چاک هگل، وزیر امور خارجه بریتانیا هم به زودی راهی آنکارا خواهد شد تا با مقام‌های کشور میزبان در خصوص جنس همکاری‌های محتمل مذاکراتی داشته باشد. علاوه بر ترکیه، غربی‌ها به راه‌هایی برای خشکاندن ریشه داعش در سوریه هم فکر می‌کنند. هرچند به نظر می‌رسد که غرب تمایلی به همکاری با دولت بشار اسد رییس‌جمهوری سوریه در این خصوص نداشته باشد اما در سوریه هم این ایران است که می‌تواند به نحوی بستر این همکاری غیرمستقیم را فراهم کند. جان کری، وزیر امور خارجه ایالات متحده در تازه‌ترین موضع‌گیری‌های خود در خصوص داعش این گروه را غده سرطانی خوانده بود که هرکجا کوچک‌ترین اثری از آن باقی بماند در گذر زمان رشد کرده و تکثیر خواهد یافت.

اصلی‌ترین پرسشی که در این میان مطرح است بحث همکاری‌های احتمالی ایران و امریکا برای مهار داعش در عراق و البته سوریه است. کریستین امانپور، خبرنگار شبکه خبری سی‌ان‌ان در تازه‌ترین گزارش خود ادعا کرده بود که سطحی از این همکاری‌ها در حال حاضر شکل گرفته است؛ ادعایی که بلافاصله با تکذیب وزارت امور خارجه ایران همراه شد. با این‌همه امریکا در حالی سودای مهار داعش در منطقه ملتهب خاورمیانه را در سر دارد که در ائتلاف گونه‌یی که امریکایی‌ها از آن سخن می‌گویند نام هیچ کشوری در منطقه خاورمیانه به چشم نمی‌خورد. البته که امارات متحده عربی حمایت خود را از این ائتلاف اعلام کرده است اما این اعلام حمایت با جاگرفتن نام کشوری از خاورمیانه در لیست ائتلاف مهار داعش بسیار متفاوت است.

در حالی که بسیاری از تحلیلگران در رسانه‌های متفاوت از لزوم همکاری ایران و امریکا در بحث مبارزه با داعش سخن می‌گویند، سخنان روز گذشته وزیر امور خارجه ایران در مورد نگاه امریکا به داعش بازتاب گسترده‌یی در رسانه‌ها یافت. محمد جواد ظریف در گفت‌وگو با یک برنامه تلویزیونی، به صراحت از برخوردهای دوگانه امریکا در مقابل داعش انتقاد کرد. وی در این خصوص گفت: احساس می‌کنم هنوز تصمیم و فهم و درک جدی از میزان این خطر ایجاد نشده که امریکایی‌ها وارد حرکت جدی علیه این گروه شوند.

وزیر امور خارجه کشورمان درباره همکاری ایران با امریکا در مبارزه با داعش گفت: امریکایی‌ها تا امروز به خاطر معیارهای دوگانه‌یی که داشتند چندان در این بحث جدی نبودند. آنها مدت‌ها در سوریه از داعش به اشکال مختلف حمایت کردند و اکنون نمی‌توانند تصمیم بگیرند با شعارهایی که پشت سر هم مطرح و خودشان را گرفتار آن کردند چه کنند؟

وی افزود: این گروه خطرناکی است که یک روز خطر آن متوجه عراق بود بعد به سوریه و دوباره به عراق پرداخته و فردا این خطر متوجه سایر کشورهای منطقه و شاید سراسر منطقه باشد. جمهوری اسلامی ایران از ابتدا متوجه این خطر بود و اینکه رییس‌جمهور سال گذشته پیشنهاد جهان علیه خشونت و افراط را بیان کرد با عنایت به شناخت واقع‌بینانه از این خطر بود.

ظریف با بیان اینکه مقام معظم رهبری همواره بر خطر تحجر و افراط تاکید کرده‌اند، خاطرنشان کرد: ما از ابتدای این حرکت وحشیانه در کنار مردم عراق چه مردم شیعه چه برادران و خواهران اهل تسنن و چه برادران و خواهران کرد بودیم و توانستیم با همکاری مانع از گسترش این خطر شویم، ولی این خطر کل منطقه را تهدید می‌کند و نیاز به یک همکاری بین‌المللی دارد.

این اظهارات ظریف درست یک روز پس از آن مطرح شد که سخنگوی وزارت امور خارجه امریکا در واکنش به گزارش‌های منتشرشده در مورد احتمال همکاری امریکا و ایران برای مبارزه با «داعش» در عراق، اعلام کرده بود که واشنگتن برنامه‌یی برای چنین همکاری‌ای ندارد. «مری هارف» که در جمع خبرنگاران صحبت می‌کرد، در واکنش به ادعای برخی شبکه‌ها از جمله بی‌بی سی در خصوص همکاری ایران و امریکا گفت: ما قصد همکاری نظامی یا اشتراک‌گذاری اطلاعات با ایران نداریم. ما برنامه‌یی برای انجام چنین کاری نداریم اما به وضوح اعلام کردیم که داعش، تهدیدی نه تنها برای امریکا بلکه برای تمام منطقه از جمله ایران است و معتقدیم که تمامی کشورها، صرفنظر از اختلافات‌شان باید در راستای هدف تضعیف و در نهایت شکست داعش تلاش کنند. همه کشورها تا حدودی تفاوت دارند. چگونگی گفت‌وگوی ما با هر کشور بستگی به قابلیت‌ آنها و روابط آنها در عراق و دیگر کشورهایی دارد که ما می‌خواهیم در آنجا با داعش مبارزه کنیم، بنابراین به هر کشور بستگی دارد که بحث‌ها به چه شکل پیش رود.

در شرایطی که بر هیچ کس پوشیده نیست این مشاوره‌های نظامی ایران به عراق در زمان طلایی یورش داعش به این کشور بود که مانع از گسترده‌تر شدن دامنه فعالیت‌های این گروه تروریستی شد، به‌نظر می‌رسد که این همکاری به نتیحه مذاکرات هسته‌یی ایران و 1+5 در چند ماه آتی وابسته شده است. بسیاری از مقام‌های ایرانی در گفت‌وگوهای متفاوت خود تاکید می‌کنند که اراده سیاسی کشور مبنی بر این است که در این بازه زمانی گفت‌وگو با امریکا تنها در چارچوب مذاکرات هسته‌یی صورت بگیرد و از مطرح شدن مباحث حاشیه‌یی در این خصوص جلوگیری شود. در حالی که تهران و واشنگتن از هرگونه ورود به بحث همکاری‌های دوجانبه مستقیم یا غیرمستقیم بر سر داعش در عراق خودداری می‌کنند، اروپایی‌ها علنا دست خود را برای همکاری با تهران در این خصوص دراز کرده‌اند. تازه‌ترین مصداق این ادعا را می‌توان در گزارش ایندیپندنت در خصوص احتمال دیدار دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا با حسن روحانی، رییس‌جمهور ایران در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل یافت.

روزنامه ایندیپندنت در این باره نوشت: دیوید کامرون تلاش می‌کند تا حمایت قدرت‌های منطقه را برای تشکیل ائتلافی نظامی برای مقابله با داعش جلب کند. از این رو دولت انگلیس نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک را فرصتی مناسب برای دیدار با مقامات منطقه و گفت‌وگو در این زمینه می‌داند.

نخست‌وزیر انگلیس علاوه بر عربستان سعودی، امارات متحده عربی و قطر ممکن است با حسن روحانی، رییس‌جمهور ایران در نیویورک دیدار کند. یک منبع دولت انگلیس در این خصوص گفت که برای پرهیز از تکرار اشتباهات گذشته، حمایت قدرت‌های منطقه برای موفقیت در این زمینه لازم است و نیروی زمینی کشورهای غربی نیز می‌توانند به صورت محدود مشارکت داشته باشند.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «اعتماد نوشت: در سایه تهدید فراگیر داعش؛ آیا مثلث ایران- اروپا - امریکا شکل خواهد گرفت؟» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X