رنج مردم از طولانی شدن تعریض جاده سوادکوه –تهران

رنج مردم از طولانی شدن تعریض جاده سوادکوه –تهران

ایرنا/ جاده سوادکوه –تهران به عنوان یکی از جاده های پرتردد مازندران به شمار می رود که عبور قسمتهایی از این جاده از درون شهرهای شیرگاه ، زیراب و پلسفید و روستاها باعث شده تا مردم ساکن دراین مناطق به علت حجم بالای ترافیک متحمل لطمات و مشکلاتی شوند.

این در حالی است که بخش هایی از این جاده انقدر کم عرض است که حتی جوابگوی تردد خودروهای اهالی این شهرها و روستاها اطراف ان نیست.

بخش هایی از یکصد کیلومتر مسیر جاده سوادکوه – تهران یکی از محورهای مواصلاتی و پرتردد کشور از میان شهرهای شیرگاه ، زیراب و پلسفید و برخی از روستاها گذر می کند و عبور این جاده برای مردم و اهالی این شهرها مشکل ساز شده است. مشکلاتی که شاید برای مسافرانی که سالی یک یا چند بار از این جاده گذر کنند چندان سخت نباشد ولی ساکنان این مناطق هر روز با آن گریبانگیر هستند.

تعریض جاده سوادکوه- تهران بمنظور ایجاد راه مواصلاتی مناسب و عریض از حدود10 سال قبل در پنج قطعه تعریف شد که این قطعات شامل ایجاد پروژه کنار گذر بومهن ،رفع نقاط حادثه خیز گدوک بطول هشت کیلومتر، تعریض گردنه گدوک تا پل سفید بطول 17 کیلومتر ، تعریض مسیر پل سفید به قائمشهر بطول 40 کیلومتر و ایجاد پل و تونل برای اتصال به قائمشهر بطول 40 کیلومتر و ساخت چهار تونل است.

عضو شورای اسلامی شهر زیراب به عبور جاده اصلی از مرکز این شهر اشاره کرد و گفت: اتمام طرح تعریض جاده سوادکوه – تهران به عنوان اولویت اصلی در دستور کار دولت قبلی قرار گرفت که طبق برنامه ریزی ها این طرح باید در سال گذشته تکمیل و به بهره برداری می رسید و این در حالی است که بخش اعظمی از این طرح هنوز تکمیل نشده است.

نرگس کمالی ' در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود : قرار داشتن مدارس، امام زاده و مساجد در کنار جاده اصلی زمینه ساز بروز تصادف های کشنده است و هفتگی شاهد یک یا چند کشته در این جاده هستیم.

عضو شورایعالی استان های کشور با بیان اینکه مسوولان نداشتن بودجه کافی را علت اصلی طولانی شدن طرح تعریض محور سوادکوه اعلام می کنند ، تصریح کرد: مسوولان باید در تخصیص اعتبار مورد نیاز برای تکمیل این طرح عمرانی اهتمام بیشتری داشته باشد.

وی با بیان اینکه مردم سوادکوه به علت کم عرض بودن جاده اصلی این شهر هر روز با مرگ دست و پنجه نرم می کنند، اعلام کرد: تردد نکردن ماشین های سنگین و نیسان در هراز یکی دیگر از جاده های مواصلاتی مازندران باعث شده همه این اتومبیل ها برای رفتن به تهران از محور سوادکوه –تهران استفاده کنند که این امر خطرات ناشی از تصادفات و مرگ و میر جاده ای را افزایش داده است.

عضو شورای اسلامی شهرستان سوادکوه با بیان اینکه مشکلات مربوط به کم بودن عرض جاده اصلی شهر سوادکوه بارها به اطلاع مسوولان رسیده است ، گفت: به رغم هشدارهای مکرر تاکنون نسبت به طرح تعریض محور سوادکوه اقدام اساسی صورت نگرفته است در حالی که این حق طبیعی مردم این منطقه است که برای تردد از خیابان با خطرات جانی مواجه نشوند.

وی با اشاره به اینکه شهرستان های سوادکوه و سوادکوه شمالی که در منطقه کوهستانی قرار دارند بی بهره از مسیر کمربندی است ، ادامه داد : به همین علت جاده تهران – سوادکوه از مرکز شهرهای این مناطق گذر می کند .

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی نیز با تاکید بر اینکه جاده سوادکوه را نباید به عنوان یک جاده منطقه ای و محلی در نظر گرفت ، گفت: این راه ارتباطی اصلی پایتخت به استانهای دیگر کشور به شمار می رود و اکثر مواقع بویژه ایام تعطیل این جاده با ترافیک بالا مواجه است .

' کمال علیپور خنکداری ' ادامه داد:شاید برای مسافرانی که بمنظور بهره گیری از طبیعت خدادادی و زیبای سوادکوه سالی چند بار به این منطقه سفر می کنند ماندن در ترافیک زیاد آنچنان اذیت کننده نباشد اما اهالی ساکن در این شهرستان ها هر روز و هر لحظه مجبور به تحمل این بار ترافیکی هستند.

منتخب مردم قائمشهر ، سوادکوه ، سوادکوه شمالی ، جویبار وسیمرغ در مجلس شورای اسلامی گفت: ساکنان شهرهای شیرگاه ، پل سفید و زیراب و روستاهای مسیر این راه مجبورند این بار ترافیکی سنگین و همچنین خطرات ناشی از آن را تحمل بکنند .

وی ادامه داد : کم عرض بودن جاده سواکوه به ویژه در ایام تعطیلات باعث شده تا مسافران برای رسیدن به مقصدی کوتاه به علت حجم بالای خودرو و ترافیک سنگین چندین ساعت معطل شوند.

علیپور خنکداری خسارت دیدگان اصلی کندی روند اجرای طرح تعریض جاده سوادکوه – تهران را اهالی ساکن دراین مسیر دانست و گفت: نباید بدلیل ضعف در انجام کار باعث ضرر وزیان به مردم شویم .

وی به قول وزیر راه و شهرسازی دولت تدبیر وامید مبنی بر تکمیل طرح تعریض محور سوادکوه تا پایان سال جاری اشاره کرد و گفت: با روند فعلی تخصیص اعتبار ، این طرح در زمان وعده داده شده اتمام نخواهد یافت .

به گفته علیپور خنکداری امسال بیش از 700میلیارد ریال اعتبار برای اجرای طرح تعریض محور سوادکوه درنظرگرفته شد که این میزان اعتبار برای تکمیل این طرح کافی نیست و به 750 میلیارد ریال اعتبار دیگر نیاز است .

نماینده مردم قائمشهر ، سوادکوه ، سوادکوه شمالی ، جویبار و سیمرغ در مجلس شورای اسلامی گفت: تعریض جاده سوادکوه –تهران بمنظور کاستن از بار مشکلات ترافیکی و تامین امنیت مردم در برنامه چهارم و پنجم توسعه در دستور کار قرار گرفته است.

'سید هادی حسینی' در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: اهالی شهرها و روستاهایی که جاده از درون آنها می گذرد هر روز با مشکلات عدیده ای دست وپنجه نرم می کنند.

وی ادامه داد: چرا باید انتقال یک بیمار به بیمارستان به علت کم عرض بودن و ترافیک سنگین در این جاده ساعت ها طول بکشد و شاهد اتفاق ناگوار برای آنان باشیم؟

وی بهبود و توسعه زیر ساخت های لازم با توجه به گردشگر پذیربودن در مازندران را لازم و ضروری دانست و گفـت: در صورت ایجاد و تکمیل زیرساخت های مورد نیاز ازجمله بهبود وضعیت جاده ای ، صنعت گردشگری در این استان رونق بیشتری خواهد یافت و تحقق این مهم نیازمند تخصیص اعتبارات ویژه و اهتمام بیشتر مسوولان است.

حسینی با اشاره به اینکه دولت برای تسریع در روند اجرا، این طرح را به قطعات کوچک تقسیم کرده است ، گفت: قطعه تهران به فیروزکوه بطور کامل انجام شد ولی فقدان پیگیری مناسب واثرگذار در مازندران باعث شده تا این طرح در گردنه گدوک تا قائمشهر با کندی مواجه شود.

وی با اشاره به وعده مسئولان وزارت راه و شهرسازی نسبت به تکمیل طرح تعریض محور سوادکوه تا پایان سال جاری ، گفت: با انتخاب پیمانکاران مجرب و توانمند و تامین منابع مالی مورد نیاز ، تسریع در انجام این طرح دوراز انتظار نیست.

معاون توسعه منابع انسانی وزیر راه و شهرسازی که هفته گذشته در مراسم تودیع و معارفه مدیرکل راه وشهرسازی مازندران شرکت کرده بود ، گفت : بر اساس دستور وزیر ، صد درصد اعتبارات ملی تعیین شده برای استان مازندران در سال جاری تخصیص می یابد.

سید سعید سید علایی ' در سخنانش از مازندران به عنوان یک استان ملی یاد کرد و افزود : به دلیل موقعیت طبیعی و وجود مناطق نمونه گردشگری ، تمامی شهروندان نظام جمهوری اسلامی ایران به مازندران سفر می کنند و به همین دلیل توجه به راه های مواصلاتی و کنارگذرهای شهرهای استان ضروری است.

نماینده ساخت وتوسعه زیربناهای کشور در مازندران نیز به خبرنگار ایرنا گفت: عملیات تعریض و چهار بانده کردن جاده 84 کیلومتری سوادکوه –تهران از سال 1383 از منطقه گدوک به سمت قائمشهر آغاز شد .

' غلامعباس رستمی ' ادامه داد: تاکنون با صرف دو هزار و 500 میلیارد ریال اعتبار 54 کیلومتر از این مسیر چهار خطه شد .

وی اعتبار موردنیاز برای اتمام این طرح را یکهزار و 200میلیارد ریال برشمرد و گفت: امسال 800میلیارد ریال از این اعتبار تخصیص یافت که با تصمیم و جدیت وزارت راه و شهرسازی مابقی اعتبار موردنیاز تامین خواهد شد .

شهرهای شیرگاه، زیراب و پل سفید از شهرستان سوادکوه و سوادکوه شمالی در مسیر جاده سوادکوه و تهران قرار دارند .

حال مسئولان ومردم شهرستان های سوادکوه و سوادکوه شمالی چشم انتظار تحقق وعده مسوولان وزارت راه وشهرسازی هستند تا با تکمیل طرح تعریض محور سوادکوه تا پایان سال جاری ، شاهد انقلابی بزرگ در بهبود وضعیت جاده ای و کاهش تصادفات و تلفات جاده ای در این محور باشند.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «رنج مردم از طولانی شدن تعریض جاده سوادکوه –تهران» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X