وزیر خارجه آلمان در افغانستان چه می کند؟

وزیر خارجه آلمان در افغانستان چه می کند؟

رصد/ یادداشت پیش رو در پایگاه تحلیلی«رصد» منتشر شده وانتشار آن در آخرین خبر الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.


در آستانه سیزدهمین سالگرد حادثه ۱۱ سپتامبر که منجر به حمله آمریکا و متحدانش به افغانستان و سقوط طالبان شد با بحرآن های فراوانی در افغانستان مواجه هستیم. این حمله که در ظاهر در راستای حذف تروریست‌ها از صحنه نظامی-سیاسی جهان و افغانستان صورت پذیرفت، به بحران جانشینی حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان و تداوم تهدید‌های تروریسم منتهی شده است. بحران انتخاباتی افغانستان، همزمان با بیانیه القاعده که در هفته جاری اعلام کرده است شاخه فعال نظامی خود را در هند ایجاد کرده و به زودی مشغول عملیات تروریستی خواهد شد، شکست استراتژی‌های آمریکایی را در حمله‌ به کشورهای مختلف با هدف اعلانی مبارزه با تروریسم اثبات می‌کند. این مسئله در حالی اتفاق می‌افتد که مقامات غربی در تلاشند بحرانی که در منطقه به وجود آورده‌اند را سر و شکلی داده و از فضاحت آن بکاهند.تناقض شعارهای غربی با واقعیت شکست دولت‌سازی

در حقیقت، با گذشت ۱۳ سال رنج و دشواری برای مردم افغانستان، اکنون آن ها از یک طرف با بی‌میلی طرف‌های غربی برای خروج از افغانستان مواجه هستند و از سوی دیگر با بحران ریاست جمهوری افغانستان گرفتار شده‌اند. این مسئله در کنار ناامنی‌ها و عملیات‌های تروریستی طالبان و القاعده در افغانستان، مشکلات و آلام مردم افغانستان را دو چندان می‌کند. شعارهای تبلیغاتی غربی‌ها مبنی بر ملت‌-دولت‌سازی، مدرن‌سازی دولت، تشکیل جامعه مدنی در افغانستان، امروز نه تنها نتیجه نداشته است، بلکه با بحران های اساسی در ساختار قدرت در افغانستان مواجه هستیم. هرچند بحران دولت‌سازی، اکنون با انتقال قدرت برجسته شده است، پیش‌تر نیز در خصوص موضوعاتی مانند قوای نظامی، دخالت‌های خارجی، سفرهای بدون هماهنگی، تروریسم، عدم رعایت محدودیت‌ها و ارزش های مذهبی-بومی و اختلافات با همسایگان، مردم و نظام سیاسی افغانستان را دچار مشکل کرده بود.پادرمیانی‌ غریبه‌های مدعی

هرچند کشورهای غربی اظهار بی‌طرفی می‌کنند، شواهد نشان می‌دهد که برخی جبهه‌گیری‌ها را در تقابل با کشورهای منطقه در پیش گرفته‌اند. طرف مورد حمایت غربی‌ها، احمد غنی احمدزی، که به احتمال زیاد انتخابات را باخته است، در تلاش است که قدرت به دست طرف تاجیک نیافتد. دور دوم انتخابات ریاست جمهوری در افغانستان در بیست و چهارم خرداد ۱۳۹۳ در این کشور برگزار شد و کمیسیون انتخابات روز دوشنبه (۱۶ تیر) با انتشار اطلاعیه‌ای نتایج مقدماتی دور دوم ریاست جمهوری را اعلام کرد.

براساس این اطلاعیه، در رقابت نهایی بر سر پست ریاست جمهوری در افغانستان اشرف غنی احمدزی با کسب بیش از ۵۶ درصد آرا بر رقیب خود عبدالله عبدالله پیروز شد. این در حالی بود که در اولین دور انتخابات که شانزدهم فروردین برگزار شد، عبدالله عبدالله با کسب ۴۵ درصد آرا، بیشترین رأی را به دست آورده و احمدزی در آن انتخابات تنها ۳۱ درصد آرا را کسب کرده بود. این گونه بود که عبدالله عبدالله نتایج انتخابات را قبول نکرد.

اختلافات منجر به پادرمیانی‌ مقامات کشورهای غریبه شد. بدین ترتیب، در مرحله اول با وساطت جان کری، وزیر خارجه آمریکا دو طرف با بازشماری کامل بیش از ۸ میلیون از آرا موافقت کردند. اکنون نیز آلمان سعی دارد که عبدالله عبدالله را تشویق به پذیرش نتایج کند. اما عبدالله عبدالله اعلام کرده که نتایج بازشماری ‌آرا را به رسمیت نخواهد شناخت. او می‌گوید، شروطی که برای لغو آرای مشکوک در نظر گرفته شده به اندازه کافی سخت‌گیرانه نیست.

گویا آلمان به اعتبار اینکه پیش‌تر به مقر نشست‌های تشکیل دولت اولیه افغانستان تبدیل شده بود، اکنون ادعای میانجی اعظمی افغانستان را در سر می‌پروراند. سفر ناگهانی مقامات غربی، به افغانستان که بدون هماهنگی صورت می‌گیرد پیش‌تر هم مورد اعتراض مقامات افغانستان قرار گرفته بود. اما سفر اشتاین مایر به زعم وزارت خارجه آلمان به دلایل امنیتی اعلام نشده است. دولت آلمان از روند شمارش مجدد آرا چه به لحاظ سیاسی و چه از نظر پرسنلی حمایت کرد. به گزارش وزارت خارجه آلمان، این کشور با به‌کار گرفتن ۶۴ ناظر انتخاباتی در این روند بعد از آمریکا در رده دوم قرار گرفته است. این مسئله خود تلاش آلمان برای بازی در زمین افغانستان را پراهمیت می‌کند.

تلاش اروپایی‌ها برای حل بحران

بنا به اذعان مقامات غربی سفر وزیر خارجه آلمان به افغانستان به این دلیل صورت می‌گیرد که این مقام غربی «در تلاش خواهد بود که طرف‌های درگیر در انتخابات را به حل و فصل مناقشه دعوت کند و تلاش خواهد کرد در سفر کوتاه خود به افغانستان در روند به‌بن‌بست رسیده موجود پس از انتخابات ریاست جمهوری این کشور گشایشی ایجاد کند[۱]». این مسئله در کنار تبلیغات غربی مبنی بر اعلام آتی نتیجه قطعی شمارش آرا موضوعی است که ابهام و تنافض فراوانی را به همراه دارد. زیرا اگر اختلافات اساسی بوده و طرف‌ها درگیر مناقشه هستند، چگونه قرار است نتایج قطعی به زودی اعلام شود؟ و اگر طرف‌ها در این مسئله به تفاهم رسیده‌اند، حضور وزیر خارجه آلمان چه معنایی می‌تواند داشته باشد؟ به بیان دیگر، نسبت آلمان یا وزیر خارجه آن با موضوعات افغانستان چیست؟ کشورهای غربی که احساس می‌کنند مالک افغانستان هستند، دخالت‌های آشکار و پنهان خود را با لحنی تحقیرآمیز اظهار می‌کنند. در همین راستا، اشتاین‌ مایر، «وزیر خارجه آلمان صبح شنبه وارد مزارشریف و سپس راهی کابل، پایتخت افغانستان شد. او در بدو ورود به کابل گفت، افغانستان “باز هم در بحران” به سر می‌برد. وزیر خارجه آلمان سپس با لحنی تند و غیر معمول گفت، روزهای آینده “لحظه حقیقت” است[۲]».[1] دویچه وله فارسی.

[۲] گزارش وزارت خارجه آلمان

* مسعود فتحی پور

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «وزیر خارجه آلمان در افغانستان چه می کند؟ » اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X