اهمیت بعد فرهنگ در جنگ نرم ایالات متحده علیه ایران/ تلاش آمریکا برای نفوذ در قلب مضطرب جهان

اهمیت بعد فرهنگ در جنگ نرم ایالات متحده علیه ایران/ تلاش آمریکا برای نفوذ در قلب مضطرب جهان

رصد/ یادداشت پیش رو در پایگاه تحلیلی«رصد» منتشر شده وانتشار آن در آخرین خبر الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.


به باور کارشناسان سیاسی، جهان امروز نمی‌تواند تنها بر پایه قدرت نظامی استوار باشد. به کارگیری ابزار فرهنگی، تبلیغات و بسط ایدئولوژی یک کشور اصلی‌ترین و بنیادی‌ترین مسیر تفوق جهانی آن کشور محسوب می‌شود. با فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی و رواج نظریه جنگ نامتقارن، لزوم به کارگیری ابعاد دیگر قدرت پس از سال ۱۹۹۱م بیشتر مطرح شد. به باور بسیاری از کارشناسان علت اصلی فروپاشی شوروی از یک سو عدم توجه این کشور به بُعد اقتصادی قدرت بود که جامعه شوروی را از داخل به سمت رکود سوق داده بود و از طرف دیگر نفوذ ایدئولوژی غربی پس از روی کارآمدن گورباچف، آخرین ضربه را به نظام شوروی وارد آورد.

اهمیت فرهنگ‌ها و هویت‌ها در جهان نو

پس از اضمحلال نظم جنگ سرد تلاش‌های فراوانی برای ترویج این تفکر شد که پس از فروپاشی اتحاد شوروی نظم نوینی شکل گرفته است که براساس آن ایالات متحده با استمداد از قدرت ارتباطی – فرهنگی درصدد است تا هژمونی جهانی را به دست گیرد. مهم‌ترین نظریه‌پرداز این تفکر فوکویاما[۱] بود. هر چند انتقادهایی به این نظریه شد، اما این نظریه از نفوذ و گسترش ایدئولوژی‌ها و فرهنگ‌های دیگر حکایت داشت. همچنین هانتینگتون[۲] با مطرح کردن نظریه برخورد تمدن‌ها[۳] معتقد به گسترش تضاد و برخورد فرهنگ‌ها و تمدن‌ها در دنیای پس از جنگ سرد بود. با این وجود همه این نظریه‌ها به این مسئله توجه داشتند که ایدئولوژی، فرهنگ و هویت عنصری بسیار مهم و شاید مهم‌ترین بعد قدرت محسوب می‌شود.

جنگ نرم و عملیات روانی و تاثیرگذاری بعد فرهنگ

توجه به جنبه‌های نرم‌افزاری قدرت پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی و به کارگیری شیوه‌های جنگ نامتقارن و بهره‌گیری از جنگ نرم، تأثیر گسترده فرهنگ و هویت کشورها را هرچه بیشتر مطرح می‌کرد. بر این اساس شیوه‌های به کارگیری عملیات روانی با دقت بیشتری پیگیری شد. در تاکتیک‌های عملیات روانی کشور مهاجم درصدد است باورها، تمایلات و رفتار دولت ها و ملت‌های متخاصم، بی طرف و هم‌پیمان را در راستای دستیابی به اهداف ملی و ایدئولوژیک خود تحت تأثیر قرار دهد. تغییر الگوی ارزشی و مصرفی، شیوه تفکر و زندگی ملت‌های مخاطب و تقویت نیروهای فشار و وادار کردن نخبگان سیاسی به انجام اصلاحات و دگرگونی‌هایی در ساختار سیاسی، اقتصادی و اجتماعی‌شان به صورتی که مطابق با خواسته‌های کشور مهاجم است در قالب عملیات روانی و با توجه به تأثیرگذاری بعد فرهنگ و هویت کشورها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

عملیات روانی، ابزار قدرت‌های بزرگ برای رهبری

توجه ایالات متحده آمریکا به استفاده ابزاری از سازمان ملل در رسیدن به اهداف خود، حتی در دوره نومحافظه‌کارانی مانند بوش پسر[۴] حاکی از نفوذ و تأثیر افکار عمومی و نیاز دولتمردان و سیاستمداران کشورهای ابر قدرت به مسئله فرهنگ و افکار عمومی است. بدین ترتیب نظم جدید به معنای «موضوعیت نداشتن صرف بازی نظامی و تعامل و پیوستگی بین مؤلفه‌های کل نظام است[۵]». ایالات متحده با مطرح کردن اتهاماتی که در صدر آن ها می‌توان به فعالیت های هسته‌ای ایران، عدم رعایت حقوق بشر در ایران و رهبری ایران در دست داشتن و انجام عملیات تروریستی در سطح جهان و مخالفت با صلح خاورمیانه اشاره کرد، در تلاش بوده است تا با تهدید و عملیات روانی با ایران مقابله کند. آمریکا سعی کرده است تا با استفاده از سلاح تحریم و فشار بین‌المللی به هویت انقلابی جمهوری اسلامی ایران در سطح منطقه ضربه بزند. در واقع، تضاد ایدئولوژی اسلامی و لیبرال غربی برای بسط نفوذ خود در منطقه بر این اساس قابل ارزیابی است.

به نظر می‌رسد ایالات متحده از این هراس دارد که نفوذ منطقه‌ای ایران و تغییر معادله در سطح بین‌المللی، سبب‌ساز تلاطم و آشوب در منطقه ژئوپلیتیکی خاورمیانه گردیده و ابعاد دیگر قدرت ایالات متحده را تهدید کند
به نظر می‌رسد ایالات متحده از این هراس دارد که نفوذ منطقه‌ای ایران و تغییر معادله در سطح بین‌المللی، سبب‌ساز تلاطم و آشوب در منطقه ژئوپلیتیکی خاورمیانه گردیده و ابعاد دیگر قدرت ایالات متحده را تهدید کند. ایالات متحده قصد دارد که از نظر ایدئولوژیک و ارزشی بر ایران و منطقه تسلط باید و قلب مضطرب جهان را در راستای کنترل انرژی و سروری جهانی از کف ندهد. در واقع، علت عملیات روانی آمریکا علیه ایران، هراس از کاهش نفوذ و از دست دادن قدرت خود در منطقه است.

عملیات روانی آمریکا در ایران

تقابل آمریکا با انقلاب اسلامی از بدو شکل‌گیری آن آشکار بود. مهم‌ترین محورهای عملیات روانی آمریکا به شرح زیر می‌باشد:

۱) آمریکا در تلاش بوده است که فعالیت‌های هسته‌ای ایران را غیر‌صلح‌آمیز جلوه دهد.

۲) اعلام اتهاماتی به نیروهای انقلاب اسلامی ایران مبنی بر حمایت از تروریسم و انجام اقدامات تروریستی مانند میکونوس و دستگیری برخی از مقامات ایران در عراق به همین اتهامات.

۳) عدم رعایت حقوق بشر در ایران.

۴) مخالفت با صلح خاورمیانه و حمایت از گروه‌های تندرو مانند حماس و جهاد اسلامی.

۵) اعمال تحریم‌های اقتصادی که از ابتدای انقلاب مراحل شدیدتری را پشت سر گذرانده است.

۶) اختصاص بودجه‌هایی برای رسانه‌های فارسی‌ زبان در راستای تخریب انقلاب.

۷) القای ایران‌هراسی در منطقه بر مبنای صدور انقلاب و خشونت در منطقه و فروش تسلیمات عظیم به همسایگان ایران.

۸) حمایت از اقدامات و تبلیغات رژیم صهیونیستی.

۹) سعی در اجرای استراتژی حاکمیت دوگانه.

۱۰) تشدید چالش‌های ایران در عرصه بین‌المللی با تلاش برای تغییر نام خلیج فارس به خلیج عربی و نیز پیگیری و تحریک همسایگان ایران برای تغییر نام برخی جزایر ایران مانند کیش به قیس و لاوان به شیخ شعیب و ایجاد مشکلاتی در حاکمیت ایران بر جزایر سه گانه.

۱۱) القای هراس با تهدید به حمله نظامی به ایران که به صورت حمله موشکی گسترده با همراهی یا بدون همکاری رژیم صهیویستی، سناریوهای مختلفی را تدوین نموده است.

۱۲) القای جنگ عراق و ایران به جنگ عرب و عجم و دامن زدن به اختلافات فرقه‌ای در داخل و خارج از ایران.

۱۳) پیاده‌سازی استراتژی موازنه منفی در منطقه با شعله‌ور نمودن آتش جنگ بین ایران و عراق و کمک تسلیحاتی به عراق در جنگ.

۱۴) پیاده‌سازی استراتژی محاصره ایران از شمال و جنوب و شرق و غرب با حضور در کشورهای همسایه و ایجاد پایگاه‌های نظامی.

۱۵) اقدامات زنجیره‌ای آمریکا از جمله پیگیری قطع‌نامه شورای امنیت در هماهنگی با اسرائیل و برخی کشورهای عربی منطقه برای اعمال فشار بیشتر بر ایران.

۱۶) تجزیه موضوعات و فرایندهای امنیتی که مطلوبیت استراتژیک بیشتری را برای اهداف آمریکا داشته است.[1] Yoshihiro Francis Fukuyama

[2] Samuel P. Huntington

[3] The Clash of the Civilizations

[4] George Walker Bush

[5] سیف‌زاده، حسین(۱۳۸۲)، اصول روابط الف و ب، تهران:نشر میزان، ص ۲۱۴٫

* مسعود فتحی‌پور

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «اهمیت بعد فرهنگ در جنگ نرم ایالات متحده علیه ایران/ تلاش آمریکا برای نفوذ در قلب مضطرب جهان» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X