حسین نجابت در گفت و گو با «جوان»: لاریجانی پخته‌تر از آن است که فریب اصلاح‌طلبان را بخورد

حسین نجابت در گفت و گو با «جوان»: لاریجانی پخته‌تر از آن است که فریب اصلاح‌طلبان را بخورد

روزنامه جوان/ متن پیش رو در جوان منتشر شده و انتشار آن در اخرین خبر الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

تخریب منتخبان اصولگرای مجلس شورای اسلامی از هفته گذشته وارد مرحله تازه‌تری شد، به گونه‌ای که رسانه‌های زنجیره‌ای در یک عملیات مشترک و هماهنگ خبر استیضاح پنج وزیر را در صفحه نخست خود درج کرده و با انتشار مطالبی این اقدام خیالی را نوعی مقابله با دولت یازدهم عنوان کردند. هرچند این اقدام رسانه‌ای با واکنش اکثر بزرگان مجلس پاسخ داده شد اما زمانی موضوع هجمه به اصولگرایان مجلس حساسیت بیشتری به خود گرفت که باز همین روزنامه‌ها با حمایت‌های سرسختانه از علی لاریجانی تلویحا وی را گزینه مناسب اصلاح طلبان در انتخابات‌های آتی معرفی کردند. دکتر حسین نجابت از نمایندگان اصولگرای مجلس درهمین رابطه با «جوان» به گفت‌وگوی تفصیلی پرداخته است.

طی یک سال اخیر می‌توان به وضوح دید که جریانی رسانه‌ای به هر بهانه‌ای تلاش داشته است که مجلس اصولگرای نهم را تخریب کرده و اقدامات منتخبان آن را خلاف مصالح عمومی نشان دهد؛ مثلاً در بحث استیضاح وزیر علوم تلاش شد تا برکناری این وزیر یک تصمیم حزبی و سیاسی که خلاف مصالح دانشگاه‌های کشور است به جامعه القا شود؟

دولت آقای روحانی بخش قابل توجهی از افراطیون را به کار نگرفت و همین باعث شد تا دولت آقای روحانی و مجلس هزینه‌های زیادی در این جهت بپردازد. بارها اتفاق افتاده است این افراد که سابقه تندروی آنها همچنان افکار عمومی را مجروح کرده‌ سعی کرده‌اند تا مجلس را مجلس تندرو معرفی کرده و چهره آن را نزد افکارعمومی به شدت تخریب کنند. این گروه افراطی که نتوانسته‌اند در دولت جایگاهی برای خود پیدا کنند تلاش دارند تا کشور را دو قطبی کنند و جنبه مهمی از این دو قطبی را در این می‌دانند که مجلس و دولت را مقابل هم قرار داده و آنها را به جان یکدیگر انداخته تا از آب گل آلود ماهی خودشان را بگیرند. این افراد به هیچ عنوان خیرخواه دولت و مجلس نبوده و همانطور که طی سال‌های گذشته نشان داده‌اند خیرخواه ملت هم نبوده‌اند.

آنها بازگشت به قدرت برایشان یک طرح کلان بوده و از هر فرصتی برای رسیدن به آن استفاده می‌کنند و همانطور که پیداست تخریب مجلس نهم هم برای تحقق این هدف بسیار اثرگذار و مهم است.

این جریان مورد اشاره از هر فرصتی استفاده می‌کنند تا مجلس نهم را به چالش کشیده و وجهه آن را تخریب نمایند. به عنوان نمونه طرح سؤال از وزیران یا دعوت آنها به کمیسیون‌ها را جهت پاسخگویی به وکلای ملت اقدامی نامناسب در مقابله با دولت نشان می‌دهند. در هفته‌ای که بحث برکناری وزیر علوم مطرح شد سنگین‌ترین حملات علیه نمایندگان از سوی رسانه‌های وابسته به این جریان صورت گرفت؛ چراکه منافع آنها در وزارتخانه علوم به خطر افتاده بود. از سویی بهترین فرصت مهیا شده بود تا آنها بتوانند نمایندگان مردم را با بدترین اتهامات مواجه سازند.

آنها طی یک سال اخیر تلاش گسترده‌ای ‌انجام داده‌اند تا مردم را نسبت به منتخبانشان رویگردان کرده و به سمت آنچه خود می‌خواهند هدایت کنند.

متأسفانه در انتخابات شورای شهر تهران که در هفته گذشته انجام شد دیدیم که رئیس شورای شهر تهران یعنی آقای دکتر چمران به شدت تخریب و با انواع و اقسام اتهامات روبه‌رو شد. چرا؟ فقط به این دلیل که کسی به جز گزینه مورد قبول آنها رأی آورده و تا همین امروز هم همین حملات ناجوانمردانه علیه ایشان ادامه دارد. متأسفانه تخریب رقیب و به چالش کشیدن آن جزء لاینفک سیاست جریان رقیب اصولگرایی است که امروز شاهد مثال فراوانی می‌توان برای آن آورد.

جماعت افراطی امروز مجلس اصولگرا را یک جور مورد تخریب و هجمه قرار می‌دهند، شورای شهر تهران را جوری دیگر و شهردار تهران را هم به طریقی دیگر و برایشان فرقی نمی‌کند مهم این است که به زعم آنها نباید اصولگرایی در رأس باشد و به هرشکل ممکن باید منسوبین به این جریان تخریب شوند تا زمینه برای بازگشت آنها به قدرت مهیا شود.

این جریان که همان اصحاب فتنه هستند از ماه‌ها قبل اسب خود را زین کرده‌اند تا به قدرت بازگردند و متأسفانه در دولت جدید هم فضا برای آنها تا حدودی آماده شده و دولت این فضا را در اختیار آنها قرار داده است تا آنها بتوانند به این شکل ادامه حیات بدهند.

البته جای نگرانی نیست چرا که فعالیت آنها به خوبی رصد شده و بسیاری از تحرکات آنها به وسیله‌های مؤثر خنثی می‌شود.

یکی از موضوعاتی که روزنامه‌های متعدد این جریان طی هفته گذشته به شکل متمرکز به آن پرداخته‌اند بحث استیضاح پنج‌تن از وزرای دولت یازدهم بوده است ـ خبری که مطالب بسیاری را به خود اختصاص داده بود – آیا اصل خبر را تأیید می‌کنید و اساساً چرا باید رسانه‌هایی به شکل هماهنگ به چنین موضوعی بپردازند؟

خیلی روشن است که جماعتی تصمیم داشته باشند به هر شکل ممکن اقدامات قانونی و عادی مجلس را تبدیل به چالش علیه خود مجلسی‌‌ها کنند. اصل این خبر به هیچ عنوان صحت نداشته و دروغ محض است. اصلاً چرا مجلس باید به چنین کاری دست بزند که پنج نفر از وزرای دولت را برکنار کند. بله نمایندگان ملت به کار برخی از وزرای دولت انتقاد داشته و از مسیرهای متفاوت این گلایه‌ها را به گوش آنها رسانده‌اند اما اینکه بخواهند پنج نفر از آنها را برکنار کنند موضوعی خلاف واقع است.

انتقاد از وزرا و دعوت آنها به کمیسیون‌های مربوطه ‌ در تمام ادوار مجلس صورت گرفته و نباید کسی به خاطر اقدامات اینچنینی از سوی مجلسی‌ها منتخبان ملت را تخریب نماید و زمانی که این اتفاق بیفتد یقیناً اهداف خاصی پشت موضوع است و آن چیزی جز تلاش برای رویگردانی مردم از نمایندگان فعلی و اقبال به نامزدهای آینده این جریان در انتخابات آینده مجلس دهم نمی‌تواند باشد.

جالب است بدانیم که استیضاح آقای فرجی دانا حدود پنج ماه در دستور کار نمایندگان ملت بود و بعد از تلاش‌های بسیاری که برای متقاعد کردن آقای فرجی به تصحیح کارهای خلاف قانون و مصلحت کشور که توسط وی صورت گرفته بود انجام شد و ایشان از مسیر طی شده برنگشتند، منتخبان ملت تصمیم گرفتند نهایتاً ایشان را برکنار کنند؛ پس چطور ممکن است که به این زودی مجلس تصمیم بگیرد پنج نفر از وزرا را برکنار کند.

نمایندگان ملت نسبت به مسائل اقتصادی و فرهنگی هم انتقادات جدی و پررنگی دارند اما تاکنون چنین تصمیمی را نگرفته‌اند که فردی را استیضاح یا برکنار کنند.

می‌توان گفت‌ گسترش اختلافات میان دولت و مجلس و به بحران کشاندن روابط میان این دو یک هدف مهم برای جریان مذکور بوده و خبرسازی در جهت استیضاح پنج نفر از وزرا هم در همین جهت است؟

بله دقیقاً همین طور است؛ جماعت تجدیدنظرطلب به شدت به دنبال آن است تا روابط میان دولت و مجلس را تیره و تار کند و این ضرورت را در جامعه مطرح نماید که عمده دلیلی که باعث شده است مطالبات مردم توسط دولت روی زمین بماند اقدامات تند مجلسی‌هاست و باید مجلسی در آینده تشکیل شود که بتواند روابط حسنه‌ای با دولت داشته باشد و قوه مجریه را در جهت به سامان رسیدن اوضاع کشور یاری نماید نه آنکه مانعی باشد در جهت خدمت رسانی دولت به مردم.

آنها تصمیم دارند تا هر چقدر می‌توانند بر طبل اختلافات ‌ و دودستگی میان مجلس و دولت بکوبند و آنها را مقابل هم قرار دهند. این هدفی عالی برای جریانی است که تنها به منافع خود نگاه می‌کند و برایش خیلی مهم نیست که با اینگونه سیاست بازی‌ها چه بلایی ممکن است دامنگیر مردم کشور شود.

آقای دکتر! بسیاری براین باورند که استیضاح وزیر علوم دستاورد مهمی را به‌دنبال داشت که بسیار حائز اهمیت است آن‌هم این بود که بعد از مدت‌ها اصولگرایان مجلس که در دو فراکسیون رهروان و اصولگرایان توانستند به دور از برخی هیجانات تصمیمی واحد و مشترک بگیرند؛ تصمیمی که به خوبی نشان دهنده وحدت و همگرایی در بین آنها بود؟

بله دقیقاً همین‌طور است. اصولگرایان مجلس بار دیگر نشان دادند که می‌توانند در مواقع مهم و حساس اختلافات روبنایی را کنار گذاشته و به منافع ملی و مصالح کشور بیندیشند و تصمیمی مشترک را اتخاذ کنند. البته نمونه دیگر این اتفاق را می‌توان در انتخابات شورای شهر تهران مشاهده کرد؛ اتفاقی که باعث شد دوم خردادی‌ها که بعد از نزدیک به یک سال که مدیریت شورای شهر را بر عهده داشتند این جایگاه مهم را در اختیار اصولگرایان قرار دهند و این جز در سایه وحدت و یکپارچگی به دست نمی‌آمد.

مدت‌ها بود که جریان‌های رقیب سعی داشتند نشان دهند که دو فراکسیون اصولگرا در مجلس رقیب هم بوده و به هیچ عنوان سرسازگاری و یکدلی ‌ با هم ندارند و نمی‌توانند در یک مسیر قدم بردارند اما همانطور که عرض کردم استیضاح وزیر علوم فرصت خوبی بود که وجوه مشترک و اصلی اعضای این دو فراکسیون بار دیگر منجر به یک نظر واحد و مشترک شود.

البته روزنامه‌های زنجیره‌ای هم در مقابل این دو موضوع یک رفتار واحد از خود به نمایش گذاشتند آن هم رفتاری توأم با ناراحتی و عصبانیت بود که نشان می‌داد همگرایی در بین اصولگرایان می‌تواند آنها را به چالش کشانده و در مسیر ضعف و عصبانیت قرار دهد.

پس باید عامل موفقیت اصولگرایان در انتخابات شورای شهر تهران و برکناری وزیر علوم که اقدامات خلاف مصلحت و منافع کشور را انجام داده بود را وحدت و همگرایی اصولگرایان دانست؟

بله، اگر اصولگرایان در این دو موضوع در کنار هم قرار نمی‌گرفتند و تصمیمی واحد را نمی‌گرفتند چطور ممکن بود که در هر دو موضوع اصلاح طلبان ضربه سهمگینی بچشند؟ چطور ممکن بود اصولگرایان دستاوردهای به این مهمی را به دست آورند. یقیناً مهم‌ترین برگ برنده همان وحدت و یکی شدن بوده است که به بهترین شکل ممکن اتفاق افتاده است.

البته باید این را هم اضافه کرد که تلاش‌های بسیاری می‌شد تا دو فراکسیون اصولگرا نتوانند تصمیمی واحد ‌بگیرند مثلاً آنکه تهدید می‌کردند عده‌ای که تصمیم دارند فراکسیونی مستقل به نام فراکسیون اعتدال را تشکیل دهند که البته تماماً این اقدامات بدون اثر و نتیجه باقی ماند.

آقای نجابت همگرایی امروز اصولگرایان در مجلس و شورای شهر که از آن به عنوان پدیده مثبت یاد کردید را می‌توان چشم‌انداز مناسبی از وحدت آینده در تمام سطوح اصولگرایان به حساب آورد با توجه به اینکه مهم‌ترین خطری که در انتخابات آتی جریان نزدیک به گفتمان انقلاب اسلامی را تهدید می‌کند دو و چند دستگی در میان اصولگرایان است؟

بله، بنده اخیراً مصاحبه‌ای در همین رابطه با یکی از رسانه‌ها انجام دادم و در آن تأکید کردم که نزدیکی و قرابت دو فراکسیون اصولگرای مجلس می‌تواند حاوی دستاوردهای مهمی باشد از جمله اینکه در آینده بتوان این امیدواری را داشت که اصولگرایان به وحدت بهتر و قابل توجه‌تری رسیده و برای همیشه به این اختلافات سطحی پایان دهند.

من بارها عرض کردم مبانی و اصولی که اعضای این دو فراکسیون با هم دارند بسیار بیشتر از آن‌چیزی است که جریان مقابل آن را القا می‌کند. خطوط قرمز اعضای این دو فراکسیون هم یکی است؛ مثلاً حساسیت در مورد انتصاب و انتخاب فتنه‌گران در پست‌های کلیدی و حساس یا عبور از شعارهای اصیل انقلاب اسلامی در سیاست خارجه کشورمان. به هر روی اهداف مبانی و اصول هر دویکی است اما متأسفانه تصمیم‌گیری بر سر موضوع انتخاب رئیس مجلس از همان ابتدای شکل‌گیری کار مجلس نهم کار دو فراکسیون را به جدایی و افتراق کشاند؛ موضوعی که با استیضاح وزیر علوم وارد فاز جدید و قابل توجهی شد. این نکته بسیار جالب و حائز اهمیتی بود که اصولگرایان در اقدامی مشترک اختلافات را برای هدفی بلندتر کناری گذاشتند و توانستند تا حدود بسیاری اهداف جریان تجدیدنظرطلب را در وزارتخانه حساس علوم ابتر بگذارند.

همانطور که شما گفتید اینگونه اقدامات مهم می‌تواند زمینه خوب و مناسبی باشد برای حرکت به سوی همگرایی و وحدت نظر در کلیت جریان اصولگرایی اتفاقی که ان‌شاءالله تا زمان انتخابات مجلس دهم و ریاست جمهوری دوازدهم روی خواهد داد. البته ما پیشنهادات بسیاری را برای نزدیک شدن بیشتر دو فراکسیون به یکدیگر ‌هم ارائه کرده‌ایم ـ که می‌تواند زمینه‌ساز وحدت نهایی در اصولگرایان را به همراه داشته باشد ـ آن هم اینکه جلسات مشترکی بین اعضای دوفراکسیون برگزار شود و در مورد موضوعات مهم نظیر بحث بودجه، استیضاح‌ها یا همین لایحه خروج از تورم که دولت ارائه کرد بتوانیم با برگزاری جلسات و تبادل نظرات به نظری واحد و مشترک برسیم که این همانگونه که عرض کردم می‌تواند بسیار مفید و حاوی دستاورد هم باشد.

اما مهم‌ترین نکته برای اتخاذ تصمیمات مشترک توسط اعضای دوفراکسیون این است که اعضای این دو فراکسیون نباید نگاهشان نگاه حزبی، جناحی و فراکسیونی به موضوعات باشد و بتوانند به دور از جنجال‌های رسانه‌ای و بیرونی به ارائه تصمیم روی بیاورند.

اتحاد نظر میان اصولگرایان قطعاً می‌تواند بسیاری از مشکلات و معضلات جریان اصولگرایی را کاهش دهد.

گروهی ‌ مدیریت رئیس مجلس و نوع نگرش وی به موضوعات را یکی از موانع همگرایی اصولگرایان مجلس می‌دانند آنگونه که طی انتخاب اعضای شورای نظار‌ت بر صداوسیما برخی از نمایندگان مجلس به مدیریت وی گلایه کرده و طی برکناری وزیر علوم هم گلایه‌هایی از آقای لاریجانی صورت گرفت، نظر شما در این رابطه چیست؟

بله، در جریان انتخاب اعضای شورای نظارت بر صدا و سیما اختلاف نظر جدی میان نمایندگان صورت گرفت تا آنجایی که اعضای هیئت رئیسه هم با یکدیگر به نظرات مختلف رسیدند، به هرحال اعتراضاتی هم صورت گرفت که از آن عبور کردیم. با پادرمیانی که آقای دکتر حداد در کمیسیون فرهنگی مجلس انجام دادند این مسئله می‌تواند به خوبی حل شود. آقای دکتر حداد به اعضای کمیسیون فرهنگی پیشنهاد دادند که یک نفر به دوتن برگزیده شده این کمیسیون جهت معرفی به هیئت رئیسه اضافه شود که دوستان ما در آن کمیسیون هم این موضوع را انجام داده و ان‌شاءالله بعد از تعطیلات موضوع به خوبی پایان می‌پذیرد.

این موضوع مهمی بود اما نه آنچنان که ما را به اختلاف و دودستگی بکشاند بر همین اساس از اینگونه موضوعات می‌توان راحت‌تر از این عبور کرد.

یکی از مهم‌ترین راهکارهای جریان دوم خرداد برای به چالش کشاندن رقیب، تفرقه افکنی و القای دودستگی میان اصولگرایان بوده است؛ موضوعی که اخیراً با جداسازی آقای علی لاریجانی از جبهه اصولگرایی و جا دادن وی به جرگه اصلاحات وارد مرحله‌ تازه‌تری هم شده است. به نظر شما حمایت از آقای لاریجانی و جداسازی وی از جریان اصولگرایی تا چه میزان می‌تواند برای آینده جریان دوم خرداد مهم و اثرگذار باشد؟

آقای لاریجانی پخته‌تر از این حرف‌هاست که با یکی دو خط حمایتی که مطبوعات دوم خردادی از وی به عمل ‌‌آوردند بخواهد خط‌مشی را که 30 سال در این کشور داشته است تعویض کند و به جریان مخالف خود بپیوندد.

چنین چیزی بعید به نظر می‌رسد، ممکن است افراد اختلاف سلیقه داشته باشند اما این باعث نمی‌شود که فردی به جریانی مخالف‌ مش و اصول خود روی بیاورد.

آقای لاریجانی یک سیاستمدار تمام عیار بوده که در حوزه اصولگرایی خودش را تعریف کرده و با یکی دو تا مصاحبه و یکی دو تا اظهارنظر حاشیه‌ای مواضع اصولی خود را تغییر نمی‌دهد.

البته در فراز و نشیب روزگار و عالم سیاست افراد گاهی موضعگیری‌های تند و گاهی کند و حتی افراطی ‌می‌گیرند ولی پای اصول در میان باشد بعید است آقای لاریجانی جزو سیاستمدارانی باشند که راحت تغییر موضع بدهند و مسیر 30 ساله خود را بر عکس کنند.

تمایل اصلاح طلبان به سمت علی لاریجانی را می‌توان دلیلی بر ضعف چهره‌ این طیف دانست یا هدفی مانند به تفرقه کشاندن رقیب به حساب آورد؟

طبیعی است که اصلاح طلبان از اختلافات جزئی ما سوء استفاده کرده و از آن بهره‌برداری کنند. ما در بین خودمان کسانی را داریم که موضوعات را به قول حضرت آقا اصلی فرعی نمی‌کنند و نمی‌توانند اهم و مهم کنند و اگر افراد بتوانند به خوبی جای مسائل اصلی و غیر اصلی را تشخیص دهند قطعاً جریان مقابل نمی‌تواند از مسائل بهره‌برداری کند و طیف رقیب را به دودستگی بکشاند. متأسفانه برای جلب رأی اکثریت برسر مسائل دسته چندم و غیر اصلی با هم اختلاف نظر اساسی پیدا می‌کنیم. ما شرایطمان طوری است که باید این دستور آقا را به خوبی پیاده کنیم چون فرصتی هم باقی نمانده است و قطعاً اگر این اتفاق بیفتد جایی برای بهره‌برداری جبهه رقیب باقی نمی‌ماند و یکی از مهم‌ترین روش‌های آنها برای موفقیت به یأس تبدیل می‌شود.

هرچند تا برگزاری انتخابات دهم مجلس نزدیک به یک سال ونیم زمان باقی است اما به عقیده شما مهم‌ترین برنامه‌هایی که می‌تواند جریان اصولگرایی را به پیروزی نزدیک کند چه می‌تواند باشد؟

به نظر من در پایان سال 93 جریان اصولگرایی باید آرام آرام خود را برای پیروزی در انتخابات مجلس آتی آماده کند و از جمله مهم‌ترین برنامه‌ها در این جهت می‌تواند ایجاد زمینه و بستر برای گردهمایی اصولگرا در سراسر کشور باشد.

بسترسازی برای ارائه لیست واحد و مشترک هم با اجماع نظر در بین بزرگان این طیف و کنار گذاشتن اختلافات روبنایی و غیرضروری امکانپذیر بوده است، موضوعی که می‌تواند آینده این جریان را هم تضمین کند.

باید اصولگراها از اختلافات تلخ سال‌های اخیر و مخصوصاً اتفاقات انتخابات یازدهم ریاست جمهوری درس عبرت بگیرند و اجازه ندهند که رقیب از دودستگی آنها سوء استفاده کند و مراکز حساس نظام را در اختیار بگیرد. غرور و خود بزرگ‌بینی و تکبر زیادی به خرج دادن را هم باید به عوامل متعدد شکست اصولگرایی اضافه کرد و از آن درس گرفت و از آن پلی برای ‌ پیروزی ساخت. خب قطعاً اگر در آن مقطع زمانی اندکی دیانت بیشتر، دیگرخواهی، فدا کردن حب جاه و مقام بر منافع کلان غلبه می‌کرد یا اندکی تیزهوشی و کیاست به خرج داده می‌شد شاید اصولگرایان هم‌ اکنون مدیریت کشور را برعهده داشتند و الان ما شاهد برخی اتفاقات هم نبودیم.

بر همین اساس باید تأکید کرد جریان مخالف اصولگرایی به شدت در پی آن است تا مجلسی تندرو و هنجارشکن نظیر مجلس ششم درست کرده و اهداف خود را که در آن سال‌ها نتوانست محقق کند پیگیری نماید.

اصولگرایان باید کینه و موضوعات گذشته را کناری گذاشته و به اهدافی بزرگتر و کلان‌تر نظیر حفظ منافع و مصالح نظام و کشور بیندیشند؛ چراکه جریان گذشته طی سال‌های اخیر چند شکست سنگین را در انتخابات مختلف تجربه کرده است و با عملکرد نامطلوب خود در فتنه سال 88 به شدت از افکار عمومی در انزوای کامل به سر می‌برد و بر همین اساس به دنبال‌ آن است تا بتواند از هر روزنه‌‌ای استفاده کند تا به مرحله بازگشت رسمی به قدرت نزدیک شود و این در شرایطی است که اصولگرایان هنوز به ساز وکار مناسب و خاصی برای خنثی‌سازی استراتژی‌های رقیب خود دست نیافته‌اند هرچند با اتفاقات چندماهه اخیر به نظر می‌رسد که بتوان چشم‌انداز امیدوارکننده‌ای برای آینده جریان اصولگرایی ترسیم و توصیف کرد.

باید عرض کنم که با شکست اصولگرایی در انتخابات 92 احساس دغدغه و نیاز مناسبی برای جبران شکست و از سوی دیگر ایجاد یکدلی و رسیدن به وحدت آرا به‌وجود آمده است که می‌توان نمونه آن را در انتخابات شورای شهر تهران مشاهده کرد، آنجایی که آقای چمران توانست آرای اکثریت اعضا را به دست آورده و ضربه محکمی به جریان تجدید نظر طلب وارد نماید. قطعاً ادامه دادن مسیر بر همین اصول می‌تواند دستاوردهای مهمی را به دنبال داشته باشد.

به عنوان آخرین سؤال بفرمایید مطالبات رهبر معظم انقلاب اسلامی در جلسه هیئت دولت از رئیس‌جمهور و وزرا را چگونه ارزیابی می‌کنید با توجه به اینکه سعه صدر بیشتر در برخورد با منتقدان و حساسیت نسبت به فتنه سال 88 دو موضوع مورد اشاره ایشان در این دیدار بود؟

هر ساله رهبر معظم انقلاب انتظاراتی را از دولت‌ها بیان می‌کردند و دولت‌ها موظف به پیاده‌سازی آنها بودند و امسال هم به همین شکل عمل شده است یعنی رهبری معظم توصیه‌ها و خواسته‌هایی را از دولت ارائه نموده‌اند که دو محور مهم آن همانی است که شما اشاره کردید و از دولتی که شعارش عدالت است انتظار می‌رود که این دو مقوله را به خوبی در دستور کار قرار دهد و به آن عمل کند. رهبری انتظار داشتند که دولت اعتدال نقد دولت گذشته را تبدیل به سیاه‌نمایی نکند و طوری در مورد کارکردهای دولت گذشته سخن بگوید که بوی تخریب و سیاه نمایی از آن نیاید که این هم برای کشور مضر است و هم برای دولت یازدهم.

موضوع بعدی هم افزایش سعه صدر بین دولتمردان بود که رهبری مطالبه کردند مسئولان دولتی در مواجهه با فضای نقد و نقادی به شکل بهتری عمل نمایند که انتظار عمومی هم این است که رویه سابق تکرار نشود اما موضوع حساسیت داشتن نسبت به فتنه و فتنه‌گران از سوی هیئت دولت هم موضوع مهم دیگری بود که انتظار داریم همه اعضای دولت به خوبی به آن عمل کرده و پاسخ درخوری به درخواست رهبری ارائه نمایند.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «حسین نجابت در گفت و گو با «جوان»: لاریجانی پخته‌تر از آن است که فریب اصلاح‌طلبان را بخورد» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X