مرعشی: مجلس آینده را دو فراكسیونی می بینم/عارف و لاریجانی توافق كنند

به گزارش ایرنا، كمتر از یك ماه به آغاز مجلس دهم باقی مانده است. اگرچه مجلس دهم پیش از فعالیت رسمی، پر نشاط نشان داده است و فعالان سیاسی با تجربه از بازی فراكسیونی در مجلس می گویند اما تركیب هیات رئیسه مجلس آینده، موضوع گمانه زنی های فعالان سیاسی است.
حسین مرعشی عضو شورای مركزی و سخنگوی حزب كارگزاران سازندگی در گفت و گو با ایرنا به وزن كشی سیاسی در مجلس اشاره می كند و با پرداختن به تجربه مجلس نهم، فارغ از بحث های جناحی به نمایندگان مجلس دهم توصیه می كند در مسائل كشور رویكرد ملی داشته باشند.
سخنگوی حزب كارگزاران می گوید: در مجلس نهم متاسفانه برخی رویكردها بر اساس منافع ملی نبود و برخی نمایندگان منافع شخصی و جناحی را در طرح بحث ها لحاظ می كردند كه امیدواریم مجلس دهم شاهد این قبیل جهت گیری ها نباشد و منافع ملی را بر منافع شخصی و گروهی ترجیح دهد.

مشروح گفت و گوی ایرنا با حسین مرعشی سخنگوی حزب كارگزاران سازندگی در ذیل آمده است:
** كمتر از یك ماه به آغاز مجلس دهم باقی مانده است. با توجه به حضور اصلاح طلبان، رهروان ولایت و اصولگرایان به نظر شما چند فراكسیون در مجلس شورای اسلامی تشكیل می شود؟
++ مسلما فراكسیون اصولگرایان و فراكسیون امید؛ دو فراكسیون اصلی مجلس دهم خواهند بود. اینكه كدامیك از فراكسیون ها در اكثریت یا در اقلیت قرار دارند، این مسئله بستگی به میزان جذب نیروهای مستقل دارد.
در روزهای گذشته افراد شاخص هر فراكسیون تلاش های خود را برای جذب منتخبان مستقل شدت بخشیده اند. امروز هیچ كدام از دو فراكسیونی كه من نام بردم، اكثریت قاطع مجلس دهم را در اختیار نگرفته اند. تا آنجا كه من خبر دارم فراكسیون امید تا این لحظه حدود 35 نفر بیشتر از فراكسیون اصولگرایان عضو دارد.
در حال حاضر برتری عددی با اصلاح‌طلبان است اما باید ببینیم نیروهای مستقلی كه وارد مجلس شده اند به كدامیك از دو فراكسیون اصلی مجلس گرایش پیدا خواهند كرد.

**برخی فعالان سیاسی صحبت از فراكسیون مستقلین می كنند. آیا تصمیمی در مورد تشكیل فراكسیون مستقلین گرفته شده است؟
++تا امروز هیچ كسی تصمیمی در مورد ایجاد فراكسیون مستقلین در مجلس نگرفته است. تا آنجا كه من خبر دارم تا كنون هیچ كدام از منتخبان تصمیم خود را برای راه اندازی چنین فراكسیونی اعلام نكرده است. اصلاح طلبان و اعضای فراكسیون امید و در مقابل، اصولگرایان در حال رایزنی با منتخبان مستقل مجلس دهم هستند.
دیر یا زود و با تشكیل مجلس دهم؛ نمایندگان مستقل به سمت یكی از فراكسیون ها گرایش پیدا می كنند. برنده نهایی وزن كشی سیاسی در مجلس كسی است كه بتواند مستقل ها را جذب كند. من تركیب مجلس آینده را دو فراكسیونی یا دو قطبی می بینم. فراكسیون امید كه متشكل از اصلاح طلبان، اعتدالگرایان و حامیان دولت است تا امروز بیشترین تعداد نماینده را در خود جای داده است. هر چند تا آغاز فعالیت مجلس دهم فراكسیونی می تواند مدعی اكثریت شود كه مستقل های مجلس را جذب كند.
**آقای مطهری چندی پیش در مورد تلاش برای تشكیل فراكسیون «صدای ملت» صحبت كرده بود. آیا راه اندازی این فراكسیون، موضوع دو قطبی بودن مجلس دهم را كه شما گفتید زیر سوال نمی برد؟
++ البته من آنچه در مورد تشكیل فراكسیون صدای ملت شنیده ام در حد اظهار نظر است و تحرك خاصی را برای راه اندازی این فراكسیون ندیدم و چندان اطلاعی ندارم اما توصیه می كنم تركیب این دو فراكسیون یعنی فراكسیون امید كه متشكل از اصلاح طلبان، حامیان دولت و اعتدالگرایان و فراكسیون اصولگرایان را بر هم نزنیم. نمایندگان می توانند در ذیل همین فراكسیون های اصلی كارگروه های متعددی تشكیل دهند كه گرایش های خاصی را نمایندگی كند.
**برخی فعلان سیاسی معتقدند امری كه باعث می شود فراكسیون امید كه متشكل از گروه های مختلف است، دچار چند دستگی شود، رقابت بر سر ریاست مجلس است. برنده انتخاب هیات رئیسه و ریاست مجلس به نظر شما چه كسی خواهد بود؟ شما چه رویكردی را توصیه می كنید؟
++ اگر بنای آقای لاریجانی و آقای عارف بر رقابت باشد باید منتظر رقابت نهایی این دونفر در مجلس باشیم. البته راهكار دیگری هم وجود دارد؛ آقایان لاریجانی و عارف می توانند قبل از رسیدن به نقطه رقابت، با یكدیگر توافق كنند. به هر حال تلاش هایی در جریان است كه در بحث ریاست مجلس میان آقایان لاریجانی و عارف توافق صورت بگیرد. فراكسیون ما شامل اصلاح‌طلبان و اعتدالگرایان حامی دولت اكثریت مجلس را خواهد داشت. ولی اینكه ما بتوانیم این فراكسیون را به گونه‌ای دموكراتیك اداره كنیم كه انسجام آن بیشتر شود، مسئله‌ای است كه پیش روی ما است و باید روی آن كار كنیم.

**رویكرد حزب كارگزاران در بحث حمایت از كدام دو كاندیدا است؟
++ حزب كارگزاران تلاش می كند در چارچوب شورای هماهنگی جبهه اصلاحات گام بردارد و در بحث ریاست مجلس با نظر جمعی اصلاح طلبان همراه باشد اما نگاه حزب كارگزاران به توافق میان آقایان لاریجانی و عارف بر سر ریاست مجلس جدی است. یعنی حزب كارگزاران تلاش می كند كه میان آقایان عارف و لاریجانی در خصوص ریاست مجلس توافق صورت بگیرد. توصیه می كنیم دو طرف در خصوص هیات رئیسه مجلس با هم همكاری هایی هم داشته باشند.

**پیش بینی شما از نحوه همكاری مجلس دهم با دولت یازدهم چیست؟ آیا این مجلس كاملا همسو با دولت یا منتقد دولت خواهد بود؟
++مجلس باید به وظایف قانونی و ذاتی خود پایبند باشد. به معنای بهتر، نظارت بر دولت باید مطابق قانون و جدی باشد اما انگیزه های این مجلس باید انگیزه های ملی باشد تا انگیزه های شخصی وجناحی.
آنچه در خصوص مجلس نهم باید ذكر كرد این است كه برخی از نمایندگان محترم مجلس نهم، منافع شخصی و جناحی خود را در طرح بحث ها مدنظر داشتند. انتظار از نمایندگان محترم مجلس این بود كه آنان به مردم خدمت ارائه كنند نه اینكه در برخورد با دولت و دیگر مسائل كشور رویكرد جناحی، شخصی و گروهی در پیش بگیرند. ما بیش از هر چیز نیازمند رویكرد ملی به مسائل كشور هستیم.
دغدغه نمایندگان مجلس دهم بیش از هر چیز باید مسائل ملی و منافع كلان كشور باشد و به همین ترتیب بر دولت نظارت كنند. یكی از مهم ترین وظایف نمایندگان مجلس وظایف نظارتی است. مردم انتظار دارند نمایندگان مجلس وظایف نظارتی خود را به درستی انجام دهند اما در عین حال امیدواریم در مجلس دهم برخی رویكردهای نادرست مجلس گذشته تكرار نشود.

**پیش بینی شما از رفتار اصولگرایان راه یافته به مجلس دهم چیست؟ رفتار نماینده های نزدیك به جبهه پایداری چگونه خواهد بود؟
++تعداد نماینده های نزدیك به جبهه پایداری در مجلس دهم یك اقلیت حداكثر 15 نفره در مجلس دهم دارد. این گروه اثر گذاری خاصی بر رفتار فراكسیون اصول گرایان مجلس نخواهد داشت. به معنای بهتر این اقلیت راه یافته اصلا در معادلات مجلس تاثیر گذار نخواهند بود. نمایندگان نزدیك به جبهه پایداری مجبورند در مجلس آینده در ذیل چتر اصولگرایان میانه قرار بگیرند تا بتوانند اثر گذار باشند.
به معنای بهتر می توان ادعا كرد نمایندگان جبهه پایداری در معادلات مجلس باید تسلیم تصمیم گیری های اصولگرایان میانه باشند تا در فراكسیون اصولگرایی بقا داشته باشند. حداكثر 15 نماینده نزدیك به این جبهه، برخلاف مجلس نهم نمی توانند راه خود را از جریان اصلی اصولگرایی و اصولگرایان میانه رو جدا كنند یا اینكه بر فضای مجلس و مصوبات آن تاثیر گذار باشند. با این تركیب و فراكسیون بندی دو قطبی كه در مجلس دهم در حال شكل گیری است، نمایندگان نزدیك به جبهه پایداری باید خود را ذیل فراكسیون اصولگرایان كه هدایت آن با اكثریت نمایندگان میانه رو است، تعریف كنند. به طور كلی می توان گفت كه جبهه پایداری جایگاهی در مجلس دهم ندارد.
گفت و گو از سعید سیف
سیام **6084**1429

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «مرعشی: مجلس آینده را دو فراكسیونی می بینم/عارف و لاریجانی توافق كنند» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-سیاسی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X