دیپلماسی هسته‌یی سران در لابی سازمان ملل

دیپلماسی هسته‌یی سران در لابی سازمان ملل

اعتماد/ متن پیش رو در اعتماد منتشر شده و انتشار آن در اخرین خبر الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

«این فرصت را از دست ندهید.» ششمین سخنرانی باراک اوباما رییس‌جمهور ایالات متحده در مجمع عمومی سازمان ملل ساعت 10 صبح به وقت نیویورک آغاز شد. امسال باراک اوباما برخلاف سال گذشته در خصوص ایران به بیان جملاتی کوتاه و نه چندان تازه در موضع‌گیری‌های امریکایی‌ها بسنده کرد. رییس‌جمهور ایالات متحده در میانه سخنرانی خود فرمان کلام را به سمت ایران و برنامه هسته‌یی کشورمان سوق داده و با بیان اینکه دولتش به دنبال راه‌حلی دیپلماتیک برای رفع اختلاف‌های هسته‌یی با ایران است این مساله را بخشی از تعهد امریکا برای مقابله با گسترش تسلیحات هسته‌یی دانست. اوباما در ادامه سخنانش با محوریت ایران گفت: پیام من به رهبران ایران ساده و روشن است: ما می‌توانیم به نتیجه برسیم پس این فرصت را از دست ندهید. ما می‌توانیم به توافقی برسیم که نیازهای انرژی ایران را تامین کند به شرطی که اطمینان حاصل کنیم ایران تسلیحات هسته‌یی تولید نمی‌کند. سخنان باراک اوباما در خصوص ایران این بار کوتاه و در حقیقت صرفا متمرکز بر پرونده هسته‌یی ایران بود. این سخنان در حالی از زبان رییس‌جمهور ایالات متحده شنیده شد که به گمان بسیاری از تحلیلگران حل پرونده هسته‌یی ایران به اصلی‌ترین هدف باراک اوباما در دستگاه دیپلماسی کشورش تبدیل شده است. نخستین رییس‌جمهور رنگین‌پوست امریکا در حالی سکان کاخ سفید را به دست گرفت که شعار تغییر در سیاست خارجی را داده و بر خلاف سلف جنگ‌طلب خود جورج بوش از محور شرارت هم سخنی به میان نیاورد. پرونده هسته‌یی ایران در حالی تنها سوژه سخنان اوباما در خصوص ایران بود که مذاکرات هسته‌یی ایران با 1+5 همزمان با آغاز به کار مجمع عمومی سازمان ملل شدت بیشتری هم گرفته است و تیم‌های مذاکره کننده ایرانی و شش کشور مقابل آن در مذاکرات هسته‌یی روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه خود را به شکل فشرده به مذاکرات هسته‌یی پرداختند.

با این همه از نخستین روزهای حضور وزیر امور خارجه کشورمان محمد جواد ظریف در نیویورک، نام داعش همواره در بسیاری از تحلیل‌های موجود در خصوص احتمال همکاری‌های ایران و امریکا در مسائل منطقه‌یی به چشم خورده است. امریکا و ایران به طور رسمی در چند هفته گذشته هرگونه همکاری مستقیم بر سر داعش را رد کرده‌اند و مقام‌های ایران هم اصرار دارند که با امریکا تنها در پرونده هسته‌یی ایران گفت‌وگو می‌کنند. با اینهمه گفته می‌شود که در نخستین دیدار میان محمد جواد ظریف و جان کری همتای امریکایی وی در نیویورک که پیش از آغاز به کار رسمی مجمع عمومی صورت گرفت دو طرف در خصوص مسائل هسته‌یی گفت‌وگو کرده اما اشاراتی هم به مساله داعش داشته‌اند.

سخنان امسال باراک اوباما در خصوص ایران هرچند مختصرتر و متمرکز‌تر از سال گذشته بود اما یک نکته اساسی نیز در خود جای داده بود. رییس‌جمهور دموکرات امریکا امسال تمام تلاش خود را به کار گرفت تا پرونده رابطه با ایران را اگر فراتر از مذاکرات هسته‌یی نمی‌برد به مسائل حاشیه‌یی هم بسط و گسترش ندهد. سال گذشته زمانی که باراک اوباما پشت تریبون مجمع عمومی سازمان ملل قرار گرفت، هیچ کس گمان نمی‌کرد که در 12 ماه پیش روی ایران و امریکا تحولاتی شکل بگیرد که نخستین گفت‌وگوی تلفنی میان دو رییس‌جمهور ابتدایی‌ترین و شاید جرقه شکل‌گیری تحولات آتی آن باشد. اوباما در سخنرانی سال گذشته خود ترجیح داد در حالی از تمایل خود برای تنش زدایی از رابطه با تهران سخن بگوید که پای پرونده‌های دیگر را هم به این رابطه دو جانبه سراسر از اختلاف باز کرده بود. مشروح سخنان اوباما در شصت و هشتمین مجمع عمومی سازمان ملل در خصوص ایران به شرح زیر بود:

«ایالات متحده و ایران از انقلاب اسلامی سال 57 تا کنون از هم دور بوده‌اند. این بی اعتمادی ریشه‌های عمیقی دارد. ایرانی‌ها از قدیم در مورد تاریخ دخالت‌های امریکا در امور خود و نقش امریکا در سرنگونی دولت (مصدق) در دوران جنگ سرد شکایت داشته‌اند. از سوی دیگر، امریکایی‌ها شاهد بوده‌اند که حکومت ایران امریکا را دشمن خوانده است و مستقیما، یا با واسطه، امریکایی‌ها را گروگان گرفته است، سربازان و غیرنظامیان امریکایی را کشته است و همپیمان ما، اسراییل را به نابودی تهدید کرده است. گمان نمی‌کنم این تاریخ دشوار یک شبه قابل ترمیم باشد. تردیدها عمیق است. اما معتقدم که اگر بتوانیم مساله برنامه اتمی ایران را حل کنیم، قدمی مهم در راهی طولانی به سوی روابطی متفاوت و مبتنی بر منافع و احترام متقابل برداشته‌ایم. از وقتی به قدرت رسیدم، با فرستادن نامه به رهبر ایران و اخیرا به رییس‌جمهور روحانی، اعلام کرده‌ام که امریکا ترجیح می‌دهد که نگرانی هایش در مورد برنامه اتمی ایران را به صورت صلح آمیز برطرف کند، اما در عین حال ما مصمم هستیم که جلوی دستیابی آنها به سلاح اتمی را بگیریم. ما به دنبال تغییر حکومت در ایران نیستیم و حق مردم ایران برای دستیابی به انرژی اتمی صلح‌آمیز را به رسمیت می‌شناسیم. در عوض اصرار داریم که دولت ایران به مسوولیت‌های خود در قبال معاهده منع گسترش سلاح‌های اتمی و قطعنامه‌های سازمان ملل عمل کند. رهبر ایران فتوایی علیه توسعه سلاح اتمی صادر کرده و رییس‌جمهور روحانی هم اخیرا تصریح کرده است که جمهوری اسلامی هرگز سلاح اتمی تولید نخواهد کرد. ایراد این اظهارات توسط مقامات دو کشور باید زمینه را برای توافقی معنادار فراهم کند. قاعدتا باید بتوانیم به راه‌حلی دست پیدا کنیم که حق مردم ایران را در نظر بگیرد و در عین حال به جهان اطمینان دهد که برنامه ایران صلح آمیز است. اظهارات آشتی جویانه برای اینکه به نتیجه برسد، باید با اعمال شفاف و ملموس همراه شود. ما از اینکه مردم ایران به رییس‌جمهور روحانی مسوولیت داده‌اند که روشی معتدل‌تر در پیش بگیرد خشنودیم. با توجه به اینکه رییس‌جمهور روحانی به رسیدن به توافق متعهد شده است، از جان کری (وزیر امور خارجه امریکا) می‌خواهم که با همکاری نزدیک اتحادیه اروپا، بریتانیا، فرانسه، آلمان، روسیه و چین، تلاش برای رسیدن به توافق را با دولت ایران پیگیری کند. در این مسیر ممکن است موانع بزرگی پیدا شود، اما اعتقاد جدی دارم که مسیر دیپلماتیک حتما باید آزموده شود. وضعیت فعلی فقط به انزوای بیشتر ایران منجر می‌شود، اما در مقابل، تعهد صادقانه ایران به پیمودن مسیری متفاوت برای منطقه و دنیا خوب خواهد بود و به مردم ایران کمک خواهد کرد که ظرفیت‌های فوق‌العاده خود را در تجارت، فرهنگ، علم و آموزش محقق کنند.»

این بار باراک اوباما در سخنان خود نه از اختلاف‌های دوجانبه با تهران سخن گفت و نه دیگر پرونده‌های منطقه‌یی و فرامنطقه‌یی را به این رابطه دوجانبه پیوند زد. پرونده هسته‌یی ایران در حالی تنها نقطه محل اشاره اوباما به ایران بود که به نظر می‌رسد امریکایی‌ها عزم خود را برای حل و فصل این پرونده تا 24 نوامبر جزم کرده‌اند. ساعاتی پیش از سخنان اوباما هم فواد معصوم، رییس‌جمهور تازه نفس عراق در گفت‌وگو با الحیات ادعا کرد که جان کری وزیر امور خارجه امریکا در دیدار با وی به او تاکید کرده است که اصلی‌ترین اختلاف امریکا با ایران بر سر پرونده هسته‌یی است و سایر اختلاف‌های واشنگتن با تهران قابل حل و فصل است.

همه از مذاکرات هسته‌یی سخن می‌گویند
در شرایطی که بحث تمایل اروپا برای همکاری با ایران بر سر پرونده داعش بر همگان علنی شده است و روز گذشته هم بسیاری از این تمایل به عنوان اصلی‌ترین بهانه دیدار دیوید کامرون نخست‌وزیر بریتانیا با حسن روحانی رییس‌جمهور کشورمان سخن گفتند به نظر می‌رسد که حل گره در پرونده هسته‌یی ایران به اصلی‌ترین اولویت اروپا و امریکا در مواجهه با ایران بدل شده است. به محض ورود حسن روحانی به نیویورک گمانه زنی‌های بسیاری در خصوص دیدار وی با رییس‌جمهور امریکا زده شد و اخباری هم مبنی بر احتمال برگزاری نشست مذاکرات هسته‌یی ایران با سران 1+5 در سطح روسای جمهور و نخست وزیران کشورهای عضو مذاکرات همچنان به گوش می‌رسد و این در حالی است که حسن روحانی در نخستین روز حضور خود در نیویورک در گفت‌وگو با اهالی رسانه‌های امریکایی تاکید کرد که مقدمات این دیدار فراهم نیست. البته دولت امریکا در تلاش است توپ را به زمین ایران بیندازد و این مساله را به تصمیم تهران منوط کند. در شرایطی که تیم مذاکره کننده هسته‌یی ایران دیدارها با 1+5 در سطح معاونین و کارشناس‌ها را ادامه می‌دهد، بحث پرونده هسته‌یی ایران در تمام دیدارهای مهم حسن روحانی با مقام‌های کشورهای اروپایی به میان کشیده شده است. حسن روحانی تا لحظه تنظیم این خبر در نیویورک با فرانسوا اولاند رییس‌جمهور فرانسه، دیوید کامرون، نخست‌وزیر انگلیس و اشتاین مایر وزیر امور خارجه المان از حلقه شش کشور مقابل ایران در مذاکرات هسته‌یی دیدار کرده است.

روحانی: اراده لازم برای حل پرونده وجود دارد
اصلی‌ترین موضوعی که در دیدار رییس‌جمهور کشورمان با اشتاین مایر، وزیر امور خارجه آلمان مطرح شد بحث پرونده هسته‌یی ایران و نقش آلمان در این مذاکرات بود.

روحانی با ابراز امیدواری به نقش‌آفرینی بیشتر آلمان در حل و فصل مسائل هسته‌یی ایران گفت: ما مخالف تحریم‌های ظالمانه و یکجانبه هستیم، چرا که این تحریم‌ها غیرقانونی و غیرانسانی است. ما در مذاکرات 1+5 باید فعال‌تر باشیم تا این موضوع زودتر به نتیجه برسد که ظاهراً در طرف اروپایی هم اراده لازم وجود دارد. وزیر امور خارجه آلمان نیز در این دیدار مذاکرات آتی گروه 1+5 با ایران را امیدوارکننده دانست و گفت: آلمان خواستار کاهش و انعطاف‌پذیری تحریم‌ها بوده و ما به دنبال راه‌حل سیاسی و دیپلماتیک در این موضوع هستیم.

اولاند: مذاکرات هسته‌یی باید زودتر به نتیجه برسد
پرونده هسته‌یی ایران و در نگاه کلان‌تر مذاکرات آتی تا 24 نوامبر در دیدار روحانی با فرانسوا اولاند، رییس‌جمهور فرانسه هم اصلی‌ترین محور گفت‌وگوها بود. پس از این دیدار بود که کاخ ریاست‌جمهوری فرانسه با انتشار بیانیه‌یی از گفت‌وگو در خصوص پرونده هسته‌یی ایران در دیدار اولاند و روحانی خبر داد. در این بیانیه آمده است: روسای جمهور ایران و فرانسه یک سال پس از اولین دیدارشان، بار دیگر در نیویورک با یکدیگر ملاقات کردند و در خصوص پرونده هسته‌یی ایران به تبادل نظر پرداختند.

رییس‌جمهور فرانسه در این دیدار ابراز امیدواری کرد که مذاکرات ایران و 1+5، به سرعت به نتیجه برسد. وی با یادآوری موضع فرانسه در مذاکرات گفت: ایران باید با اقدامات عملی در مسیر نشان دادن ماهیت شفاف و قابل راستی‌آزمایی برنامه هسته‌یی خود نشان دهد که در پی ایجاد توانایی هسته‌یی نظامی نیست.

تا لحظه تنظیم این خبر، جزییات دیدار دیوید کامرون با حسن روحانی در اختیار رسانه‌ها قرار نگرفته است اما گفته می‌شود که در نخستین دیدار رییس‌جمهور ایران با نخست وزیر انگلیس از زمان انقلاب اسلامی ایران هم بحث در خصوص پرونده هسته‌یی و مذاکرات پیش رو از اصلی‌ترین محورها بوده است. دیوید کامرون در این دیدار ضمن تاکید بر اینکه ایران همانند همه کشور ها حق برخورداری از انرژی صلح امیز هسته یی را دارد، اراده جدی ایران برای دستیابی به توافق هسته یی را مثبت خواند.

برخی منابع خبری از احتمال برگزاری دیدار میان وزرای امور خارجه ایران و کشورهای 1+5 در دو روز آتی در نیویورک خبر می‌دهند و این در حالی است که دولت یازدهم در دومین حضور رییس آن و رییس دستگاه دیپلماسی‌اش در نیویورک، دیپلماسی هسته‌یی را به عنوان راهی برای به نتیجه رساندن ماراتن هسته‌یی مذاکرات تا 24 نوامبر برگزیده است.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «دیپلماسی هسته‌یی سران در لابی سازمان ملل» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X