خراسان، معمای جدید خاورمیانه

خراسان، معمای جدید خاورمیانه

اعتماد/ متن پیش رو در اعتماد منتشر شده و انتشار آن در اخرین خبر الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

تروریسم نه تنها امروز موضوع مهم سخنرانی حسن روحانی، رییس‌جمهوری ایران در نشست مجمع عمومی سازمان ملل خواهد بود، بلکه کلید واژه سخنان بسیاری از سخنران مجمع عمومی سازمان ملل در نشست دیروز، امروز و احتمالا فردا خواهد بود، چرا که شبح سیاه این پدیده شوم قرن 21، جهان را در فصلی تلخ و سرد قرار داده است. موضوع نگران کننده‌تر این است که با وجود اجماع جهانی درباره نبرد با این معضل، اختلاف‌های زیادی درباره نحوه برخورد با آن وجود دارد. امریکا به عنوان یک قدرت بین المللی که از حق وتو و مزیت‌های سیاسی، اقتصادی و نظامی برخوردار است، ساز نظامی خود را فراتر از چارچوب سازمان ملل می‌نوازد و در پی آن متحدان این کشور نیز سیاست‌های واشنگتن را حمایت می‌کنند. همزمان اعتراض سایر کشورها از سوی امریکا به دیده مخالفت سنتی با واشنگتن نگریسته شده و مورد بی اعتنایی قرار می‌گیرد. صرف نظر از اینکه مجموع این عوامل موجب کاهش اعتبار سازمان ملل می‌شود، کارشناسان امر بیشتر نگران بسط و توسعه قارچ گونه گروه‌های تروریستی هستند. نگاهی سطحی به مناطق مختلف جهان از شرق دور تا غرب، از جنوب قاره کهن تا شمال قاره امریکا نشان می‌دهد که نه تنها گروه تروریستی القاعده اکنون به سازمانی هزارشاخه در جهان تبدیل شده، بلکه گروه‌های تروریستی بنیادگرا و بسیار خطرناک‌تر نیز از درون این سازمان با عناوین مختلف مانند داعش متولد شده است. حتی بیم آن می‌رود که گروه‌های خطرناک‌تر دیگری نیز در این بین ظهور کنند. چنانچه اکنون امریکا از تشکیل یک گروه تروریستی زیرزمینی با نام «خراسان» به عنوان گروهی بسیار خطرناک‌تر از داعش یاد می‌کند. «جیمز کلاپر» مدیر اطلاعات ملی امریکا تاکید کرده است «خراسان» هم‌اکنون در منطقه فعالیت می‌کند و می‌تواند همچون داعش تهدید بزرگی علیه ایالات متحده امریکا به شمار رود.

و بدین‌ترتیب خراسان در این دو یا سه روز اخیر به کلمه‌یی مرموز در رسانه‌های جهان تبدیل شده است. تاکنون اطلاعات ذیل درباره ترکیب اعضا و اهداف و روش‌ها و توانمندی این گروه در برخی منابع منتشر شده است:

1- ترکیب اعضای این گروه چند ملیتی است. بیشتر اعضای این گروه از کشورهای افغانستان، پاکستان، یمن، سوریه و برخی کشورهای اروپایی هستند.

2- از نظر تشکیلاتی این گروه زیر مجموعه القاعده بوده و با گروه نصرت در سوریه ارتباط دارد.

3- دستور کار اصلی این گروه هدایت و اجرای عملیات خرابکاری در کشورهای اروپایی است. بر اساس بر‌آوردهای دستگاه‌های جاسوسی سری امریکا، افراد مسلح وابسته به خراسان برای آزمایش راه‌های جدید انتقال مواد منفجره از گیت فرودگاه‌ها با سازندگان بمب شاخه القاعده در یمن همکاری می‌کنند.

4- برآوردهای اطلاعاتی غربی نشان می‌دهد که این گروه توانمندی‌های خاص‌تری نسبت به گروه‌های مشابه خود دارد. این گروه توانایی انتقال مواد منفجره با ابعاد سنگین‌تر و پیچیده‌تر به اروپا را داراست.

5- این گروه شبکه‌یی از گروه‌های شهروندان با ویزای امریکایی را در اختیار دارد که می‌توانند با حساسیت کمتری به هواپیماهای امریکایی دسترسی داشته باشند.

در همین حال تحلیلگران امنیتی امریکا هشدار می‌دهند تشکیل گروهی تروریستی همانند خراسان که از داعش نیز خطرناک‌تر می‌تواند باشد، این نگرانی را ایجاد کرده است که با حمله اخیر امریکا و متحدانش به مواضع آنها در سوریه، روند تشکیل گروه‌های تروریستی علیه امریکا روند صعودی به خود بگیرد. ارتش امریکا اعلام کرده هواپیماهای جنگی این کشور در کنار حمله‌های خود به مواضع داعش در سوریه، حمله جداگانه‌یی نیز به این انجام داده است. به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، ستاد فرماندهی مرکزی ارتش ایالات متحده اعلام کرد که هواپیماهای جنگی امریکا هشت حمله هوایی به مواضع گروه «خراسان» انجام داده‌اند. در بیانیه این ستاد آمده‌ که این هشت حمله «برای جلوگیری از طرح حمله قریب‌الوقوع علیه ایالات متحده و منافع غرب توسط شبکه‌یی از اعضای قدیمی و باتجربه القاعده که با نام گروه خراسان هم شناخته می‌شوند»، انجام گفته است.

ستاد فرماندهی مرکزی ارتش ایالات متحده اعلام کرد «گروه خراسان» با مستقر شدن در سوریه پایگاهی برای حمله به بیرون از این کشور ایجاد کرده و برای انجام عملیات خود به ساخت و آزمایش بمب‌های کنارجاده‌یی و جذب افراد از کشورهای غربی مشغول بوده است. رسانه‌های غربی‌ گزارش داده‌اند خراسان از سوی محسن فضلی، یکی از افراد نزدیک به اسامه بن‌لادن، رهبر کشته‌شده القاعده، تشکیل شده و در سوریه مستقر شده است. یک تصویر هم در رسانه‌ها از فضلی منتشر شده است که او را مردی بسیار جوان نشان می‌دهد، گزارش‌ها می‌گوید که محسن فضلی مردی 33 ساله است.

نکته جالب توجه در زندگی فضلی گزارش وزارت خارجه امریکا است که می‌گوید محسن فضلی به بن‌لادن نزدیک بود و جزو اندک کسانی بود که پیش از یازده سپتامبر از آن طرح باخبر بود. در واقع فضلی زمانی که چیزی حدود 20 سال داشته، به موقعیت مستحکمی در القاعده دست یافته است. به نوشته نیویورک تایمز، آژانس‌های اطلاعاتی امریکا از حدود یک دهه پیش محسن فضلی را که شهروند کویت است زیر نظر داشته‌اند. به گزارش وزارت خارجه امریکا، فضلی با یک فرد ثروتمند کویتی که از تامین‌کنندگان مالی تروریست‌هاست همکاری می‌کرده تا اینکه آن فرد در پی اعلام پاداش هفت میلیون دلاری برای دستگیری او، دستگیر شد.

جرج بوش، رییس‌جمهوری اسبق امریکا هم در یکی از سخنرانی‌های خود به نام محسن فضلی اشاره کرده بود. به گفته جرج بوش، محسن فضلی به تروریست‌هایی که یک نفتکش فرانسوی را در نزدیکی ساحل یمن منفجر کردند کمک کرده‌بود. آن انفجار یک کشته برجای گذاشت و وسعت زیادی از ساحل را با نشت هزاران بشکه نفت آلوده کرد. وی همچنین سابقه جنگ علیه نیروهای روس در چچن و برای القاعده درافغانستان را هم در پرونده‌اش دارد. عربستان نیز در سال 2005 فضلی را در فهرست تروریست‌های تحت تعقیب خود قرار داد چرا که با چند مورد حملات القاعده در عربستان ارتباط داشت. در سال 2012 امریکا فضلی را به خاطر انتقال شبه‌نظامیان و منابع مالی از طریق ترکیه و برای حمایت از شبه‌نظامیان در سوریه متهم کرد. با این همه ناظران از بسط و گسترش گروه‌های تروریستی در جهان در پی حملات اخیر امریکا و متحدانش در سوریه ابراز نگرانی می‌کنند. چنانچه با وجود 14 سال مبارزه با القاعده اکنون این سازمان در سراسر جهان شبکه زده است. در همین چارچوب، گروه‌هایی مانند شباب در سومالی، بوکوحرام در نیجریه، القاعده در شبه‌جزیره (عربستان و یمن) و نیز گروه‌های به ظاهر اسلامی وابسته به القاعده در شرق آسیا، در طول این سال‌ها شکل گرفته و هر کدام ماموریتی را عهده‌دار شده‌اند. گزارش دولت‌های اروپایی و امریکا نیز نشان می‌دهد شمار زیادی از شهروندان این کشورها به این گروه‌ها پیوسته‌اند و شمار زیادی نیز پتانسیل عضویت در گروه‌های تروریستی بنیادگرا را دارند.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «خراسان، معمای جدید خاورمیانه» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X