پاسخ قالیباف به منتقدان طرح تکریم بانوان/ به غوغاسالاری اهمیت نمی‌دهیم

پاسخ قالیباف به منتقدان طرح تکریم بانوان/ به غوغاسالاری اهمیت نمی‌دهیم

فردا/ شهردار تهران با تقدیر از کارآفرینان برتر چهارمین جشنواره زنان و تولید ملی گفت: با سوال زدگی، غوغا سالاری، شعار زدگی و رفتاری های سیاسی مشکلات زنان در جامعه قابل حل نیست. تجربه من نشان داده در جایی که مسوولیت با بانوان بوده است، هم مدیریت بهتر و کم هزینه تر بوده و هم زنان سالم تر در نظام اداری مدیریت کرده اند و این نگاه کیفی سازی به کار است.

محمدباقر قالیباف در پنجمین جشنواره زنان و تولید ملی اظهارکرد: خداوند بزرگ را شاکرم که شاهد پنجمین دوره از برگزاری جشنواره زنان و تولید ملی هستم. شاید سال های خیلی دور قریب به 7 سال قبل فکر نمی کردم کاری را که روی آن فکر و صحبت شد و شروع کردیم، به این مرحله برسانیم. البته زحمت های زیادی کشیده شده اما از شرایط فعلی هم راضی نیستم چرا که اگر راضی باشیم در همین جا متوقف می شود.

وی با بیان اینکه لطف خدا شامل حال عزیزانی که در این مسیر حرکت کردند، در جای جای تصمیمات و اقدامات شده است، افزود: هم شکر خدا را باید در این رابطه به جای آوریم و هم باید تقدیر و تشکر از عزیزانی که در حوزه مدیریتی و عزیزانی که در اقصی نقاط شهر بخصوص در محلات فقیر نشین شبانه روز تلاش می کنند و ما آنها را نمی بینیم و نمی شناسیم، اما اثار و برکات آنها را دیده ایم، صورت دهیم.

شهردار پایتخت افزود: انصاف قضیه این است که انقلاب اسلامی نعمات زیادی را برای ما به ارمغان آورد. یکی از این نعمت های بزرگ الهی –که اگر بدون هیچ حب و بغضی به او نگاه کنیم- نقش و حضور زنان در بعد از انقلاب اسلامی در عرصه جامعه است. به طوری که در قبل از انقلاب جامعه اندکی از زنان ایفای نقش می کردند و در جامعه حضور داشتند و تاثیرگذار بودند. به طوری که اکثر جمعیت زنان و مخصوصا زنانی که پایبند به مسائل دینی و اخلاقی بودند، برایشان این فرصت حضور در عرصه اجتماعی فراهم نبود، اما در انقلاب اسلامی می بینیم زنان ما از جهت کمی در عرصه های مختلف اجتماعی حضور پیدا کردند و زمانی که به آمار نگاه کنیم در هر بخشی این موضوع را می بینیم.

شهردار تهران افزود: در هر صحنه انقلاب اسلامی نقش زنان برجسته است. یکی از همین موارد هم نقش زنان در دوره دفاع مقدس است. از همه مهمتر شاهد این هستیم که در انقلاب اسلامی یکی از نابرابری های بزرگ، نابرابری آموزشی بود؛ چرا که اگر هر انسانی مهارت پیدا نکند، علم آموزی نکند و آموزش های لازم را نبیند؛ چه مرد و چه زن فرقی نمی کند چون فرد بی مهارت حتما نمی تواند حضور جدی و تاثیرگذار در اجتماع داشته باشد. اما در انقلاب اسلامی و به برکت وجود امام(ره)، حضور زنان در عرصه علم و آموزش به شکستن نابرابری ها و بهره گرفتن از فرصت ها منجر شد که از نعمات بزرگ انقلاب است .

شهردار تهران تاکید کرد: به سهم خودم اینگونه فکر می کنم که ما مکلفیم این حضور کمی را حفظ کنیم و البته وظیفه جدی ما این است که تلاش کنیم حضور کمی زنان را به حضور کیفی و موثر تبدیل کنیم و بتوانیم تاثیرگذاری زنان را در عرصه های مختلف افزایش دهیم.

قالیباف خاطرنشان کرد: این موضوع با شعار و سخنرانی درست نمی شود که ما بیایم رفتارهای شعار گونه و تهییج آمیز صورت دهیم. اگر به سالها و روزها نگاه کنیم می بینیم البته افرادی این شعارها را می دهند که از زنان حمایت می کنند که حضور زنان در جامعه خوب است و مثل بنده که در تریبون قرار می گیرند و نسبت به حضور زنان صحبت می کنند ، اما باید دید چقدر شعارهای شان عملی می شود؟

شهردار تهران با طرح این سوال که اینها که شعار می دهند چه اقدام عملی در منسبی که بودند در راستای حمایت از زنان صورت داده اند؟ افزود: امروز زنان ما با یک سری مسائل و مشکلات اساسی روبرو هستند که به عنوان مدیران باید ببینیم در هر سطحی که هستیم برای این چالش های اساسی چه اقدام اساسی صورت داده ایم.

وی ادامه داد: درواقع در زمینه اقتصادی، مسائل فرهنگی و آموزشی چه اقداماتی برای زنان انجام داده ایم و نسبت به خانمها و حقوق اساسی زنان چه اقدام اساسی و کار عملی انجام شده است؟ چرا که این موضوعات ملاک است وگرنه گفتن و حرف زدن از هر کسی برمی آید .

محمدباقر قالیباف افزود: خود جامعه زنان باید به این موضوع توجه کرده و به آن بپردازند. چرا که با شعار زدگی و غوغا سالاری و رفتارهای سیاسی مشکلات زنان در جامعه قابل حل نیست .

شهردار تهران خاطرنشان کرد: این توان در زنان ما وجود دارد که با خودباوری و اینکه خودشان می توانند و نیازمند کمک دیگران نیستند و تحت منت کسی نیستند با خودباوری و توانمندی به اهدافشان برسند .

وی تاکید کرد: زنان جامعه ما امروز باید با روحیه خودباوری و حس هویت اسلامی در دهه پیشرفت و عدالت که دارای الگو است گام بردارند.

شهردار تهران با طرح این پرسش که امروز نقش زنان ما در پیشرفت کشور و عرصه های تولید کجاست و از چه منزلت و قدرتی برخوردارند، گفت: من امروز به این موضوع فکر کردم که در هفته ها و ماه های اخیر دوستانی به بهانه های مختلف و بی اساس ، انتقاداتی را در حوزه زنان به بنده و شهرداری داشته اند که هیچ اساسی نداشته است چرا که متن صحبت های من روشن و مشخص است .

شهردار تهران به نقش زنان در تولید اشاره کرد و افزود: باورمان این است که بانوان توانمند هستند و امروز مدیریت غلط افرادی در دوره های مختلف باعث شده آنها در حداقل های زندگانی مانده باشند. از این رو ما امروز بستر لازم را فراهم کرده ایم. اما لازم است منتقدان هم بیایند و بگویند چه کرده اند؟

شهردار تهران با اشاره به اقدامات فرهنگی صورت گرفته در سطح شهر به راه اندازی مجموعه های کوثر، شهربانوها، پارک های بانوان، کتابخانه ها و اقدامات فرهنگی در حال گسترش در شهرتهران گفت: این ها نشان داده است که در عمل به این موضوعات باور داریم و به آن عمل می کنیم و رفتارهای شعاری نداریم .

وی با اشاره به حضور بانوانی که در شهرداری در حوزه زنان مشغول به کار هستند، به تاثیرگذاری این افراد در ارتقای کارها پرداخت و گفت: تلاش می کنیم این بانوان در حوزه کیفی نیز تاثیرگذاری داشته باشند واگر به آمار و عمل نگاه کنیم می بینیم که این اتفاقات افتاده است .

قالیباف با بیان اینکه در نیروی انتظامی نیز ، پلیس زن نداشتیم، در این باره گفت: اگر زنانی در نیروی انتظامی فعالیت می کردند جزو نیروهای قراردادی بودند که ارتقا پیدا نمی کردند و تنها کار اداری انجام می دادند، به طوری که به هیچ عنوان در نیروی انتظامی خانمی نداشتیم که افسر شود و با ارتقای درجه به درجه سرگردی و سرهنگی برسد. البته این موارد تا قبل از این بود که من به نیروی انتظامی بروم. البته با ورودم و برنامه هایی که داشتم، بعضا با آن مخالفت هایی صورت می گرفت اما امروز شاهد حضور افسران ارشد و درجه دار از میان بانوان در نیروی انتظامی هستیم .

شهردار تهران با بیان اینکه غوغاسالاران هر حرفی که می خواهند بزنند، گفت: ما به حضور موثر زنان در عرصه اجتماعی در عمل پرداخته ایم و در عمل به آنان اعتقاد داریم.

قالیباف افزود: زمانی که در پلیس این کار را انجام دادیم نیز بر این معتقد بودیم که هویت اسلامی، کرامت خانم ها در جامعه و فرهنگ ایرانی – اسلامی ، تربیت خانوادگی و غیرت و عفت ما و حرمت زن اجازه نمی دهد که بعضی مشاغل و بعضی کارها را به زنان واگذار کنیم. آیا این به معنای آن است که نابرابری ایجاد کرده ایم؟

شهردار تهران در ادامه به طرح این پرسش پرداخت که واقعا امروز اگر افسر زنی را در فلان پاسگاه مرزی در دورترین نقطه کشور بگذاریم، کدام مردم ایرانی می پذیرد که یک خانم را به این نقطه از مرکز بفرستد؟ حالا اگر ما چنین کاری نکرده ایم آیا نابرابری کرده ایم؟

وی در ادامه اظهاراتش گفت: اگر برویم از فلان کشور غربی و شرقی تبعیت کنیم که زنان در نیروهای مسلح آن قرار دارند و خانم را در فلان پادگان و اداره بگذارند که روزها و ماه ها نتواند با خانواده خود دیدار داشته باشد آیا این به معنای ازادی و اشتغال برای زنان است ؟ این حرفا چیست که برخی می زنند؟

شهردار تهران تصریح کرد: بنده امروز این حرف را نمی زنم بلکه همان روزها که با پلیس زن مخالف بودند ، گفتم تجربه من نشان داده در جایی که مسوولیت با بانوان بوده است، هم مدیریت بهتر و کم هزینه تر بوده و هم زنان سالم تر در نظام اداری مدیریت کردند و این نگاه کیفی سازی به کار است.

وی با بیان این که چرا یک شغل در یک اداره به یک خانم می دهند که زیبنده خانم نیست، گفت: آیا این محدودیت و نابرابری برای زن است که بگوییم چرا مسوولیت حوزه های مدیریتی را به خانم ها نمی دهیم تا کارهایی مهمتر از منشی، نامه بری و پیک است انجام دهند؟ ما می گوییم اگر خانم ها قابلیت دارند چرا آنها را مدیر نمی کنید؟

شهردار پایتخت با اشاره به اینکه در شهرداری تهران پست هایی داریم که زمان بردار نیست، گفت: این پست ها در وقت اداری هشت ساعته قابل انجام نیست و حداقل باید 15 ساعت در آن کار صورت گیرد. گاهی کار از بعدازظهر شروع می شود و تا پاسی از شب و گاهی تا صبح ادامه دارد . این اقتضا می کند که شهردار در آنجا باشد چرا که شهردار ناحیه است و به خاطر مسوولیت و جایگاهش باید این اتفاق را مدیریت کند.

وی با تاکید بر اینکه به جایگاه و پست های خانم ها در شهرداری های مناطق نگاه کنید و ببنید این جایگاه ها کجاست، افزود: آنجایی که ما نباید فرق بگذاریم، آن انسانیت انسانهاست که باید همه انسان ها را یکی ببنیم و جایگاه و جنسیت در آن معنایی ندارد.

شهردار تهران خاطرنشان کرد: ما با همه وجود بر این باوریم که زنان ما در جامعه در عرصه های تولید، فرهنگ، خانواده و تربیتی جایگاهی دارند و با توجه به حقوق اساسی زنان وظیفه داریم که تلاش کنیم روز به روز از جهت کمی و کیفی شرایط بهتر برای آنها مهیا شود. امیدوارم آینده ای در پیش داشته باشیم که زنان در الگوی ایرانی – اسلامی به جایگاه واقعی خود دست پیدا کنند و شاهد آن باشیم که خانم هایی که این ظرفیت و توانمندی را دارند به حل مشکلات کشور فائق آیند .

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «پاسخ قالیباف به منتقدان طرح تکریم بانوان/ به غوغاسالاری اهمیت نمی‌دهیم» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X