جوان نوشت: نگرانی حقوق بشری انگلیسی‌ها!

جوان نوشت: نگرانی حقوق بشری انگلیسی‌ها!

روزنامه جوان/ متن پیش رو در جوان منتشر شده و انتشار آن در اخرین خبر الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

جان ساورز،‌ رئیس سازمان امنیت خارجی انگلیس (MI6) یک بار به یک مسئول مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران گفته بود که برای پایان دادن به فراز و نشیب‌های مذاکراتی و دشواری‌های آن، کافی است که شما برای اینکه بهانه‌جویی‌ها را ساکت کنید، اعتراف کنید که در گذشته، انحراف کوچکی در برنامه هسته‌ای خود به سمت برنامه‌های نظامی داشته‌اید، بعد ما بررسی و اعلام می‌کنیم که بحران هسته‌ای ایران پایان یافته و همه چیز در شرایط عادی قرار می‌گیرد!

امروز هم فیلیپ هاموند، وزیر خارجه انگلیس به تقلید از ساورز جاسوس، طرف ایرانی را قابل فریب انگاشته و در دیدار با دکتر ظریف از او می‌خواهد که واقع‌گرا باشیم و در مقابل 1+5، انعطاف از خود نشان دهیم! البته او در این دیدار که در حاشیه نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل انجام می‌شود، نسبت به حقوق بشر در ایران هم اظهار نگرانی کرده است، چرا که یک تبعه انگلیسی ایرانی‌الاصل به دلایلی که معمولاً به جاسوسی ختم می‌شود در تهران دستگیر شده است.

آقای کامرون، نخست‌وزیر انگلیس منظور آقای هاموند را شفاف کرده و گفته اگر ایرانی‌ها در بحث داعش با ما همکاری کنند و حمایت از بشار اسد را کنار بگذارند، موجب حل برخی بن‌بست‌ها می‌شود! داستان این است که انگلیسی‌ها که از به نتیجه نرسیدن مذاکرات بسیار بیمناک هستند و منافع خود را در خطر می‌دانند، به جای درخواست نگاه عقلانی از اوباما و واقع‌گرایی غربی‌ها نسبت به برنامه هسته‌ای ایران، با زبانی فریبکارانه از ایران می‌خواهند عقب‌نشینی کند و نام آن را انعطاف و واقع‌گرایی بگذارد. یعنی واقع‌گرایی به مفهوم همکاری و همراهی با غربی‌هاست. ولی هم کامرون و هم هاموند و ساورز واقع‌گرایی را فراموش کرده‌اند زیرا آنها و امریکایی‌ها در شرایطی نیستند که قادر به اجرای سیاست‌های استعماری گذشته بوده و آن را واقع‌گرایی هم بنامند.

شرایطی که هم انگلیسی‌ها و هم امریکایی‌ها از آن رنج می‌برند، این است که معادلات منطقه‌ای کاملاً به زیان آنهاست و اگر قرار باشد کسی از حقوق بشر نگران باشد، این ما و تمام افکار عمومی منطقه و جهان هستیم که باید از انگلیسی‌ها سؤال کنیم و نگرانی خود را که «واقعیت کامل و تمام» است به آنها نشان دهیم.

آیا هاموند و کامرون از اینکه دیکتاتوری‌های دست نشانده آنها در بحرین و اردن و شاه‌نشین‌های مرتجع دست به سرکوب حداقل‌ترین مظاهر آزادی و حقوق بشر زده‌اند و ملکه انگلیس هم آنها را در کاخ‌های انگلیسی میزبانی می‌کند، نگران نیستند؟ آیا از اینکه پس از جنایت‌های گسترده و آدم‌کشی و قتل‌عام‌های فراوان داعش در عراق و سوریه،‌هنوز BBC یا بنگاه سخن‌پراکنی انگلیسی آنها را تروریست نمی‌داند و با نام دولت اسلامی (تعمداً برای تخریب چهره اسلام) از آنها یاد می‌کند، نگران حقوق بشر نیستند؟ خصوصاً اینکه ردپای برخی سران داعش در لندن هم پیدا شده و بنیان شکل‌گیری داعش در دست انگلیسی‌هاست‌؟ آیا از اینکه اسکاتلندی‌ها را با خط و نشان‌های شرم‌آور و تهدید‌های غیرقابل توجیه و چماق تنبیه تحت فشار قرار دادید تا نسبت به استقلال خود پشیمان شوند، نگران و شرمنده نیستید؟

آیا از اینکه هنوز با اندیشه استعماری 200 سال گذشته به خاورمیانه و بقیه جهان نگاه می‌کنید، نگران و شرمنده نیستید؟ آیا از اینکه پس از نقش اساسی در ایجاد رژیم صهیونیستی، در تمامی قتل‌ و کشتار و جنگ‌افروزی‌های این رژیم و به ویژه سه جنگ اخیر در غزه یا جنگ 2006 در لبنان با صحنه‌های غیرانسانی از سوی صهیونیست‌ها روبه‌رو شدید، نگران حقوق بشر نیستید؟ آیا از اینکه در هر تراژدی استعماری و غارتگرانه و جنایت‌مند بشری، رد پایی از شما پیداست، شرمسار و نگران نیستید یا اینکه باز هم فکر می‌کنید تمام جرم و جنایت‌های شما، عین واقع‌گرایی و قابل دفاع است و آنچه بر دیگران روا کرده‌اید،‌ یک تصور است؟! هاموند و مقامات انگلیسی دغدغه زیادی دارند تا هر چه زودتر سفارت خود را در تهران بازگشایی کنند و همانطور که به مجلس عوام نامه نوشتند، باید دست به جاسوسی عمیق و جمع‌آوری اطلاعات گسترده‌ای بزنند و نسبت به جریان‌سازی که همان فتنه‌آفرینی ذات وجودی خود را همچون گذشته نشان دهند.

ما از سرنوشت شما نگرانیم که پایان کار چگونه خواهد بود.

*هادی محمدی

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «جوان نوشت: نگرانی حقوق بشری انگلیسی‌ها!» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X