گزارش اکونومیست: تاریخ از شکست سیاست تحریم می‌گوید/ ایران به‌دلیل تحریم پای میز مذاکره نیامد

گزارش اکونومیست: تاریخ از شکست سیاست تحریم می‌گوید/ ایران به‌دلیل تحریم پای میز مذاکره نیامد

تسنیم/ اکونومیست با اشاره به این که از ۳۱ تحریم وضع‌شده علیه کشورهای مختلف طی سالهای ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۲ تنها یک تحریم موفق بوده است، در مورد اثربخشی تحریم‌ها بر ایران ابراز تردید کرد و نوشت: تصمیم ایران برای مذاکره به‌دلیلی غیر از تحریم بوده است.

نشریه اقتصادی اکونومیست طی گزارشی نوشت: تاریخ تحریم‌های اقتصادی علیه کشورهای مختلف به هیچ وجه درخشان نیست.

این گزارش در بحث تحریم ایران نوشت: «ترکیبی از تحریم‌های مالی، نفتی و کشتیرانی از سوی آمریکا علیه ایران اعمال شده است و سیاست تحریم آمریکا در مورد ایران سیاستی موفق دانسته می‌شود البته بیشتر توسط خود آمریکایی‌ها. اما تصمیم ایران برای آغاز مذاکرات هسته‌ای شاید با توجه به ملاحظات داخلی بوده است از جمله فشارهای اجتماعی برای تغییر و این فشارها قبل از تحمیل تحریم‌ها علیه این کشور در حال شکل‌گیری بود».

اکونومیست به‌عنوان نشانه دیگری از شکست سیاست تحریم ایران نوشت: «به‌علاوه ایران در مذاکرات عقبگرد اندکی داشته است و لفاظی‌هایش اخیراً سخت شده است».

این گزارش با بررسی تحریم‌های وضع‌شده از سوی قدرت‌های بزرگ در سازمان ملل علیه کشورهای مختلف طی سالهای 2000 تا 2012 اعلام کرد در این مدت 13 کشور در 31 مقطع هدف تحریم‌های سازمان ملل قرار گرفته‌اند.

اکونومیست میزان اثربخشی تحریم‌ها در این دوره را مورد ارزیابی قرار داده و نمره‌ای از 1 تا 5 به هر تحریم داده است. نمره 1 به تحریمی داده شده است که اثربخشی حداقلی و ناچیزی داشته و تحریمی که کاملاً موفق بوده و اثربخشی حداکثری داشته است نمره 5 را به دست آورده است.

ایران طی این مدت در 4 مقطع توسط سازمان ملل هدف تحریم قرار گرفته است؛ 1 بار در سال 2006، 1 بار در سال 2007، 1 بار در سال 2008 و یک بار نیز در سال 2009.

اکونومیست به سه تحریم نخست نمره 3 و به تحریم وضع‌شده در سال 2009 نمره 2 داده است که نشان می‌دهد کمتر از 50 درصد اهداف تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران محقق شده است.

کشورهای دیگری که طی این مدت هدف تحریم‌ها قرار گرفته‌اند عبارتند از: اتیوپی، سیرالئون، لیبریا، سومالی، عراق، کنگو، ساحل عاج، سودان، لبنان، کره شمالی، لیبی و گینه بیسائو.

بر اساس این گزارش از 31 تحریم وضع‌شده علیه این کشورها در فاصله سالهای 2000 تا 2012 تنها یک تحریم به‌طور کامل به اهداف خود رسیده و آن تحریم وضع‌شده علیه لیبریا در سال 2005 بوده است.

تحریم وضع‌شده علیه سیرالئون در سال 2000 نیز تاحدودی موفق بوده و نمره 4 را به دست آورده است.

میان 31 تحریم وضع‌شده علیه کشورهای مختلف 5 تحریم نیز نمره 1 را به دست آورده‌اند و به‌عبارتی تأثیری حداقلی داشته‌اند. 11 تحریم نیز نمره 2 و 13 تحریم نمره 3 از نظر نیل به اهداف خود را به دست آورده‌اند.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «گزارش اکونومیست: تاریخ از شکست سیاست تحریم می‌گوید/ ایران به‌دلیل تحریم پای میز مذاکره نیامد » اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X