رئیس سازمان خصوصی‌سازی: ابهامات سهام عدالت تا 3 ماه آینده برطرف می شود

رئیس سازمان خصوصی‌سازی: ابهامات سهام عدالت تا 3 ماه آینده برطرف می شود

ایران/ متن پیش رو در ایران منتشر شده و انتشار آن در اخرین خبر الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

آیا برگه‌های سهام عدالت همچنان دارای اعتبار است؟ ارزش سهام عدالتی که هر برگه‌اش به صورت اسمی یک میلیون تومان ارزش دارد افزایش یافته؟ امکان خرید و فروش سهام عدالت چه زمانی مهیا می‌شود؟ تکلیف سهامداران عدالت چه زمانی روشن خواهد شد؟ آیا معامله سهام عدالت تا قبل از نهایی شدن دستورالعمل توسط دولت قانونی خواهد بود؟ اینها بخشی از ابهامات سهامداران و مشمولان سهام عدالت است، سهامدارانی که از سال 85 قرار شد با گرفتن برگه‌های سهامشان در ثروت ملی شریک شوند و با پرداخت اقساط از محل سود دریافتی سهمی از بزرگترین دارایی‌های دولت را از آن خود کنند.

از آن زمان به بعد تنها دهک‌های اول در چند مرحله سود سهامشان را دریافت کردند و به دلیل اجرای برنامه پنجم از سال 90 دیگر سودی بابت سهام عدالت به مشمولان پرداخت نشد تا با واریز سود به خزانه دولت سهامداران در زمان کوتاه تری مالک سهامشان شوند و پس از آزاد‌سازی سهام عدالت امکان معامله سهام برایشان به وجود بیاید.
با تمام این شرایط تا امروز که بیش از 8 سال از توزیع سهام عدالت می‌گذرد نه تنها بخشی از سهامداران که در دسته کارگران فصلی و ساختمانی هستند برگه‌های سهامشان را دریافت نکرده‌اند بلکه از 44 هزار میلیارد تومان ارزش سهام عدالت حدود 10 هزار میلیارد تومان پول به خزانه واریز شده است. در کنار دغدغه‌ای که از پرداخت نشدن سود سهام عدالت از یک طرف و نبود شرایط قانونی برای خرید و فروش آن مطرح است چندی پیش رئیس سازمان خصوصی‌سازی از بی‌اعتبار بودن برگه‌های سهام عدالت برای معامله خبر داد. موضوعی که نگرانی نسبت به بی‌اعتباری سهام عدالتی که گفته می‌شد ارزش آن به سه برابر افزایش داشته را پیش آورد. این دغدغه در شرایطی برای برخی صاحبان سهام عدالت جدی شد که بعضی از مشمولان برگه‌های خود را در بازار غیر رسمی به فروش رسانده بودند موضوعی که «میرعلی اشرف عبدالله پوری حسینی» رئیس سازمان خصوصی‌سازی در گفت‌و‌گو با ایران مورد تأکید قرار داد و اظهار داشت: برگه‌هایی که مشمولان سهام عدالت پس از تکمیل ثبت‌نام دریافت کرده‌اند دارای اعتباری برای خرید و فروش نیست. وی با بیان اینکه معامله سهام عدالت همچنان غیر قانونی است به خرید و فروش غیر رسمی آن در بازار آزاد اشاره کرد و گفت: برخی از صاحبان سهام عدالت تصور کردند منظور از بی‌اعتبار بودن برگه‌های سهام عدالت بی‌ارزش بودن آن به طور کلی است در حالی منظور بی‌اعتباری برای معامله تا زمان آزاد‌سازی سهام عدالت است. رئیس سازمان خصوصی‌سازی با تأکید بر اینکه روی برگه‌های فعلی سهام عدالت هیچ رقمی مبنی بر تعداد سهام درج نشده است تصریح کرد: از سوی دیگر هیچ موضوعی هم مبنی بر اینکه سهام مربوط به کدام شرکت است هم به سهامداران اعلام نشده است.
پوری حسینی با بیان اینکه شرکت معینی با عنوان سهام عدالت وجود ندارد که سهام شرکت‌های واگذار شده به آن منتقل شده باشد خاطرنشان کرد: طرح سهام عدالت همچنان کلی است، چراکه تعدادی از سهام شرکت‌های متعلق به دولت تحت عنوان سهام عدالت به مشمولان واگذار شده اما همچنان جزئیات آن مشخص نشده است. رئیس سازمان خصوصی‌سازی با تأکید بر اینکه ارزش اولیه سهام عدالت بالغ بر 44 هزار میلیارد تومان بود تصریح کرد: با وجود گذشت مدت زمان طولانی از توزیع سهام عدالت تنها 10 هزار میلیارد تومان به خزانه واریز شده است و بخش عمده‌ای از اقساط هنوز پرداخت نشده است. وی با بیان اینکه اگر واریز سود سهام عدالت به همین روند پیش برود بخش اعظم ثمن معامله تسویه نخواهد شد خاطرنشان کرد: با توجه به این موضوع سهامداران تا زمانی که اقساطشان به طور کامل پرداخت نشود برگه اصلی سهام را دریافت نخواهند کرد و در عین حال نمی‌توانند به معامله سهم خود اقدام کنند.
رئیس سازمان خصوصی‌سازی با بیان اینکه نامشخص بودن جزئیات موجب بی‌اعتبار شدن برگه‌های سهام عدالت است تصریح کرد: برگه‌هایی که تحت عنوان سهام عدالت به مشمولان داده شده به معنی برگه سهام نیست.

خریداران برگه‌های سهام عدالت ضرر می‌کنند
به گفته وی بعد از آزاد شدن سهام عدالت برگه اصلی سهام تنها در اختیار کسانی قرار می‌گیرد که نامشان در فهرست اصلی سازمان خصوصی‌سازی است به این ترتیب کسانی که برگه‌های فعلی را از صاحبان سهام عدالت خریداری کرده‌اند ضرر خواهند کرد؛ چراکه تعداد سهام، ارزش آن و قیمت دقیق‌اش همچنان مشخص نشده است در واقع این برگه تنها به معنی یک رسید است و ارزش دیگری ندارد.
پوری حسینی افزود: هیچ خبری هم از ابطال سهام عدالت و برگه‌های فعلی سهام نیست. وی با اشاره به اینکه لایحه سهام عدالت با همکاری کارشناسان تهیه و پیش نویس آن به دولت ارائه شده است خاطرنشان کرد: آزادسازی سهام عدالت بستگی به بررسی این لایحه در دولت دارد، چراکه تمام اقدامات لازم در وزارت اقتصاد صورت گرفته و تنها باید موضوع در هیأت دولت مورد بررسی قرار بگیرد.
به گفته رئیس سازمان خصوصی‌سازی دولت ظرف دو تا سه ماه آینده موضوع را بررسی می‌کند و در آن زمان جزئیات لایحه منتشر می‌شود. رئیس سازمان خصوصی‌سازی با اشاره به میزان آزاد‌سازی سهام عدالت با توجه به اینکه اقساط به طور کامل پرداخت نشده افزود: سهام عدالت در مراحل مختلف و بسته به میزان قسط پرداخت شده آزاد خواهد شد.
آزادسازی سهام عدالت در یک زمان
وی با اشاره به اینکه دو دهک اول از تخفیف 50 درصدی برخوردار شدند خاطرنشان کرد: با وجود تخفیف 50 درصدی این دو دهک برنامه‌ریزی به صورتی انجام شده که سهام عدالت تمام دهک‌ها در یک زمان آزاد شود. رئیس سازمان خصوصی‌سازی با اشاره به ارزش فعلی سهام عدالت گفت: زمانی که بورس در شرایط بهتری قرار داشت و بازده بالایی داشت ارزش سهام عدالت به بیش از 3 برابر رسیده بود و در حدود 110 هزار میلیارد تومان بود اما امروز با افت ارزش بازار سرمایه ارزش سهام عدالت هم رقمی بالغ بر 90 هزار میلیارد تومان است و افت 20 هزار میلیارد تومانی را تجربه کرده است.
این گفته‌های رئیس سازمان خصوصی‌سازی در حالی است که سهام عدالت توزیع شده از سال 85 به بعد دارای ابهامات زیادی است که به نظر می‌رسد در لایحه فعلی مورد بررسی قرار گرفته است، از جمله این ابهامات باید به نامشخص بودن سهام شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی در استان‌های مختلف اشاره کرد؛ چراکه شرکت‌های مختلفی که سهامشان بابت سهام عدالت توزیع شده ارزش یکسانی ندارند و نباید به طور ناهمسان در شرکت‌های مختلف توزیع شوند. از دیگر ابهامات سهام عدالت باید به چگونگی مدیریت شرکت‌ها پس از آزادسازی سهام عدالت اشاره کرد؛ چراکه برخی شرکت‌ها بالغ بر صددرصد سهامشان واگذار شده و مشخص نیست پس از آزاد‌سازی مدیریت این شرکت‌ها بر عهده چه کسانی خواهد بود. تمام این ابهامات موجب طولانی شدن روند آزاد‌سازی سهام عدالت خواهد بود موضوعاتی که به نظر می‌رسد در لایحه سازمان خصوصی‌سازی مرتفع شده باشد.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «رئیس سازمان خصوصی‌سازی: ابهامات سهام عدالت تا 3 ماه آینده برطرف می شود» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X