استان بوشهر، قطب طرح های مطالعاتی و سرشماری پرندگان و آبزیان دریایی

استان بوشهر، قطب طرح های مطالعاتی و سرشماری پرندگان و آبزیان دریایی

ایرنا/ استان بوشهر درجنوب کشور بر کرانه خلیج فارس واقع است و به سبب داشتن 936 کیلومتر خط ساحلی و 9 جزیره محل زادآوری پرندگان مهاجر و لاک پشت های دریایی است و از لحاظ اجرای طرح های مطالعاتی و سرشماری زیست محیطی یکی از قطب ها و کانون های سازمان حفاظت محیط زیست کشور است.
استان بوشهر قطب طرح های مطالعاتی و سرشماری پرندگان و آبزیان دریایی
 جزایراستان بوشهر هر کدام دارای ویژگی های خاص خود طوری که جزیره خارک علاوه بر بعد اقتصادی و نفتی، پناهگاه حیات وحش (آهو) محسوب می شودد و آبهای اطراف جزایر خارک و خارگو شامل مناطق مرجانی و حساس ساحلی است.

جزایرخان، تهمادون و شیف محل تغذیه و استراحت پرندگان مهاجر زمستانه که در فصول سرد به خلیج فارس مهاجرت می کنند.
جزایر نخیلو و ام الگرم محل زادآوری و تولید مثل پنج گونه از پرندگان مهاجر تابستانه است که این پرندگان شامل پرستوی دریایی کاکلی بزرگ، پرستوی دریایی کاکلی کوچک، پرستوی دریایی پشت تیره، پرستوی دریایی گونه سفید، اگرت ساحلی و سلیم خرچنگ خوار هستند.

مدیرکل محیط زیست استان بوشهر گفت: با توجه به این که دراین استان پرداختن به طرح های مطالعاتی و سرشماری دقیق و بموقع از اهمیت بالایی برخوردار است با تمام توان به این امر اهتمام می ورزیم.
'حسین دلشب' افزود: لاکپشت های دریایی در سواحل و جزایر استان بوشهر و در مناطقی مانند نخیلو، ام الگرم، نای بند و خارگو زادآوری می کنند که گونه اصلی استان، لاک پشت منقار عقابی بوده که بشدت در معرض خطر انقراض است.

وی به فصل زادآوری لاکپشت ها که از اواخر اسفند آغاز و تا اواسط تیر سال بعد ادامه می یابد اشاره کرد و افزود: تاکنون زادآوری سه گونه لاکپشت منقار عقابی، سبز و زیتونی دراستان بوشهر به ثبت رسیده است و هرساله حدود 100 عدد لاکپشت دریایی در پایش سواحل و جزایر تگ گذاری و علامت گذاری می شود.
مدیر کل حفاظت محیط زیست استان بوشهر گفت: طرح مطالعاتی شناسایی پستانداران دریایی منطقه دریایی دیر نخیلو و مند از اسفند ماه 92 آغاز شده است که در این طرح با همکاری انجمن طرح سرزمین، از فعالترین سازمان های مردم نهاد محیط زیستی و تخصصی کشور است 'جمعیت'، 'رفتار'،' شناسایی گونه' و 'محدوده پراکنش' پستانداران دریایی منطقه که بیشتر از دلفین ها هستند، صورت می گیرد.

دلشب افزود: طرح پایش مرجان های مناطق حفاظت شده همه ساله درچند نوبت توسط کارشناسان حفاظت محیط زیست استان انجام می شود.
وی اضافه کرد: دراین طرح با عملیات غواصی وضعیت عمومی مناطق مرجانی، ماهیان و سایر آبزیان این مناطق مورد پایش قرار می گیرد که مناطق مرجانی استان شامل جزایر خارگ و خارگو، سواحل شهر بوشهر، جزیره فارسی و خلیج نای بند است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر گفت: همچنین عملیات حلقه گذاری پرندگان جوجه آور تابستان گذران در مرداد سال جاری در جزیره نخیلو انجام شد.
وی اضافه کرد: با توجه به اهمیت زیست محیطی پارک ملی دیر نخیلو افزود: جزیره نخیلو یکی از مهمترین کانون های زادآوری و تابستان گذرانی چند گونه مهم از پرستو های دریایی است و هر ساله حدود 50 هزار جفت پرنده در این جزیره زادآوری دارند که بیشتر آنها متعلق به گونه های پرستو های دریایی کاکلی کوچک، پرستو دریایی پشت تیره و سلیم خرچنگخواراست.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر ادامه داد: این پرندگان از فروردین ، مهاجرت خود را به جزیره نخیلو واقع در استان بوشهر آغاز کرده و پس از پایان زادآوری در شهریور از این منطقه خارج می شوند.
وی بیان کرد: در این جزیره ابتدا اگرتهای ساحلی(اگرت ساحلی یا قار ساحلی (نام علمی: Egretta gularis) گونه ای حواصیل با جثه متوسط است که در آفریقا، دریای سرخ، کرانه های خلیج فارس، و بخش هایی از شبه قاره هند یافت می شود. ) و سپس سلیم های خرچنگ خوار و متعاقب آنها پرستو های دریایی کاکلی کوچک و بزرگ و پشت تیره تخم گذاری و زادآوری می کنند.

دلشب با بیان این که حلقه گذاری پرندگان در این جزیره از سال 1382 آغاز شده است گفت: این عملیات در بررسی های رفتار شناسی و زیستی پرندگان، وضعیت مسیرهای مهاجرتی وطول عمر آنها موثر است که اقدام صورت گرفته در جزیره نخیلو به طور مستمر در مدت 12 سال اخیر تداوم داشته است و از آن به عنوان یکی از منظم ترین روندهای حلقه گذاری حیات وحش در کشور می توان نام برد.

رییس اداره امور حیات وحش اداره کل حفاظت محیط زیست استان بوشهر با اشاره به بازگیری تعداد چهار حلقه از حلقه های الصاقی سالهای قبل در چند ماه گذشته در جزیره نخیلو گفت: با توجه به سوابق حلقه گذاری تاکنون بیشترین رکورد مدت زمان ثبت شده بین زمان حلقه گذاری و زمان بازگیری 10 سال بوده است.
درویشی افزود: در مرداد سال 93 کارشناسان این اداره کل 916 قطعه از جوجه های پرندگان را در این جزیره حلقه گذاری کردند که این حلقه ها به 600 قطعه پرستو دریایی کاکلی کوچک، 300 قطعه پرستو دریایی، هشت قطعه پرستو دریایی کاکلی بزرگ و هشت قطعه اگرت ساحلی الصاق شده است.
وی ادامه داد: همه ساله با آغاز فصل سرما و زمستان، تعداد بسیار زیادی پرندگان مهاجر زمستان گذران به سواحل خلیج فارس مهاجرت می کنند و تالاب های آب شیرین وساحلی استان بوشهر محل تغذیه و زمستان گذرانی گونه های زیادی از جمله، فلامینگو، پلیکان پا خاکستری، انواع اردک و غاز و ... است.
درویشی گفت: دریک برنامه هماهنگ جهانی درابتدای دیماه سرشماری این پرندگان انجام می شود.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «استان بوشهر، قطب طرح های مطالعاتی و سرشماری پرندگان و آبزیان دریایی» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X