وزیر صنعت خواستار شد: سرمایه صندوق ضمانت صادرات به یک میلیارد دلار افزایش یابد

وزیر صنعت خواستار شد: سرمایه صندوق ضمانت صادرات به یک میلیارد دلار افزایش یابد

ایرنا/ وزیر صنعت، معدن و تجارت در جلسه مجمع عمومی صندوق ضمانت صادرات ایران خواستار افزایش سرمایه آن به رقم یک میلیارد دلار شد و آن را از ضرورت های صادرات کشور دانست.

به نقل از شبکه اطلاع رسانی وزارتخانه یادشده، محمدرضا نعمت زاده در جلسه مجمع عمومی صندوق ضمانت صادرات ایران، افزود: پیشنهاد شده در مرحله نخست 500 میلیون دلار، از محل صندوق توسعه ملی به عنوان افزایش سرمایه صندوق در نظر گرفته شود و از معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری خواستار ثبت این موضوع در بودجه شده ایم.

وی با بیان آنکه تعهدات سررسید نشده صندوق اکنون به رقم دو میلیارد و 100 میلیون دلار افزایش یافته است، افزود: صندوق اکنون 12 برابر سرمایه اش در ریسک قرار دارد که از حد متعارف جهانی بالاتر است.

وزیر صنعت، معدن وتجارت اضافه کرد: اجازه پوشش ریسک به میزان 15 برابر سرمایه به صندوق ضمانت صادرات ایران داده شده، در عین حال خروج از رکود در برنامه جدی دولت قرار دارد و راه اصلی خروج غیرتورمی از رکود را صادرات دانست.

به اعتقاد نعمت زاده، امکان دستیابی به اهداف بزرگ صادراتی با اعداد و ارقام یادشده و حمایت های کامل و لازم از پروژه های بزرگ صادراتی به ویژه صدور خدمات فنی و مهندسی از صندوق سلب می شود.

این مقام مسئول، افزود: جمهوری اسلامی ایران باید ابزارهای حمایتی خود، از صادرات کشور را تقویت نماید.

وی در سخنان خود اهمیت اعتبارسنجی دقیق و درست از صادرکنندگان را خاطرنشان ساخت و گفت: فرایند اعتبارسنجی در بانک ها با توجه به معوقات بانکی، چندان دقیق نیست و اطلاعات اعتباری جمع آوری شده از سوی بانک ها هرچند سودمند اما کافی به نظر نمی رسد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت اضافه کرد: پروژه علمی جدید در خصوص اعتبارسنجی و رتبه بندی تمام صادرکنندگان با مشارکت صندوق ضمانت صادرات و سازمان توسعه تجارت ایران در سال جاری اجرایی شده و براساس این الگو صادر کنندگان و نهادهای تولیدی و صادراتی با توجه به درجه اعتبار در گروه، طبقه بندی خواهند شد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در پایان بر اهمیت توانمندسازی مشتریان و جامعه صادراتی از طریق ارائه مشاوره های مختلف تاکید کرد.

براساس این گزارش؛ در این جلسه طاهر شه حامد مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات ایران، گزارشی از عملکرد این مجموعه در سال 1392 ارائه داد.

وی موجودی چهار هزار و 500 میلیارد ریالی حقوق صاحبان سهام صندوق را خاطرنشان کرد و گفت: مانده تعهدات در پایان سال مالی مورد اشاره به رقم 52 هزار میلیارد ریال رسید.

وی اضافه کرد: با در نظر گرفتن این آمار در واقع صندوق در پایان سال گذشته، 12 برابر سرمایه خود تعهد برداشته که این میزان به مراتب بالاتر از نرخ متوسط و مورد پذیرش جهانی است.

شه حامد، میزان کل بیمه نامه ها و ضمانتنامه های صادره در سال 1392 را برابر با 29 هزار میلیارد ریال اعلام کرد که این میزان پوشش، حدود 3.4 درصد صادرات غیرنفتی ایران را در برمی گیرد.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «وزیر صنعت خواستار شد: سرمایه صندوق ضمانت صادرات به یک میلیارد دلار افزایش یابد» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X