قائم مقام وزیر کشور: 9 میلیون نفر، حاشیه نشین شهرهای بزرگ کشور هستند

قائم مقام وزیر کشور: 9 میلیون نفر، حاشیه نشین شهرهای بزرگ کشور هستند

ایرنا/ قائم مقام وزیر کشور در امور اجتماعی و فرهنگی گفت: اکنون 9 میلیون نفر در شهرهای بزرگ کشور حاشیه نشین هستند.

مرتضی میر باقری روز سه شنبه در همایش مدیران کل دفاتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری های سراسر کشور در ارومیه، افزود: توسعه متوازن استان ها و رفع مشکلات حاشیه نشینی مورد توجه جدی دولت است و در راستای آن برنامه ریزی های لازم صورت می گیرد.
وی اضافه کرد: وجود سه میلیون و 500 هزار بیکار، 500 هزار زندانی، یک میلیون و 500 هزار معتاد، دو میلیون و 500 هزار زن سرپرست خانوار، سالانه 150 هزار فقره طلاق و 800 هزار سرقت از جمله مشکلات کشور به شمار می روند.

قائم مقام وزیر کشور در امور اجتماعی و فرهنگی گفت: در صورتی که نظام برنامه ریزی ایران با همان روال پیشین جلو برود با وجود رشد اقتصادی کاری از پیش نمی رود و مسایل و مشکلات حوزه اجتماعی مرتفع نمی شوند.
میرباقری افزود: از دهه 20 تاکنون در ایران از 12 برنامه طرح توسعه تنها 10 مورد اجرا شده که نتایج آن را مشاهده می کنیم.
وی اضافه کرد: کشور ما از نظر فرصت ها و امکانات یک وضعیت نامتوازن پیدا کرده و حدود 10 استان کانون برنامه ریزی شاخص های توسعه ای بودند و دو سوم استان های کشور از کانون بحث های توسعه ای به دور مانده اند.

وی اظهار کرد: نبود توازن زمینه ساز مشکلات بسیاری شده و مهاجرت ها به شهرهای بزرگ و برخوردار و حاشیه نشینی ها، فقر، جرایم اجتماعی، بیکاری و ناامنی به همراه داشته است.
قائم مقام وزیر کشور در امور اجتماعی و فرهنگی گفت: پیوست اجتماعی در اجرای طرح های مختلف مهم است و باید از مشارکت های مردمی در این زمینه بیشترین استفاده را ببریم.
وی افزود: آزادسازی انرژی مردم به صورت نهادینه از سیاست های اصلی دولت است و در این راستا از ظرفیت تشکل های مردم نهاد نیز استفاده کامل می کنیم.
میرباقری اضافه کرد: جهان در حال تغییر و تحول است و ما در پیچ تاریخی قرار گرفتیم که باید با وفاق و همدلی با قدرت و هوشمندانه از آن عبور کنیم.
وی ادامه داد: مسایل و مشکلات جامعه باید علت یابی شده و بر اساس آن برنامه ریزی شود.

قائم مقام وزیر کشور در امور اجتماعی و فرهنگی اظهار کرد: تا پیش از دهه 80 میلادی، کشورهای غربی شاخص های اقتصادی را جزء الزامات اصلی برنامه ریزی های خود قرار می دادند که پس از این دهه، سه شاخص توسعه اجتماعی، فرهنگی و زیست محیطی به عنوان زمینه ساز توسعه اقتصادی در این کشورها بکار گرفته شدند.
وی اضافه کرد: آنها نگاه های ویژه ای به سرمایه های اجتماعی خود دارند و بر اساس این سرمایه برنامه ریزی می کنند.
قائم مقام وزیر کشور در امور اجتماعی و فرهنگی از مدیران کل دفاتر امور اجتماعی و فرهنگی استان ها خواست نشست های این شورا را با تحلیل ها و دستورالعمل های قوی تشکیل دهند.

ایجاد وزارت ورزش و جوانان زمینه بی توجهی به مشکلات جوانان را فراهم کرد

استاندار آذربایجان غربی نیز در این همایش گفت: با ادغام دو حوزه ورزش با امور جوانان، مشکلات این قشر تحت تاثیر موضوع ورزش قرار گرفت.
قربانعلی سعادت اضافه کرد: امیدواریم با تدبیر دولت تدبیر و امید، مشکلات جوانان مرتفع شده و حوزه ورزش و جوانان از یکدیگر جدا شوند.
وی به مشکلات جوانان در بخش های مختلف به ویژه بیکاری اشاره کرد و ادامه داد: در حال حاضر تنها در آذربایجان غربی، 118 هزار بیکار وجود دارد که اگر برای اشتغال آنها فکری نشود، آسیب های مختلفی در حوزه اجتماعی به دنبال خواهد داشت.
وی اضافه کرد: اشتغالزایی، محرومیت زدایی و رونق اقتصادی از مهمترین سیاست ها و برنامه های دولت در حوزه جوانان است.
استاندار آذربایجان غربی به مشکلات آذربایجان غربی پرداخت و اظهار کرد: این استان از لحاظ محرومیت در رتبه های آخر کشور قرار دارد و این برای استانی که خط مقدم جنگ تحمیلی و انقلاب اسلامی بوده، شایسته نیست.
سعادت گفت: آذربایجان غربی پیش از اجرای برنامه های توسعه رتبه هجدهم کشور را در شاخص های توسعه ای داشت که اکنون پس از اجرای پنج برنامه، وضعیت بدتری پیدا کرده و این به دلیل عدم توجه به شاخص های توسعه استان است.

وی افزود: در شاخص های توسعه اجتماعی همچون نرخ باسوادی در جایگاه بیست و نهم، نرخ درآمد سرانه ملی بیست و هشتم و نرخ سلامت در رده بیست و نهم کشور قرار داریم.
وی با اشاره به توطئه های دشمنان با استفاده از عدم برخورداری استانهایی نظیر آذربایجان استاندار آذربایجان غربی اظهار کرد: برنامه های مختلف فرهنگی و اجتماعی باید توسعه متوازن را برای کشور به ارمغان بیاورند و نباید شکاف های توسعه ای بین استان ها روز به روز بزرگتر شود.
وی ادامه داد: امیدواریم با اجرای برنامه ششم توسعه کشور، عدم توازن در بین استانها از بین برود که این امر می تواند میزان محرومیت، عقب ماندگی، نرخ بیکاری و سرمایه گذاری استان ها را بهبود بخشیده و تخصیص اعتبارات را مطلوب تر کند.
سعادت گفت: باید تمامی صاحبنظران و کارشناسان در تدوین برنامه ششم توسعه مشارکت کنند و پیشنهادات و نظرات خود را برای جامع تر شدن قانون برنامه ششم توسعه ارایه دهند.

وی با اشاره به اینکه محوریت توسعه آذربایجان غربی در سال های گذشته بر مبنای کشاورزی تعریف شده بود، افزود: لازم است با توجه به وضعیت کنونی منابع آبی و خشک شدن دریاچه ارومیه، این مبنا از کشاورزی به سایر بخش ها شامل صنعت، معدن، بازرگانی خارجی و استفاده از ظرفیت های گردشگری تغییر کند.
وی اضافه کرد: این طرح در شورای برنامه ریزی و توسعه آذربایجان غربی به تصویب رسیده و اکنون در استان اجرا می شود.

استاندار آذربایجان غربی با اشاره به بحران دریاچه ارومیه اظهار کرد: توسعه بیش از حد کشاورزی سنتی، نبود مدیریت منابع آبی، بهره برداری بیش از حد از چاه های آبی و تغییرات آب و هوایی زمینه خشک شدن این دریاچه را فراهم کرده که امیدواریم با برنامه ریزی های انجام شده این مشکل در سریعترین زمان ممکن مدیریت شود.

مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری آذربایجان غربی نیز در این همایش گفت: بهره گیری از مشارکت مردم در قالب تشکل ها و سازمانهای مردم نهاد یکی از اصلی ترین رویکردها و برنامه های این دفتر است که در این راستا جلسه های مختلفی با نمایندگان سازمانهای مردم نهاد برگزار شده است.
هوشنگ عطاپور افزود: حل مشکل اشتغال جوانان و ایجاد نشاط در جامعه دو عامل تعیین کننده و موثر در کاهش آسیب های اجتماعی هستند که باید مورد توجه مدیران و مسوولان قرار گیرد.
همایش مدیران کل دفاتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری های کشور به مدت دو روز در ارومیه برگزار می شود که در این همایش گزارشهای مختلفی در خصوص وضعیت اجتماعی کشور، انتظارات کلان و مدیریتی از دفاتر امور اجتماعی استانها، وضعیت اجتماعی و فرهنگی استانها، سرمایه اجتماعی و کیفیت زندگی و طرح های موفق استانی ارایه می شود.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «قائم مقام وزیر کشور: 9 میلیون نفر، حاشیه نشین شهرهای بزرگ کشور هستند» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X