دشمنان باروری زنان را بشناسید!

دشمنان باروری زنان را بشناسید!

قدس آنلاین/ ناباروری علل متعددی دارد و ممکن است خانم، آقا و یا هر دوی آنها دچار نوعی از آنها باشند. با توجه به تحقیقات:
- در 37% موارد؛ ناباروری به دلیل مشکل خانم
- در 35% موارد؛ ناباروری به دلیل مشکل خانم و اقا
- در 8% موارد؛ ناباروری تنها به دلیل مشکل آقا
- در 2% موارد؛ ناباروری بدون هیچ دلیل شناخته شده
سن خانم ها؛ نخستین دشمن ناباروری
بهترین سن برای باروری خانم ها، بین 18 تا 31 سال است. یک نوزاد دختر در زمان تولد، حدود 6 میلیون فولیکول تخمدانی دارد. این ذخیره به تدریج از زمان بلوغ و به طور مشخص از سن سالگی کاهش می یابد.
در سن 40 سالگی، نیمی از خانم ها به طور طبیعی نمی توانند باردار شوند. در سن 50 سالگی؛ شروع دوران یائسگی، هر خانم کمتر از 1000 فولیکول تخمدانی دارد.
عدم فولیکول های تازه نخستین علت ناباروری در خانم های بیشتر از 35 سال است.
علل قابل پیشگیری ناباروری
- اضافه وزن و چاقی
افزایش وزن زیاد می تواند در خانم ها باعث برهم خوردن تعادل هورمونی و در نتیجه مشکلات باروری شود. با این حال، کاهش وزن معمولا می تواند احتمال بارداری را تقویت کند.
مشکلات تخمک گذاری و حتی عدم تخمک گذاری نیز در چاقی های آندروئید ( تجمع چربی در سطح بالاتنه) بسیار رایج است. افزایش وزن همچنین ممکن است با سندروم تخمدان پلی کیستیک نیز همراه باشد.
باید خاطر نشان کرد که وزن بسیار پایین، به خصوص در موارد بیماری بی اشتهایی می تواند مشکلات تخمک گذاری را در پی داشته باشد.
- مصرف دخانیات
گرچه مصرف دخانیات به شدت در دوران بارداری منع مصرف دارد، بلکه سیگار کشیدن قدرت باروری خانم و آقا را کاهش می دهد. مطالعات نشان می دهد زوجینی که یکی از آنها سیگاری است، در صورت تمایل به بچه دار شدن باید مدت زمان بیشتری را منتظر بمانند.
- بیماری های زمینه ساز ناباروری
بیماری های متعددی می توانند قدرت باروری را کاهش دهند. تقریبا همه بیماری های عفونی جنسی قابل انتقال باعث کاهش قدرت باروری می شوند. همچنین آندومتریوز و سندروم تخمدان پلی کیستیک نیز دیگر علل رایج این مشکل محسوب می شوند.
- آندومتریوز
این بیماری 5 تا 10% خانم ها را مبتلا می کند و با دردهای شدیدی در زمان سیکل قاعدگی و ارتباط جنسی همراه است. آندومتریوز در واقع وجود نابجای بافت کمابیش شبیه آندومتر در نقاط مختلف لگن است که معمولا باعث کاهش ذخیره فولیکول های تخمدانی می شود. همچنین با مشکلات جایگیری جنین نیز همراه است.
- سندورم تخمدان پلی کیستیک
این مشکل در صورت افزایش وزن بسیار رایج است و حدود 10% خانم ها دچار آن هستند. این مشکل با خونریزی های نامنظم، افزایش آندروژن به عنوان عامل مهم بروز آکنه و وجود فولیکول های متعدد زمینه ساز افزایش اندازه تخمدان همراه است.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «دشمنان باروری زنان را بشناسید!» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X