سد شهيد كاظمي بوكان ميزبان هزاران قطعه پرنده كاكايي

محمد احمدي روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود: با شروع فصل زاد و ولد پرندگان، بيش از چهار هزار جفت كاكايي و پرندگاني از خانواره اردك سانان، باكلان ها، كشيم و ديگر پرندگان آبزي و كنار آبزي بر روي جزاير، درختان و بيشه زارهاي حاشيه اين سد اقدام به آشيانه سازي، تخمگذاري و جوجه آوري كرده اند.
وي افزود: از مجموع پرندگاني كه در جزاير سد بوكان لانه گزيني كرده اند، افزون بر 90 درصد شامل انواع پرندگان كاكايي از جمله كاكايي صورتي، سرسياه، ارمني است و 10 درصد ديگر آنها را نيز پرندگان آبزي و كنار آبزي تشكيل مي دهند.
وي ادامه داد: اين جزاير به علت آن كه در درياچه سد شهيد كاظمي محصور است، شرايط امني را براي زندگي اين پرندگان به وجود آورده و اين منطقه را به زيستگاهي ايده آل براي زيست و تخمگذاري انواع پرندگان به ويژه كاكايي ها در آذربايجان غربي مبدل كرده است.
احمدي گفت: هر ساله با شروع فصل بهار جزاير اين درياچه مملو از انواع پرندگاني مي شود كه به علت امنيت، اين مكان را براي لانه سازي و جوجه آوري خود انتخاب مي كنند.
وي افزود: بارش هاي مناسب سال زراعي جاري به ويژه در ارتفاعات و مناطق كوهستاني استان كردستان و شهرستان سقز كه از مهمترين مناطق تامين كننده آب سد شهيد كاظمي است، موجب شده تا اين سد از شرايط آبي بسيار خوبي براي زيست پرندگان برخوردار شود.
به گزارش ايرنا، كاكايي با نام علمي Larus در سراسر جهان پراكنده هستند و تنوع گونه هاي آنها در نيمكرهٔ شمالي از ديگر نقاط جهان بيشتر است.
كاكايي ها پرندگاني با جثه اي متوسط تا بزرگ هستند و رنگ آنها اغلب سفيد يا خاكستري است.
اين پرندگان اغلب نشانه هاي سياه رنگي بر روي بال يا سرشان دارند.
كاكايي ها از ماهيان، سخت پوستان، نرم تنان، حشرات، لاشهٔ حيوانات و نيز ميوه ها و مواد گياهي تغذيه مي كنند.
اين پرندگان بيشتر در جزاير درياچه اروميه اقدام به تخمگذاري مي كردند كه به علت تغييرات شرايط اين درياچه، چند سالي است اقدام به تخمگذاري در جزاير سد شهيد كاظمي بوكان مي كنند.
سد شهيد كاظمي بوكان با دارا بودن دهها جزيره كوچك و بزرگ از جمله جزيره خوشه دره و نظرگاه و ديگر جزاير كوچك به مامن و زيستگاه انواع پرندگان آبزي و كنارآبزي به خصوص كاكايي ها تبديل شده است.
هم اكنون تعدادي از جزاير سد شهيد كاظمي به علت ارتفاع آب، در زير آب قرار گرفته و تا تيرماه با پايين رفتن سطح آب سد، جزاير ديگري براي لانه گزيني پرندگان ظاهر مي شود.
7510/6185/1905

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-علمی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «سد شهيد كاظمي بوكان ميزبان هزاران قطعه پرنده كاكايي» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-علمی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X