تلف شدن 1000 راس دام بر اثر تب برفکی در اردبیل/ طرح ملی واکسیناسیون دام برای کنترل بیماری تب برفکی آغاز شد

تب برفکی تاکنون بر اثر بیماری تب برفکی هزار راس دام در مناطق مختلف استان اردبیل تلف شده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اردبیل، شیوع بیماری تب برفکی که مدتی است بلای جان دام‌های مناطق عشایری و روستانشین استان اردبیل شده است تاکنون براساس آمار رسمی اعلام شده از سوی دامپزشکی استان اردبیل این بیماری موجب تلف شدن هزار راس دام سبک و سنگین شده است.

بیماری تب برفکی که دغدغه و نگرانی اصلی این روزهای دامداران منطقه شده است ناراحتی عجیبی در بین دامداران استان اردبیل به ویژه شهرستان‌های خلخال، مشگین‌شهر، بیله‌سوار و گرمی به وجود آورده است و این دامداران در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم ضمن ابراز نگرانی و ناراحتی خواستار رسیدگی هرچه سریعتر مسئولان مربوطه برای مقابله با این بیماری شدند.

باتوجه به اینکه در استان اردبیل که بیش از 3 میلیون و 800 هزار راس دام سبک و سنگین توسط دامداران پرورش می‌یابد اما شیوع بیماری تب برفکی نگرانی بسیار جدی در بین دامداران به وجود آورده و روزبه‌روز در مناطق مختلف استان اردبیل شاهد رواج و شیوع هرچه بیشتر این بیماری هستیم.

آغاز طرح ملی واکسیناسیون دام در اردبیل

رئیس دامپزشکی استان اردبیل گفت: طرح ملی واکسیناسیون دام همزمان با سراسر کشور از بیستم اردیبهشت ماه در استان اردبیل نیز آغاز می‌شود و در این طرح اکیپ‌های پزشکی استان به صورت رایگان دام‌های مناطق عشایر و روستانشین تحت پوشش واکسیناسیون تب برفکی قرار می‌دهند.

صالحی با اشاره به اینکه آغاز طرح ملی واکسیناسیون تمام دام‌های سبک و سنگین مناطق روستایی و عشایر استان مورد واکسیناسیون قرار می‌گیرند، تصریح کرد: با برنامه‌ریزی‌های انجام شده و اجرای طرح واکسیناسیون بیماری تب برفکی در اردبیل کنترل شده و امیدواریم در روزهای آتی این بیماری به صورت کلی در منطقه ریشه‌کن شود.

دامداران شهرستان گرمی و مشگین‌شهر در مصاحبه با خبرنگار تسنیم گلایه‌هایی از کمبود واکسن تب برفکی داشتند و اظهار می‌کردند که تاکنون موفق به دریافت واکسن تب برفکی برای دام‌های خود نشده‌اند و روزبه‌روز بر آمار تلفات دام‌های خود افزوده می‌شود.

این دامداران که درآمدشان از طریق پرورش دام‌های سبک و سنگین تامین می گردد با حالت نگرانی خواستار رسیدگی همه‌جانبه برای مقابله با این بیماری و پرداخت خسارت وارد آمده شدند و از برخی کم‌لطفی‌های انجام شده نسبت به دامداران نیز گلایه‌هایی داشتند که هر کدام به نوبه خود شایسته شنیدن و رسیدگی است که امیدواریم در این زمینه مسئولان استان هرچه زودتر دست به کار شوند.

واکسن تب برفکی به مقدار مورد نیاز تامین شد

مدیرکل ستاد بحران استان اردبیل گفت: با پیگیری‌های انجام شده از طریق دامپزشکی و سازمان جهاد کشاورزی واکسن تب برفکی به مقدار مورد نیاز در اردبیل تهیه شد و در این زمینه هیچ گونه کمبودی وجود نداشته و دامداران نگران کمبود واکسن تب برفکی نباشند.

مسعود امامی یگانه بیان کرد: از بیستم اردیبهشت ماه طرح ملی واکسیناسیون در تمام نقاط استان اردبیل آغاز می‌شود و نگرانی دامداران در این زمینه برطرف می‌گردد.

وی با اشاره به اینکه ستاد بحران مقابله با بیماری تب برفکی در شهرستان‌های خلخال، مشگین‌شهر و بیله‌سوار تشکیل شده است،‌ افزود: در این ستاد آمادگی کامل مسئولان شهرستان برای مقابله با این بیماری اعلام شده است و با برنامه‌های راهبردی بیماری تب برفکی در اردبیل کنترل می‌شود.

گرچه مسئولان منطقه از کنترل بیماری تب برفکی در اردبیل خبر می‌دهند ولی طبق گفته برخی دامداران شهرستان بیله‌سوار هنوز کانون شیوع بیماری تب برفکی در منطقه وجود داشته و بر اثر این بیماری تعداد زیادی از دام‌های عشایر شهرستان مرزی بیله‌سوار همچنان تلف می‌شوند و این به گفته خود دامداران این افراد روزانه شاهد تلف شدن تعداد زیادی از دام‌های سبک و سنگین خود هستند.

بیماری تب برفکی از اوایل امسال به طور چشمگیر در منطقه رواج یافته است و چنان نگرانی‌هایی به وجود آورده است که نیاز است مسئولان ارشد استان نیز هرچه زودتر به کمک دامداران منطقه بشتابند تا دغدغه این قشر تلاشگر منطقه رفع شود.

شناسایی کانون‌های بیماری تب برفکی در اردبیل

رئیس دامپزشکی استان اردبیل گفت: با اقدامات انجام شده کانون‌های بیماری تب برفکی در اردبیل شناسایی شده و اقدامات لازم برای مقابله و پیشگیری از این بیماری در مناطق شمال و جنوب استان انجام شده است.

صالحی با بیان اینکه دامداران منطقه نگران و دغدغه‌ای در مورد ادامه  و شیوع هرچه بیشتر این بیماری نداشته باشند چرا که با اجرای طرح واکسیناسیون انتظار می‌رود این بیماری در آینده نزدیک در منطقه ریشه‌کن شود.

دامداران استان اردبیل نقش بسزایی در تولید محصولات دامی از جمله لبنیات دارند و این قشر به راستی که توانسته‌اند گام اساسی در تحقق اقتصاد مقاومتی در منطقه بردارند و باید هرچه زودتر مشکلات این قشر تلاشگر در رابطه با پیشگیری از بیماری تب برفکی برطرف شود.

تولید بیش از 28 هزار تن گوشت قرمز در اردبیل

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل گفت: دامداران استان اردبیل نقش بسزایی در تولید محصولات گوشتی دارند به طوری که این دامداران سالانه 28 هزار و 800 تن گوشت قرمز در منطقه تولید می‌کنند.

عدیل سروی با اشاره به اینکه از 28 هزار و 800 تن گوشت قرمز تولید شده 14 هزار تن مربوط به مصرف داخلی است و مابقی نیز به استان‌ها و کشورهای همجوار صادر می‌شود.

وی از آمادگی کامل سازمان جهاد کشاورزی و دامپزشکی استان برای مقابله با بیماری تب برفکی در اردبیل خبر داد و افزود: اقدامات بسیار اساسی در این رابطه انجام شده به طوری که به محض شروع بیماری تب برفکی تمهیدات لازم برای مقابله و پیشگیری انجام شده است.

کنترل بیماری تب برفکی در حال‌حاضر یک امر بسیار مهم و ضروری در منطقه به شمار می‌آید که باید تمام دستگاه‌های مربوطه کمر همت بسته و هرچه زودتر جلوی شیوع این بیماری را بگیرند تا بر آمار تلفات دام‌های سبک و سنگین در منطقه اضافه نشود.

دفن بهداشتی دام‌های تلف شده

فرماندار هرستان بیله‌سوار گفت: تاکنون بیش از 200 راس دام بر اثر بیماری تب برفکی در شهرستان بیله‌سوار تلف شده‌اند که دفن این دام‌های تلف شده به صورت بهداشتی در مناطق مناسب صورت گرفته است.

آرام حلیم از کنترل همه‌جانبه بیماری تب برفکی در شهرستان بیله‌سوار خبر داد و تصریح کرد: بیش از 18 تیم اکیپ دامپزشکی طرح واکسیناسیون دام را در شهرستان بیله‌سوار آغاز می‌کنند تا هرچه زودتر این بیماری در منطقه رفع شود.

بیماری تب برفکی این روزها بحث محافل دامداران و روستاییان شده است و نگرانی‌های زیادی را با خود به همراه داشته که نیاز است در این زمینه مسئولان ارشد استان هرچه زودتر به یاری دامداران بشتابند و تمهیدات لازم و اساسی را برای مقابله و جلوگیری از شیوع این بیماری انجام دهند تا دغدغه و نگرانی تولیدکنندگان تلاشگر منطقه برطرف شود.

خسارت دامداران از طریق بیمه پرداخت می‌شود

مدیرکل ستاد بحران استان اردبیل گفت: با پیگیری‌های انجام شده دامدارانی که دام آن ها تحت پوشش بیمه هست و بر اثر بیماری تب برفکی تلف شده از طریق صندوق بیمه کشاورزی پرداخت می‌شود.

امامی‌یگانه از حضور گشت‌ها و اکیپ‌های مربوطه برای بررسی میزان خسارت در مناطق بحرانی خبر داد و تصریح کرد: بعد از بررسی روند میزان خسارت این مطالبات دامداران از طریق بیمه پرداخت می‌شود.

گرچه این روزها مسئولان استانی وعده پرداخت خسارت دامداران منطقه از طریق بیمه را می‌دهند اما کم نیستند دامدارانی که هنوز دام خود را تحت پوشش بیمه قرار نداده‌اند، تکلیف این دامداران چیست؟

با اینکه بهتر است در شرایطی به مانند شرایط کنونی استان همه چیز را به فال نیک گرفت، اما گاهی وقت‌ها حتی اگر بخواهیم هم نمی‌شود چرا که وعده و وعید مسئولان در زمینه پرداخت خسارت دامداران و...بگذریم، این رشته همچنان سر دراز دارد!

انتهای پیام/

گزارش از اکبر رزمی

[ منبع این خبر سایت تنسیم-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «تلف شدن 1000 راس دام بر اثر تب برفکی در اردبیل/ طرح ملی واکسیناسیون دام برای کنترل بیماری تب برفکی آغاز شد» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تنسیم-استانها منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X