وزیر اقتصاد: هدف اصلی بیمه سرمایه‌گذاری نیست/ عوارض 32 درصدی حق بیمه دریافتی دغدغه صنعت بیمه است

وزیر اقتصاد: هدف اصلی بیمه سرمایه‌گذاری نیست/ عوارض 32 درصدی حق بیمه دریافتی دغدغه صنعت بیمه است

مهر/ وزیر امور اقتصادی و دارایی با تأکید بر این نکته که صنعت بیمه کشور نیز مانند بسیاری از بخش‌های اقتصادی توسعه کافی پیدا نکرده است، عوارض ۳۲ درصدی حق بیمه‌های دریافتی را یکی از دغدغه‌های صنعت بیمه ذکر کرد و گفت: بیمه مرکزی نقش خود را به عنوان رقیب شرکت‌های بیمه رقیق کرده است.

مجمع عمومی سالانه بیمه مرکزی به ریاست وزیر امور اقتصادی و دارایی و با حضور مدیر عامل سازمان حسابرسی، نمایندگان وزارتخانه های صنعت، معدن و تجارت؛ تعاون، کار و رفاه اجتماعی و اعضای هیئت عامل بیمه مرکزی برگزار شد.

در این مجمع گزارشی از عملکرد بیمه مرکزی و صنعت بیمه کشور در سال ۱۳۹۲ ارائه و ترازنامه، حساب سود و زیان و صورت های مالی بیمه مرکزی، صندوق اتکایی ویژه تحریم و صندوق بازنشستگی کارکنان بیمه مرکزی بررسی و تصویب شد.

وزیر امور اقتصادی و دارایی و رئیس مجمع عمومی بیمه مرکزی در این جلسه با اشاره به نقش صنعت بیمه در اقتصاد کشور بر برنامه ریزی لازم برای هدایت و نظارت بیشتر بیمه مرکزی بر عملکرد صنعت بیمه کشور تأکید کرد و گفت: بیمه در دنیا یکی از بازیگران اصلی اقتصاد کشور است و سرمایه گذاری صنعت بیمة کشور از محل ذخایر بیمه ای شرکت های بیمه صورت می گیرد.

علی طیب نیا با بیان اینکه بیمه مرکزی در دوره اخیر نقش سیاستگذاری و نظارتی را پررنگ ترکرده است، گفت: مأموریت اصلی صنعت بیمة کشور تأمین اطمینان و آرامش و کاهش عدم قطعیت هاست تا با استفاده از آن بتوان ریسک فعالیت های اقتصادی را به حداقل رساند.

وزیر امور اقتصادی و دارایی افزود: نقش بیمه مرکزی سیاستگذاری، هدایت و نظارت است و در این راستا باید عدم اطمینان های صنعت بیمه را به حداقل ممکن برساند تا بتواند صنعت بیمه را بیمه کند.

وی با اشاره به افزایش توان تولید و ثروت آفرینی به عنوان اولویت راهبردی اساسی اقتصاد کشور گفت: اگر صنعت بیمة کشور بتواند اعتماد و اطمینان را در بین سرمایه گذاران اقتصادی کشور ایجاد کند، به مهمترین هدف خود دست پیدا کرده است.

وزیر امور اقتصادی و دارایی با تأکید بر این نکته که صنعت بیمة کشور نیز مانند بسیاری از بخش های اقتصادی توسعه کافی پیدا نکرده است، گفت: بیمه مرکزی با برنامه ریزی های انجام شده در این مسیر حرکت کرده و در این زمینه از راهنمایی ها و رهنمودهای اعضای مجمع و اعضای شورای عالی بیمه نیز استفاده می کند.

وی با اعلام این نکته که هدف اصلی صنعت بیمه سرمایه گذاری نیست، تصریح کرد: در صورت وجود ذخایر قابل ملاحظه در شرکت های بیمه، می توان در تأمین مالی نقش موثری ایفا کرد.

طیب نیا از نظارت به عنوان یکی از وظایف مهم بیمه مرکزی یاد و اضافه کرد: اگر نظارت موثری بر فعالیت های بیمه گری صورت نپذیرد شرکت های بیمه نمی توانند خسارت های بیمه گذاران را به موقع پرداخت کنند.

رئیس مجمع عمومی بیمه مرکزی از نظارت بر احراز صلاحیت متقاضیان تأسیس شرکت های بیمه به عنوان یکی از اهرم های اصلی نظارت نام برد و اضافه کرد: با وجود این که بیمه مرکزی در این زمینه تلاش های خوبی داشته است اما صنعت بیمه راه طولانی برای تحقق این اهداف در پیش دارد.

طیب نیا با اشاره به عوارض ۳۲ درصدی بر حق بیمه های دریافتی به عنوان یکی از دغدغه های صنعت بیمه، تصریح کرد: بیمه مرکزی در دوره اخیر تلاش کرده است نقش خود را به عنوان رقیب شرکت های بیمه رقیق کرده و نقش سیاست گذاری، هدایت و نظارت را پررنگ تر کند و در این مسیر حرکت های مثبتی انجام داده و در آینده انشاءا... بهتر خواهد شد و در این زمینه نیازمند همکاری سایر دستگاه ها و نهادهای دیگر است.

وزیر امور اقتصادی و دارایی در پایان با تشکر از گزارش عملکرد صنعت بیمه که با کمترین ایراد و بند از طرف ناظران مالی مواجه شد گفت: امیدوارم که نقش بیمه مرکزی به گونه ای باشد که به جایگاه واقعی خود هدایت شود.

همچنین محمد ابراهیم امین رئیس کل بیمه مرکزی با بیان اینکه سرمایه گذاری در صنعت بیمه باید قابلیت نقد شوندگی داشته باشد، گفت: کاهش انحصار فعالیت های بیمه ای در بخش دولتی، راه اندازی و تقویت سامانه هدایت و نظارت الکترونیکی بیمه، نظارت آنلاین بر فعالیت های بیمه گری، تأیید صلاحیت مدیران شرکت های بیمه، برقراری سیستم پاسخگویی به شکایات بیمه گذاران و سامانه شناسایی و پالایش نمایندگان فروش بیمه از جمله اقداماتی است که بیمه مرکزی در سال گذشته پیگیری کرده است.

وی با تأکید بر عوارض تحمیل شده بر صنعت بیمه کشور گفت: شرکت های بیمه اجازه ارزیابی ریسک ندارند و در ادامه به پرداخت 10 هزار میلیارد تومان خسارت در سال ۱۳۹۲ اشاره کرد و از افزایش ۳۴ درصدی این شاخص در صنعت بیمه خبر داد و گفت: شرکت های بیمه در سال ۹۲ به شانزده میلیون و هفتصد هزار پرونده خسارت رسیدگی کردند و خسارت پرداخت نمودند.

رئیس کل بیمه مرکزی تصریح کرد: سرمایه گذاری ها در صنعت بیمة کشور در چارچوب آیین نامه مصوب شورای عالی بیمه صورت می گیرد و بر این اساس شرکت های بیمه باید سرمایه های خود را عمدتاً در حوزه هایی سرمایه گذاری کنند که قابلیت نقد شوندگی داشته باشد.

محمد ابراهیم امین با اشاره به این نکته که شرکت های بیمه در حال حاضر مانند رودخانه ای هستند که هر چه به آن وارد می شود از مسیر دیگری خارج می شود گفت: با این شرایط وجوهی برای سرمایه گذاری باقی نمی ماند.

وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به تغییر مأموریت پژوهشکده بیمه گفت: پژوهشکده بیمه با انجام مطالعات تطبیقی و تعریف پروژه های کاربردی توانسته است پاسخگوی بسیاری از سئوالات و مشکلات گریبانگیر صنعت بیمه باشد.

رئیس کل بیمه مرکزی گفت: نظارت بر ۲۹ شرکت بیمه ای بنابه ماهیت کار نظارتی دشوار است اما همکاران بیمه مرکزی در کمال صداقت و با کارشناسی و دلسوزی این کار را انجام می دهند.

همچنین حسینی معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز با اشاره به پر رنگ شدن نقش بیمه ها در اقتصاد کشور و تعیین تکلیف صندوق های بازنشستگی گفت: بیمه مرکزی باید بتواند از محل سرمایه گذاری شرکت های بیمه به اقتصاد کشور کمک کند.

گفتنی است مجمع عمومی بیمه مرکزی روز دوشنبه ۲۴ شهریور با موضوع بررسی گزارش عملکرد بیمه مرکزی و صنعت بیمه کشور برگزار شد.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «وزیر اقتصاد: هدف اصلی بیمه سرمایه‌گذاری نیست/ عوارض 32 درصدی حق بیمه دریافتی دغدغه صنعت بیمه است» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X