پرتاب ماهواره تلویزیونی۶۰کاناله تا سال۹۷

پرتاب ماهواره تلویزیونی۶۰کاناله تا سال۹۷

فرهنگ نیوز/ دکتر حمید فاضلی با اعلام استقرار سامانه دریافت اطلاعات شبکه ماهواره‌های هواشناسی اروپا در ایستگاه فضایی البرز از طراحی سامانه تصویربرداری راداری هواپایه، تدوین بایگانی طیفی انواع خاک‌ها و گیاهان کشور با هدف پایش مزارع و عرصه های کشاورزی کشور از فضا، آمادگی سازمان فضایی برای انتقال دانش‌ فنی حاصل از طرح ماهواره به بخش‌های مختلف و دسترسی عموم محققان به بایگانی تصاویر ماهواره‌یی با افتتاح تارنمای زمین شناسی سازمان خبر داد.

ماهواره بر سیمرغ، کلید ورود جدی ایران به عرصه خدمات ماهواره‌یی

فاضلی خاطرنشان کرد: ماهواره هایی که تاکنون ساخته شده وتعدادی از آنها هنوز پرتاب نشده اند تحقیقاتی هستند و درمسیر تثبیت وبلوغ فناوری‌های ماهواره‌یی درکشوربرنامه ریزی شده اند. البته با ساخت ماهواره بر ۸۵تنی سیمرغ که نیروی پیشران آن تقریباً چهار برابر سفیر ۱B است می توان محموله‌ای تا ۱۰۰ کیلوگرم وزن را تا ارتفاع بیش از۵۰۰ کیلومتر قرارداد که در نتیجه آن عمر مداری ماهواره تا سه سال افزایش می یابد و درنتیجه می‌توان روی تصاویر چنین ماهواره ای حساب کرد و وارد مرحله واقعی ارائه خدمات شد.

ساخت و پرتاب سامانه ماهواره‌یی پخش برنامه های رادیو تلویزیونی با ظرفیت ۶۰ شبکه تا سال ۱۳۹۷
قائم‌مقام سازمان فضایی تصریح کرد: به موازات طراحی و ساخت ماهواره های تحقیقاتی برای ساخت ماهواره های خدماتی و حتی پرتاب ماهواره مخابراتی به مدار ۳۶ هزار کیلومتری هم برنامه داریم و در مسیر حساب شده بر اساس توانمندی‌ها پیش‌بینی کرده ایم که بتوانیم در صورت تامین اعتبارات لازم تا سال ۱۳۹۷ دو ترانسپوندر (محموله مخابراتی) با ظرفیت ۶۰ شبکه ماهواره‌یی در یکی از نقاط مداری ایران مستقر کنیم. البته تا آن موقع باید هم ایستگاه‌های زمینی را توسعه داده و هم پایگاه پرتاب ماهواره‌ها را به جنوب شرق کشور منتقل کنیم و هم دو نسل پرتاب‌گر جدید را پشت هم بگذاریم و موتورهای تقویتی در مدار پارک طراحی کنیم که همه آنها مستلزم حمایت مردم، دولت و تامین اعتبارات مورد نیاز است.

از نقاط مداری ایران چه خبر؟
قائم‌مقام سازمان فضایی ایران در ادامه درباره وضعیت نقاط مداری ایران گفت: براساس قوانین و مقررات بین المللی مالکیت در حوزه فضا، مالکیت معنوی مشروط به بهره برداری از نقاط است و به همین دلیل و با توجه به مشکلات ناشی از تحریم ها و عدم امکان تأمین ماهواره مخابراتی، حق بهره برداری ایران از یکی از نقاط مداری توسط ITU سلب شد ولی در نقطه دیگر(۲۶ درجه شرقی)، ماهواره «ایران ست ۲۱» را مشترکاً با «عرب ست» (بدر ۵) داریم و در تلاشیم با خرید ماهواره و با طراحی بسیار کاملتر نقطه ۳۴ درجه را هم حفظ کنیم.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «پرتاب ماهواره تلویزیونی۶۰کاناله تا سال۹۷» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X