سیاست روز نوشت: تغییر بی‌دردسر یا فرار رو به جلو؟/ چرایی تاکید جریان رسانه‌ای اصلاحات بر طرح استیضاح وزرا

سیاست روز نوشت: تغییر بی‌دردسر یا فرار رو به جلو؟/ چرایی تاکید جریان رسانه‌ای اصلاحات بر طرح استیضاح وزرا

سیاست روز/ متن پیش رو در سیاست روز منتشر شده و انتشار آن در اخرین خبر الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

درست از فردای استیضاح وزیر علوم سابق، اتاق فکر رسانه‌های جریان اصلاح‌طلبی نقشه‌ای جدید را برنامه‌ریزی و آماده اجرای آن شدند.
آنها برای حمله به مجلس شورای اسلامی و تخریب وجهه آن در بین افکار عمومی، شروع به شایعه‌پراکنی برای استیضاح وزرای دیگر کابینه یازدهم کردند.
شایعاتی که حتی از آن به عنوان «سونامی استیضاح نام برده شد. حمله‌ای پیش‌دستانه به مجلس با اعلام نام وزرایی نظیر آموزش و پرورش، فرهنگ و ارشاد اسلامی، ارتباطات و فناوری اطلاعات، کشور و... در فهرست استیضاح‌های در راه نقشه‌ای بود که در رسانه‌های اصلاح‌طلبی به خوبی اجرایی شد.
اما در مقابل نمایندگان مجلس شورای اسلامی و حتی اعضای هیئت رئیسه آن مدام از این موضوع خبر می‌دادند که: «استیضاح دیگری مطرح نیست.»
اما علی‌رغم این تکذیب‌ها ظاهرا همان اتاق فکر مذکور تصمیم گرفته بود، بازی را همچنان ادامه دهد.
اما این سناریو دو وجه متفاوت از هم دارد:

تغییر وزیر بدون درد و خون‌ریزی!
پلان اول نقشه جریان اصلاح‌طلبی با هوشمندی نقشه‌ای را در سر دارد که با آن بتواند وزرای ناکارآمد را از قطار کابینه پیاده کند.
در دولت یازدهم مثل همه دولت‌های گذشته احتمالا وزرایی حضور دارند که نه تنها برای دولت یار نیستند، بلکه به نوعی بار محسوب می‌شوند. وزاریی که از کارآیی لازم برخوردار نیستند و در عوض با اظهارات یا عملکرد خود برای دولت حاشیه ساز شده‌اند و دردسرهایی را ایجاد کرده‌اند. البته شاید بنا به تعارفات و یا مصالحی دولت امکان تغییر آنها را ندارد. پس بهترین راه آن است که از درِ بهارستان وارد شوند.
نکته دیگر آنکه برخی وزرا به دلیل آنکه چندان با خط و خطوط اصلاح‌طلبان سنخیتی ندارند و حتی در مواقعی در تضاد با این جریان فعالیت می‌کنند، باید از قطار دولت اعتدال پیاده شوند. که این اتفاق هم باید در صحن علنی مجلس و بنا به دلایلی نه چندان مهم عذرشان خواسته شود. شاید ردِ پای آنرا را بتوان در کارت زردی که وزیر کشور از مجلس دریافت کرد دید.
هر دو این اتفاقات را می‌توان با استفاده از مجلس رقم زد. ضمن آنکه تغییر اینچنینی وزرا سبب خواهد شد تا همه فشارهای افکار عمومی به سمت مجلس گسیل شده و انگشت اتهام را به سوی نمایندگان مجلس نشانه روند. به این ترتیب وجهه مجلس در این مسیر تخریب شده و برخی دوستان با استفاده از همین ابزار تخریب، تبلیغات زودهنگام انتخاباتی مجلس دهم شورای اسلامی را کلید زده‌اند. از طرفی دیگر می‌توان مدام بر این طبل کوبید که: «مجلس نمی‌گذارد دولت کارش را بکند»

تابلوی ورود ممنوع در مقابل نمایندگان
اما پلان دوم این نقشه به نوعی بستن راه مجلس برای استفاده از اختیارات قانونی خود است. وقتی مجلس شورای اسلامی بر روی مسائلی حساس می‌شود، (نظیر اقدامات وزیر سابق علوم) این حق را دارد که وزرا را به بهارستان دعوت کند و با ابزارهایی نظیر «طرح سوال» و «استیضاح» روند حرکتی غلط وزارت‌خانه مورد نظر را تصحیح کند. اما با فرار رو به جلوی اصلاح‌طلبان و تکرار مداوم «سونامی استیضاح» عملا مجلس را از صرافت استیضاح وزیر مورد نظر می‌اندازد.
کافی است به تیترهای یک‌سال گذشته برخی رسانه‌های اصلاح‌طلب درخصوص تعداد سوالات، تذکرات و کارت زردهای نمایندگان مجلس در قبال دولت توجه کرد. تکرار و برجسته‌سازی این روند قانونی و به نوعی نقد عملکرد مجلس، نشان از نقشه‌ای از پیش تعیین شده دارد. باز هم کافی است قدری به عقب برگردیم. در جریان طرح سوال یکی از نمایندگان مجلس (که اتفاقا از علاقه‌مندان به دولت است) پس از توضیحات وزیر محترم کشور، نماینده طراح سوال با اعلام عدم اقناع از پاسخ وزیر، نتیجه حضور وزیر کشور را به رای نمایندگان می‌گذارد. اما فردای آن روز همان جریان رسانه‌ای با برجسته‌سازی رای منفی نمایندگان، ذهن مخاطب را از تصمیم نماینده طراح سوال منحرف کرده و کارت زرد وزیر کشور را حاصل عملکرد مجلس فعلی می‌دانند.
حال نکته در اینجا نهفته است که چرا نمایندگان مجلس باید در ذیل برگه طرح استیضاح یک وزیر امضای خود را بیندازند؟
قطعا اگر تعداد امضاهای نمایندگان به حدنصاب برسد، امکان اعلام وصول آن در صحن علنی وجود خواهد داشت. اما نمایندگان مردم در مجلس همواره پیش از آنکه قرار بر استیضاح باشد با دعوت از وزیر مورد نظر در جلسات کمیسیون تخصصی، سوالات و ابهامات خود را مطرح می‌کنند و از وزیر می‌خواهند تا اشکالات را رفع کند و پس از عدم عمل به تعهدات وزیر، استیضاح را به صحن علنی می‌کشانند.
اما جریان رسانه‌ای اصلاح‌طلب با علم به اینکه برخی وزرای کابینه یازدهم به تعهدات خود در قبال رفع نگرانی‌های مجلس عمل نمی‌کنند، سعی دارد تا با شانتاژ رسانه‌ای اجازه استیضاح را از بهارستان‌نشینان بگیرد.
به این ترتیب وزرایی که طی یک سال گذشته و یا در آینده عملکرد خوبی نداشته یا نخواهند داشت در مقابل استیضاح واکسینه خواهند شد.
البته تجربه نشان داده که نمایندگان مجلس شورای اسلامی در زمان لازم، بدون در نظر گرفتن برخی مصلحت‌اندیشی‌های غیرضروری و حتی اشتباه، به وظیفه قانونی خود عمل خواهد کرد.

نه با جوسازی استیضاح می‌کنیم و نه با هیاهو دست از آن می‌کشیم
سخنگوی کمیسیون آموزش با بیان اینکه با هیاهوی افراطیون دست از هیچ استیضاحی نمی‌کشیم و با جوسازی آنها به طور هیجانی وزیری را استیضاح نمی‌کنیم، گفت: یک تیم جنگ روانی در پشت‌پرده جوسازی‌های رسانه‌های اصلاح‌طلب تشکیل شده است.
قاسم جعفری در گفت‌وگو با تسنیم با اشاره به جوسازی رسانه‌های اصلاح‌طلب مبنی بر استیضاح برخی وزرای دولت از جمله وزیر آموزش و پرورش در مجلس، گفت: ما خبر داریم که تیمی مسلط به جنگ روانی در پشت‌پرده جوسازی‌های رسانه‌های اصلاح‌طلب بازی ۲ سربرد را برای راه‌اندازی استیضاح‌های بعدی طراحی کرده‌اند؛ آنها تلاش دارند وزرای دیگری نیز استیضاح شوند که اگر استیضاح رای بیاورد از آن به عنوان اختلاف مجلس و دولت و تخریب رابطه دولت با اصولگرایان یاد کنند و اگر استیضاح در مجلس رای نیاورد، آن را شکستی برای اصولگرایان توصیف کنند.
وی با بیان اینکه نمایندگان ملت در مجلس شورای اسلامی نسبت‌ به توطئه ‌اصلاح‌طلبانی که برای تامین اهداف سیاسی خود، منافع ملی را هدف قرار داده‌اند، آگاه است، تصریح کرد: ما در زمین افراطیون اصلاح‌طلب بازی نخواهیم کرد و بر همین اساس می‌گویم که اگر قرار باشد روزی استیضاحی برای حفظ منافع ملی در مجلس مطرح شود، قطعاً دلایل آن را به مردم خواهیم گفت و مردم را در جریان امور قرار خواهیم داد بنابر‌این، نه تلاش افراطیون موجب استیضاح و یا عدم استیضاح هیچ وزیری نخواهد شد.
سخنگوی کمیسیون آموزش گفت: مثلاً در همین بحث استیضاح وزیر آموزش و پرورش که اصلاح‌طلبان به آن دامن می‌زنند، باید بگویم ما در مجلس کسانی را می‌بینیم که مدام از دولت حمایت می‌کنند و برای عدم استیضاح فرجی‌دانا تمام تلاش خود را کردند اما این‌بار راه‌ افتاده‌اند برای استیضاح وزرا امضا جمع کنند که این جای تعجب دارد.
جعفری با بیان اینکه مجلس مدافع حقوق مردم است و جناحی تصمیم‌گیری نمی‌کند، گفت: به صراحت می‌گویم اگر قرار باشد برای دفاع از حقوق مردم، مجلس از حق قانونی خود برای برخورد با وزرایی که حق مردم را تضییع کرده‌اند، اقدام کند بی‌شک این اقدام انجام خواهد شد و هیاهوها بی‌تاثیر خواهد بود اما افراطیون بدانند که مجلس بر تصمیم‌های خود مسلط است و همانند آنها در مواجهه با منافع ملی، باندی و جناجی عمل نکرده و نمی‌کند.
وی با بیان اینکه افراطیون برای تخریب روابط مجلس و دولت دست بر هر اقدامی زده‌اند، تاکید کرد: نمایندگان مجلس مدام با مردم در ارتباط هستند و مردم از ما می‌خواهند که ترسی از جنجال‌های سیاسی نداشته باشیم بر همین اساس، نه با هیاهوی افراطیون دست از هیچ استیضاح نمی‌کشیم و با جوسازی آنها به طور هیجانی وزیری را استیضاح نمی‌کنیم.

اصولگرایان قطعا و یقینا به دنبال استیضاح هیچ یک از وزرا نیستند
عضو شورای مرکزی فراکسیون اصولگرایان مجلس شورای اسلامی با انتقاد از شانتاژ‌های خبری رسانه‌های اصلاح‌طلب در مورد موج استیضاح ها در مجلس گفت: اصولگرایان قطعا و یقینا به دنبال استیضاح هیچ یک از وزرا نیستند و این استدلال که با رای آوردن استیضاح وزیر علوم، اصولگرایان استیضاح وزیران دیگر را نیز دنبال می‌کنند کاملا اشتباه است.
اسماعیل کوثری در گفت‌وگو با مهر با انتقاد از هجمه رسانه‌های اصلاح‌طلب علیه مجلس گفت: استیضاح وزیران حق نمایندگان است و نمایندگان می‌توانند در اعتراض به اقدامات وزرا برای طرح استیضاح امضا جمع‌آوری کرده و استیضاح وزرا را به جریان بیاندازند.
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: اصولگرایان قطعا و یقینا به دنبال استیضاح هیچ یک از وزرا نیستند و این استدلال که با رای آوردن استیضاح وزیر علوم، اصولگرایان استیضاح وزیران دیگر را نیز دنبال می‌کنند کاملا اشتباه است.
وی ادامه داد: اگر اصولگرایان به دنبال استیضاح وزیران بودند به آن‌ها رای اعتماد نمی‌دادند.
کوثری تاکید کرد: در‌خصوص وزیر علوم هم اگر دغدغه‌های نمایندگان در فرصت یک ماهه رفع می‌شد استیضاح در صحن علنی مجلس مطرح نمی‌شد.
وی با تاکید بر اینکه بنای کار اصولگرایان استیضاح وزیران نیست اظهار داشت: وزرای دولت باید با مجلس و نمایندگان تعامل داشته باشند، گاهی بعضی از نمایندگان به دلیل مشکلاتی که در حوزه‌های انتخابیه‌شان وجود دارد بحث استیضاح را مطرح می‌کنند که با گفت‌وگو و تعامل قابل حل است.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «سیاست روز نوشت: تغییر بی‌دردسر یا فرار رو به جلو؟/ چرایی تاکید جریان رسانه‌ای اصلاحات بر طرح استیضاح وزرا» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X