دیدار رئیس جمهور با سران بلند پایه برخی کشورها در دومین روز سفر به نیویورک/ روحانی در دیدار نخست وزیر انگلیس: اگر 1+5 انعطاف داشته باشد توافق در دسترس ماست

دیدار رئیس جمهور با سران بلند پایه برخی کشورها در دومین روز سفر به نیویورک/ روحانی در دیدار نخست وزیر انگلیس: اگر 1+5 انعطاف داشته باشد توافق در دسترس ماست

آخرین خبر/ رئیس جمهور در دومین روز از سفر خود به نیویورک علاوه بر دیدار با رئیس شورای اروپا، نخست وزیر انگلستان و عراق و رئیس جمهور بولیوی با شبکه تلویزیونی Pbs آمریکا گفتگو کرد و در نشست با نخبگان سیاسی اندیشکده های آمریکا به سخنرانی پرداخت . روحانی در یکی از این دیدارها که با نخست وزیر انگلیس انجام شد گفت: اگر 1+5 انعطاف لازم را داشته باشد در مدت معقول، توافق در دسترس ماست.

دیدار و گفتگوی رئیس جمهور با دیوید کامرون
دکتر روحانی در دیدار با نسخت وزیر انگلیس گفت: دولت ایران در پی تعامل سازنده با جهان بر مبنای احترام و منافع مشترک است و نسبت به انگلستان هم علاقمند به ایجاد رابطه خوب و توسعه مناسبات هستیم.رییس جمهوری با اشاره به مذاکرات مفصل ایران و 1+5 در خصوص موضوع هسته ای گفت: ما در ایران اراده جدی برای به نتیجه رسیدن مذاکرات به شکل جامع داریم و در پی فعالیت های صلح آمیز هسته ای در چارچوب NPT هستیم. رییس جمهوری ادامه داد: اگر 1+5 انعطاف لازم را داشته باشد در مدت معقول، توافق در دسترس ماست. از فواید آن بنای اعتماد است که می تواند مبنای توسعه همکاری ها در سایر حوزه ها باشد.
رییس شورای عالی امنیت ملی، همچنین فتوای رهبر معظم انقلاب را بزرگترین تضمین برای عدم انحراف فعالیت های صلح آمیز هسته ای دانست.
دیوید کامرون نیز در این دیدار با اشاره به اختلاف نظرهای ایران و انگلستان در سالهای اخیر، فرصت برای بازسازی روابط دو جانبه ایران و غرب را مهم دانست و گفت: ظرفیت های زیادی در حوزه اقتصاد و موضوعات علمی برای همکاری و گفت و گو میان دو کشور وجود دارد.
نخست وزیر انگلستان با بیان اینکه ایران همانند همه کشورها حق برخورداری از انرژی صلح آمیز هسته ای را دارد، اراده جدی ایران برای دستیابی به توافق جامع هسته ای را مثبت خواند و دیدگاههای کشورش در خصوص برخی موارد فی مابین و منطقه ای را بیان کرد.وی در بخش دیگر سخنانش از کمک ایران به استقرار دولت جدید عراق قدردانی کرد.

روحانی در دیدار با رئیس شورای اروپا: توافق نباید پایه گذار تبعیض باشد
حسن روحانی در دیدار «وان رامپوی» رییس شورای اروپایی گفت: دولت یازدهم، تمام توان خود را برای مذاکرات منطقی به کار گرفته است و توافق ژنو هم نشان داد که مذاکره می تواند نتیجه‌بخش باشد.رئیس جمهور گفت: توافق نباید پایه گذار تبعیض باشد، که در این صورت در آینده همه کشورهای عضو معاهده منع گسترش تسلیحات اتمی (ان پی تی ) نگران خواهند بود.روحانی، توافق هسته ای را بنای اعتمادی جدید و سودمند قلمداد کرد و گفت: دو طرف توافق کردیم غنی سازی برای تامین مصارف صلح آمیز در ایران انجام شود و این معیار و قاعده مهمی است. همچنین همه این مذاکرات برای این است که اعتماد بین طرفین ایجاد شود.
رئیس شورای عالی امنیت ملی، تاریخ یک کشور را ضمانتنامه بزرگی برای هر توافق دانست و خاطرنشان کرد: ملت ایران، ملتی بزرگ و با فرهنگ است و هرگز توافقی را که امضا کرده، نقض نکرده است.روحانی یادآور شد: توافق هسته ای صرفا مربوط به موضوع هسته ای نیست بلکه مهم فضایی است که بوجود خواهد آورد؛ در آن فضا بسیاری از مشکلات می توانند در قالب همکاری، راه حل های سریعتری پیدا کنند.
«وان رامپوی» رئیس شورای اروپایی نیز در این دیدار با بیان اینکه موضوع هسته ای باید هر چه سریعتر به سرانجام برسد، اظهار داشت: ظرف یکسال گذشته تغییرات فوق العاده مثبتی را شاهد بوده ایم که توافق اقدام مشترک آغاز آن بود.رییس شورای اروپایی افزود: وقتی بتوانیم به توافق جامع دست پیدا کنیم مرحله جدیدی از روابط بین ایران، اروپا و جامعه بین الملل آغاز می شود.

روحانی در دیدار با نخست وزیر عراق: ثبات و امنیت عراق ثبات و امنیت ایران است
دکتر حسن روحانی رییس جمهوری ایران در دیدار حیدر العبادی نخست وزیر عراق، ثبات و امنیت این کشور را ثبات و امنیت ایران قلمداد کرد و گفت: برای کمک به توسعه و امنیت عراق از کسی اجازه نمی گیریم. جمهوری اسلامی ایران به عنوان وظیفه شرعی و وظیفه همسایگی و برادری خود به عراق کمک کرده و به کمک های خود ادامه خواهد داد.ما در این راه نه از کسی اجازه گرفته ایم و نه اجازه خواهیم گرفت و نه اجازه خواهیم داد که کشوری بخواهد در روابط ایران و عراق دخالتی کند.رییس جمهور با بیان اینکه مردم و ارتش عراق باید مبنای اصلی برای ثبات و امنیت عراق باشند، تصریح کرد: روز اولی که موصل در اشغال داعش و تروریست ها قرار گرفت، مشاهده نکردیم که غربی ها و آمریکایی ها هیچ گونه حساسیتی نشان دهند و احساس وظیفه قانونی و بین المللی کنند. معلوم است که از چه تاریخی و به خاطر چه حوادثی، آنها اعلام کردند که داعش را بمباران می کنند.
روحانی، حرکت قدرت های غربی را بر اساس بازی های سیاسی و منافع مقطعی دانست و تصریح کرد: اعتقاد داریم آمریکا و هر کشور دیگری اگر بخواهد علیه تروریست ها بمبارانی انجام دهد یا در فضای کشوری که تروریست ها در آن حضور دارند حاضر شود، باید با اجازه و یا درخواست دولت آن کشور باشد.
حیدر عبادی، نخست وزیر عراق نیز با یادآوری اینکه اولین درخواست برای دیدار با سران کشورها در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد را از ایران داشته است، تاکید کرد: عراق روابط با جمهوری اسلامی ایران را بسیار متمایز می داند و روابط دو کشور متعدد و شناخته شده است.

روحانی در دیدار مورالس: باید از ظرفیت سازمان هایی نظیر گروه 77 و جنبش عدم تعهد به نفع صلح جهانی استفاده شود
روحانی در دیدار رییس جمهور بولیوی با تاکید بر استفاده از ظرفیت سازمان هایی نظیر گروه 77 و جنبش عدم تعهد به نفع صلح جهانی، گفت: ما می توانیم مواضع همه کشورهای مستقلی که تحت عنوان های مختلف در کنار هم جمع شده اند را به هم نزدیک تر کنیم و صدای واحدی علیه تروریسم در دنیا بشنویم.رییس جمهوری گفت: دو کشور برای مبارزه با تروریسم و مبارزه با کشورهای متجاوز دارای مواضع و نظرات مشترکی هستند و در حمایت از مردم مظلوم فلسطین و بویژه در حوادث اخیر غزه نظرات دو کشور کاملا مشابه بود.روحانی افزود: ایران و بولیوی در موضوع سوریه و عراق نیز دارای مواضع مشترک در قالب حمایت از مردم و مخالفت با دیگران است بنابراین نظرات دو کشور در زمینه مسایل بین المللی نیز کاملا به یکدیگر نزدیک است.

روحانی در گفتگو با pbs: مشکلات بین ایران و آمریکا باید حل شود
دکتر روحانی در گفتگو با «چارلی رز» مجری شبکه pbs آمریکا گفت: اگرچه بین آمریکا و ایران در طول سی و چند سال گذشته، «تنش» و «تخاصم» فراوانی بوده است اما باید روزی این مشکلات حل‌وفصل شود؛ معتقد نیستیم که بین ایران و آمریکا همیشه باید این فاصله، شکاف، اختلاف و تنش وجود داشته باشد و این به نفع دو ملت نیست.
رییس‌جمهوری در پاسخ به سوالی مبنی بر گمانه‌زنی‌ها برای مذاکره بین ایران و آمریکا، خاطرنشان کرد: اکنون بین ایران و آمریکا مذاکرات مستقیم هم است و در زمینه هسته‌ای دو وزیر خارجه با یکدیگر گفت‌وگو می‌کنند؛ یک روز ممکن است لازم باشد که در سطح بالاتر نیز گفت‌وگو شود؛ پس ابتدا باید ببینیم که چه زمانی و در چه شرایطی و با چه موضوعی این گفت‌وگو می‌تواند مفید انجام شود.روحانی با اشاره به فشار بر مردم بخاطر تحریم نامشروع ایران، گفت: همزمان این فشار به طرف مقابل نیز وارد می‌شود چون تحریم یک شمشیر دو لبه است و هم برای تحریم‌کننده و هم برای تحریم‌شونده، دردناک خواهد بود.

رییس‌جمهوری، تحریم را راه غلط، ظالمانه و نادرست خواند و تصریح کرد: تحریم به جنبه‌های انسانی بسیار صدمه وارد کرد اما مردم ایران در برابر فشار تحریم‌ها تسلیم نشدند و برای حق خود ایستادگی کردند.روحانی با بیان اینکه "راه حل‌وفصل مشکلات بین دو کشور میز مذاکره است و نه استفاده کردن از ابزار نادرست"، تأکید کرد: بین ایران و آمریکا مسائل بسیار زیادی وجود دارد که اگر روزی قرار باشد مذاکره در سطح بسیار بالایی صورت گیرد، باید مقدمات لازم فراهم شود؛ این درحالیست که امروز نه تنها مقدمات این مذاکرات بلکه دستور مذاکرات در دو طرف نیز مهیا نیست.

روحانی در نشست با نخبگان سیاسی اندیشکده های آمریکا: توافق هسته‌ای امکان‌پذیر است

رئیس جمهور در نشست با نخبگان سیاسی اندیشکده‌های آمریکایی هم گفت: در دهه‌های گذشته روابط ایران و آمریکا، پرتنش و حتی خصمانه بوده است. باید ارزیابی شود که چقدر از این سیاست‌ها نفع برده و چقدر ضرر کرده‌ایم. روحانی با بیان اینکه باید ریشه تنش‌ها در روابط فعلی بین آمریکا و ایران شناسایی و برطرف شود، تصریح کرد: روابط خوب بین ملت‌ها بهتر از ایجاد فاصله است و اینکه بهبود روابط از کجا شروع شود و از چه فرصتی بهترین بهره‌برداری صورت گیرد، می‌تواند موضوع بحث در نشست‌های نخبگان باشد.

رییس جمهور، ضمن ابراز مخالفت با دیدگاهی که می گوید «همه گزینه‌ها را روی میز داریم»، گفت: مهم این است که در زمینه هسته‌ای، همه دور میز مذاکره هستیم. تفکر مثبت یعنی تنها به مذاکره بیاندیشیم. تهدید سازنده نیست بلکه تحریک‌کننده است و تحریم و تهدید، هر ملتی را تحریک می‌کند. تهدید ملت ایران بی نتیجه است.روحانی، با اشاره به تلاش‌های مخالفین توافق هسته‌ای، اظهار داشت: مخالفین توافق هسته‌ای، عنوان «توافق بد» را جعل کرده‌اند؛ مقصد مخالفین توافق که در داخل آمریکا و منطقه حضور دارند، تحریک به عدم توافق است. حتی کشورهایی نیز هستند که بخاطر منافع‌شان، خیلی علاقمند به توافق نیستند. بنابراین دو طرف باید حواس‌شان جمع باشد و به خاطر همین، توافق مناسب باید شامل برد – برد برای طرفین باشد.

رییس جمهور درباره چگونگی مقابله با گروههای تروریستی و بمباران سوریه که به بهانه مقابله با تروریسم صورت گرفته است نیز سوالاتی را در جمع نخبگان سیاسی اندیشکده‌های آمریکایی مطرح کرد و گفت: اگر یک گروه تروریستی در کشوری فعال است، آیا مجاز هستیم برای مقابله با تروریسم، فضا و تمامیت ارضی آن کشور را نقض کنیم.

تاکید روسای جمهور ایران و اسلوونی بر گسترش روابط دو جانبه
دکتر حسن روحانی رییس جمهوری در دیدار با رییس جمهوری اسلوونی، با اشاره به ناآرامی در منطقه و جهان، خاطرنشان کرد: برقراری آرامش و امنیت در منطقه و رهایی از تروریسم، با همکاری و عزم جمعی حاصل می شود و با برقراری ثبات و امنیت، جلوی گسترش خشونت و نا امنی به سایر مناطق نیز گرفته می شود.
بوروت پاهور، رییس جمهوری اسلوونی نیز با ابراز خرسندی از دیدار با رییس جمهوری اسلامی ایران، دیدار روسای جمهور دو کشور را علامتی قوی برای مصمم بودن دو کشور برای تقویت روابط سیاسی و اقتصادی و فرهنگی دانست و گفت: نه تنها مانعی برای روابط دو کشور وجود ندارد بلکه فرصت ها برای تعمیق روابط خیلی زیاد است. فرصت های عظیمی وجود دارند که اگر تحریم ها برداشته شوند تحول بسیار بزرگی در روابط ایجاد خواهد شد.

حاشیه های دومین روز سفر رئیس جمهور به نیویورک
* یک منبع مطلع ادعای خبرگزاری آلمان در مورد آمادگی رئیس جمهور ایران برای شرکت در مذاکرات هسته ای نیویورک را تکذیب کرد.
* پایگاه خبری المانیتور مدعی شد رئیس جمهور ایران در ضیافت شام سه شنبه شب با گروهی از اعضای سابق دولت آمریکا و مقامات ارشد این کشور دیدار کرده است.
*در نشست خبری رئیس جمهور با رسانه‌های آمریکا مدیران ارشد و روزنامه‌نگران کهنه کار شبکه‌های تلوزیونی و روزنامه‌های معتبری از جمله شبکه سی ان ان ، ان بی سی ، آسوشیتد پرس ، نیویورک تایمز، واشنگتن پست ، وال استریت ژورنال، تایم مگزین ،پلوتیکو ،ال مانیتور، سی بی اس ، ،ای بی سی ، نیو یورکر، ایران پرایمر و... حضور داشتند.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «دیدار رئیس جمهور با سران بلند پایه برخی کشورها در دومین روز سفر به نیویورک/ روحانی در دیدار نخست وزیر انگلیس: اگر 1+5 انعطاف داشته باشد توافق در دسترس ماست» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X