یمن؛ نبرد دموکراسی با استبداد

یمن؛ نبرد دموکراسی با استبداد

شرق/ متن پیش رو در شرق منتشر شده و انتشار آن در اخرین خبر الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

حکومت یمن با پذیرش انحلال کابینه «محمد باسنده» یک گام جدی به عقب برداشت اما با برپایی کابینه جدید کوشش می‌کند تا مجددا ترکیبی مشابه ترکیب سابق که تنها بخشی از مردم را نمایندگی می‌کرد، ‌روی کار بیاورد. «عبدربه منصور هادی» رییس‌جمهوری یمن می‌کوشد با این اقدام فضا را برای اطرافیان مخالفان ایجاد کند و با پاسخگویی به بخشی از درخواست‌های مخالفان و ایستادگی در برابر بخش دیگر به سیاست‌های خود ادامه دهد. این در حالی است که در یمن یک مصاف جدی و مهم یا شاید کم‌نظیر دموکراسی‌خواهی و استبداد به وجود آمده است؛ مصافی که می‌توان گفت رویارویی بین نیروهای انقلابی با نیروهای غیرانقلابی است؛ رویارویی‌ای که اکثریت مردم خواهان ادامه انقلابی هستند که سه‌سال‌ونیم پیش آغاز شد و نمی‌خواهند حکومت و رژیم استبدادی سابق ادامه‌دهنده آن باشند. در این رویارویی دموکراسی‌خواهی و استبداد، استبداد یمن با هیبت و چهره بی‌سابقه ظاهر شد. در این ظهور، بال‌های مختلفی تجلی می‌کند که یکی از آنان، گروه‌های تکفیری است و دیگری تهدیدهای نظامی و خارجی، به‌ویژه دخالت‌های عربستان. جالب آن است که در این عرصه تهدیدهای سیاسی و نظامی غرب را می‌توان بال سومی دانست که حکومت یمن از آن برای مقابله با دموکراسی‌خواهی استفاده می‌کند؛ مانند حرکت ناوهای آمریکایی به‌سوی سواحل یمن. همچنین تهدیدهای سیاسی را باید در بیانیه شورای امنیت جست‌وجو کرد؛ بیانیه‌ای که در دفاع از استبداد یمن صادر شد.

 اما باید تاکید کرد استبداد کنونی یمن بسیار با استبداد زمان «عبدالله‌صالح» رییس‌جمهوری برکنارشده یمن متفاوت است. صالح برای مقابله با مخالفان تنها از ارتش استفاده می‌کرد اما این‌بار استبداد با اهرم‌های بسیاری به صحنه آمده است. در حقیقت این شرایط موید افزایش قدرت دموکراسی‌خواهی یمنی‌هاست. اگر به بیانیه آخرین مواضع حوثی‌ها و گروه‌های مختلف مراجعه کنیم، در آن مشخصا می‌بینیم که آنان خواهان تشکیل کابینه‌ای هستند که احزاب و گروه‌های مختلف را نمایندگی کند. درواقع، آنان نگران تشکیل کابینه‌ای هستند که از ترکیب دولت سابق تشکیل شود، همان روندی که هادی دنبال آن است. بنابراین این مصاف جدی در تاریخ انقلاب‌های معاصر یک مصاف و رویارویی بی‌سابقه است. در این مصاف دموکراسی‌خواهان از راهبردهای مناسبی استفاده کرده‌اند. از نشانه‌ها و علایم به‌کار گرفته‌شده، اقدامات مسالمت‌آمیز و حضور آنان در خیابان‌ها می‌توان فهمید که آنان به‌درستی در حال حرکت هستند و به همین دلیل توانسته‌اند همچنان مقاومت کنند و بر تعداد حامیان خود و معترضان بیفزایند. این نبرد با این ابعاد سریع میان دموکراسی‌خواهی و استبداد به‌ویژه با دخالت عربستان، در حقیقت به معنای اعتراف به اهمیت یمنی است که تاکنون در راهبردهای منطقه‌ای نادیده گرفته شده است. غرب نگران آن است که دموکراسی استقرار پیدا کند و تنگه «باب‌المندب» از حیطه نفوذ آنان خارج شود. دیگر دولت‌های استبدادی منطقه نیز نگران هستند که با استقرار حکومتی دموکراتیک در یمن، پایه‌های قدرت آنان سست شود.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «یمن؛ نبرد دموکراسی با استبداد» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X