رسانه ها و ايفاي نقش در تربيت اقتصادي و ترويج الگوي مصرف

ادامه يادداشت به اين شرح است: رويه و روند رو به رشد مصرف گرايي در جامعه امروزي تبديل به مساله اي مهم و غير قابل انكار شده است.
مصرف‌گرايي با تغيير افكار عمومي در طبقات مختلف اجتماعي در مورد مصرف پديد آمده و اشاعه اين پديده اقتصادي در راستاي مصرف بيش از حد نياز صورت گرفته است كه باعث شده جوامع به صورت ناخودآگاه سدي در برابر توسعه قرار دهند و مانع از سرمايه گذاري در راستاي توسعه و پيشرفت شان شوند.
اين روزها مصرف گرايي به عنوان ايدئولوژي و البته يك آرمان به جوامع مختلف معرفي مي شود و در اين ميان رسانه ها در ترويج الگوي مصرف نقش مهم و با اهميتي را ايفا مي كنند.
همان طور كه مي دانيد، رسانه ها در كانون خانواده حضور دارند و در اين ميان زنان به عنوان افرادي كه بيشترين زمانشان را با محتواي رسانه ها مي گذرانند، در معرض پيام هاي آن هستند.
مبحث زنان و رسانه و ايجاد يك الگوي مصرف مناسب موضوعي است كه نظريات مختلفي در مورد آن تبيين و بيان شده است، زيرا زنان هدف اصلي سياست هاي رسانه ها در تبليغات و ارائه الگوي مصرف قرار گرفته اند.
نمي توان اين واقعيت را ناديده گرفت كه ديدگاه هاي مختلفي در الگو پذيري اعضاي خانواده ها خصوصا زنان وجود دارد و نشانگر اهميت اين مبحث است.
تبيين يك الگوي مصرف مناسب از فرهنگ اقتصادي آن جامعه نشأت مي گيرد و اين عامل مهم نيز تحت تاثير تربيت اقتصادي است لذا براي اصلاح الگوي مصرف و ارائه شيوه اي مناسب بايد تربيت اقتصادي جامعه را تغيير داد كه مهمترين عامل در تحقق اين مهم، رسانه ها هستند.
همه طبقات اجتماعي به نوعي با رسانه ها درگير هستند؛ زيرا محتواي توليد شده در اين زمينه موجي از تحريك هاي اقتصادي را بوجود مي آورد كه تاثيرپذيري و پذيرش الگوي بهينه را در پي دارد.
تربيت اقتصادي مجموعه اي از معرفت هاي اقتصادي شامل چهار بخش سواد، عقايد، اخلاق و احكام اقتصادي است.
از اين رو براي اينكه تربيت اقتصادي مناسب در بين افراد يك جامعه صورت بگيرد و اين عامل به گفتماني اجتماعي تبديل شود بايد پنج مرحله تشخيص، تبيين، تبليغ، تثبيت و تعميق اقتصادي با دقت طي شود.
براي به نتيجه رساندن اين مراحل نياز به ابزارهاي مختلفي است كه باز هم نقش رسانه ها از ساير ابزارها پررنگ تر است زيرا رسانه ها الگوي مصرف را به افراد و جامعه معرفي مي كنند.
عموما رسانه ها در اين عرصه به دو گروه رسمي مانند مطبوعات، سايت هاي خبري، راديو و تلويزيون و غير رسمي مانند اِلمان هاي شهري، معلمان و غيره تقسيم مي شوند.
همه موارد ذكر شده به نوعي در تربيت اقتصادي افراد موثر هستند و موجب انتقال الگوي مصرف مي شوند؛ البته با ورود دنياي مجازي و شبكه هاي اجتماعي به حوزه شخصي افراد يك جامعه، نقش رسانه ها بيشتر به چشم مي خورد.
رسانه‌هاي جمعي در فرهنگ‌سازي، اطلاع رساني، تبليغات، رايزني با خريداران، نشان دادن راهكارهاي صحيح مصرف، تبديل پتانسيل‌هاي بالقوه به ظرفيت‌هاي بالفعل نقش آفرين خواهند بود، علاوه براين مي‌توانند در مردم ايجاد انگيزه، گرايش به سمت فعاليت‌هاي بهينه چه در جهت مصرف و چه در توليد داشته باشند.
صرفه جويي يا همان درست و مناسب مصرف كردن براي ايجاد تعادل ميان درآمدها و هزينه ها يكي از موضوعاتي است كه در ارائه الگوي مناسب مصرف مورد تاكيد قرار مي گيرد.
اين روزها بي توجهي به اين موضوع به طور نسبي در برخي از خانواده ها مشهود است.
البته برخي از خانواده ها و زوج ها به دليل داشتن سواد اقتصادي خوب اين عامل مهم را رعايت مي كنند اما مي توان گفت كه تا وضعيت ايده آل فاصله داريم، زيرا رفتارهاي اقتصادي خانواده ها بر اساس چهار مولفه سواد، عقايد، اخلاق و احكام اقتصادي نيست و هر كدام از اين عوامل به طور درست تبيين و ترويج نشده است.
به عنوان مثال، در زمان هاي گذشته ما بين خانواده ها يك سنت و عقيده اقتصادي مبني بر بركت در رابطه با قوت غالب وجود داشت و اعضاي خانواده نسبت به آن توجه زيادي مي كردند.
اما اين فرهنگ اقتصادي درست اين روزها كم رنگ شده است. به هر حال مي توان تاكيد كرد كه فرهنگ اقتصاديمان در بخش مصرف آن طوري كه بايد باشد، نيست و علت آن نيز بخاطر فعاليت كم در عرصه چهار عامل ياد شده است كه موجب شده خانواده ها نسبت به موضوع صرفه جويي كم توجه شوند و الگوي مصرفشان را دچار آسيب كنند.
با توجه به آسيب هاي موجود در الگوي مصرف جامعه امروزي و كم رنگ شدن فرهنگ اقتصادي در برخي از بخش ها، بايد برخي از مفاهيم درست و صحيح اقتصادي براي مردم تبيين و تثبيت شود.
به عنوان مثال، رسانه ها مي توانند فرهنگ قناعت را در بين مردم ترويج و تثبيت كنند زيرا ابزاري براي تربيت اقتصادي محسوب مي شوند.
البته نبايد از ياد برد كه قطعا مسئوليت همه اتفاقات اقتصادي متوجه دولت و حاكميت است، لذا اصلاح الگوي مصرف با حاكميت بوده و قوه مجريه بايد اين كار را انجام دهد اما دولت ها هميشه براي تحقق و دست يابي به اين امر از توانايي هاي مردمي نيز استفاده مي كنند.
موضوعي كه در اقتصاد مقاومتي مورد توجه قرار گرفته و مردم را به عنوان بازوي دولت ها براي اتكا به توليد داخل معرفي مي كند اما ترويج و اجرا، برنامه ريزي، هدف گذاري، كنترل و پايش در اين مهم بر عهده دولت است.
به عنوان مثال نياز به آموزش براي افزايش سواد اقتصادي خيلي محسوس است و اين عامل با برنامه ريزي از طريق اصلاح برنامه هاي آموزشي در آموزش و پرورش رسمي كشور قابل دسترس و تحقق است.
همانطور كه اشاره شد، رسانه ها در عرصه تبليغ تاثير فراواني بر اجتماع دارند،جلوگيري از اسراف مستلزم فرهنگ سازي است.
رسانه‌ها بايد پررنگ تر از ديروز به اين موضوع ورود يابند و مردم را به سمت خريد توليدات داخل و درست مصرف كردن هدايت كنند.
حال در اين بين بايد به ياد داشت كه رسانه ها قدرت چهارم محسوب مي شوند و حلقه اتصال دولت، ملت و نخبگان هستند لذا مي توانند هر اتفاق موثر و كارآمد را در زمينه ارائه و اصلاح الگوي مصرف رقم بزنند.
2047/3215/

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «رسانه ها و ايفاي نقش در تربيت اقتصادي و ترويج الگوي مصرف» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X