سرمقاله آرمان امروز/ از پیش بازنده نیستیم

سرمقاله آرمان امروز/ از پیش بازنده نیستیم

آرمان/ «از پیش بازنده نیستیم» عنوان یادداشت روز روزنامه آرمان امروز به قلم علی ‌اکبر فرازی (سفیر سابق ایران در رومانی و مجارستان) است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:

مذاکرات، گفت‌وگو و تلاش برای رسیدن به تعامل؛ زیربنای دیپلماسی است. اصولا روابط بین‌الملل بر مبنای گفتمان و گفت‌وگوهای دوجانبه و چندجانبه بنیان‌گذاری شده است. بنابراین نفس گفت‌وگو مورد ایراد و اعتراض نیست، آنچه در دیپلماسی مورد سوال است چگونگی گفت‌وگو و فضای مذاکره است. امسال نیز مطابق هر سال در روزهای برگزاری مجمع عمومی سازمان ملل توجه اکثر رسانه‌ها و هیات‌های دیپلماتیک به هیات ایرانی جلب شده است. بی‌تردید رسانه‌ها تمام تلاش خود را می‌کنند تا دیدارهای رئیس‌جمهور و هیات ایرانی را به تصویر بکشند. امسال اما این دیدار‌ها از اهمیت بیشتری برخوردار است چراکه در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل، میان کشورمان و اعضای 1+5 گفت‌وگوهایی در جریان است که در نهایت بر سرنوشت پرونده هسته ای کشورمان تاثیرگذار است . بنابراین کارشناسان، دیدارهای این روزهای مقامات ارشد کشورمان در نیویورک را مهم ارزیابی می‌کنند. حاشیه این روزهای مجمع عمومی سازمان ملل برای کارشناسان و رسانه‌ها پر رنگ تر از متن آن است چراکه حضور تصمیم‌گیران سیاسی 6 کشور مذاکره‌کننده با تهران، به معنای اهمیت غیرقابل انکار این دور از گفت‌وگوهاست. از سوی دیگر این حضور موجب می‌شود که دیدارهای متعدد دو جانبه و چند جانبه‌ای میان هر یک از تصمیم‌گیران سیاسی 1+5 با مقامات ارشد کشورمان صورت بگیرد. اهمیت این دیدارها بدان جهت است که پرونده هسته‌ای کشورمان وارد مراحل حساس خود شده است و در نتیجه دیدارهای دو جانبه روسای جمهور اهمیت فوق‌العاده‌ای پیدا می‌کنند. افراد مطلع در امور سیاسی تعجب می‌کنند از کسانی که اصالت را در گفت‌وگوها به طرف خارجی می‌دهند و بر این باورند که ما در مذاکرات با دستان بسته، شرکت می‌کنیم. طبعا مذاکره‌کنندگان ایرانی در مذاکراتی شرکت نمی‌کنند که متضمن حفظ منافع ملی کشورمان نباشد. اکنون لازم است منتقدان سیاست خارجی دولت یازدهم، واقع‌بین باشند. کسانی که با اصول دیپلماسی آشنا هستند به خوبی می‌دانند تیم توانمند مذاکره‌کننده هسته‌ای کشورمان، براساس معیار برد- برد با طرف‌های غربی مذاکره می‌کند. باید دانست نفس گفت‌وگوها مورد تایید همگان است. گفت‌وگو اصلی جدایی‌ناپذیر از اصول شناخته‌شده دیپلماسی است. در عین حال منطق ما آنقدر قوی است که در هر گفت‌وگویی می‌توانیم ادعای به حق خود را مطرح کنیم بنابراین مذاکره‌کنندگان و رئیس‌جمهور کشورمان براساس این منطق بر حق و با عزت در مذاکرات شرکت می‌کنند و این تصور اشتباه است که ما در مذاکرات انجام‌نشده؛ از پیش بازنده هستیم.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «سرمقاله آرمان امروز/ از پیش بازنده نیستیم» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X