هند: معاهده منع گسترش سلاح های اتمی را امضا نمی کنیم

هند: معاهده منع گسترش سلاح های اتمی را امضا نمی کنیم

ایرنا/ هند به عنوان یک کشور دارنده تسلیحات هسته ای بار دیگر تاکید کرد که معاهده منع گسترش سلاح های اتمی را امضا نمی کند اما به تعهدات پایبند است.

'راتان کومار' دبیر اداره انرژی اتمی دولت هند که اظهاراتش یکشنبه شب از سوی رسانه های محلی منعکس شد،گفت: همه توافقنامه های بین المللی عناصر مشترکی دارند ازجمله اینکه همکاری باید در حوزه قرارداد هسته ای غیرنظامی صورت گیرد و محدودیت های جهانی برای امنیت هسته ای اعمال می شود.
وی افزود: در عین حال، یک روز قبل از امضای قرارداد همکای هسته ای اخیر با استرالیا، هند اعلام کرده که سوخت اتمی که از طریق این قرارداد تامین می شود، در راکتورهای اتمی به مصرف خواهد رسید که براساس استانداردهای بازرسان سازمان ملل و تدابیر ایمنی آژانس کار می کنند.
وی افزود: ما به تدابیر امنیتی سازمان بین المللی انرژی اتمی پایبند هستیم که بر اساس آن تجهیزات، مواد یا سوخت تنها در صورتی که بر اساس این قراردادها تامین شده باشد مورد استفاده قرار می گیرد.
دبیر اداره انرژی اتمی هند ادامه داد: بر اساس قرارداد هسته ای هند و آمریکا، تنها تسهیلاتی که بر اساس مقررات سازمان بین المللی انرژی اتمی هستند باید برای تامین اورانیوم مورد استفاده قرار گیرند.
وی با اشاره به اینکه اورانیوم خریداری شده از استرالیا در نیروگاه های خاصی مورد استفاده قرار می گیرند، اظهار داشت: روند تطابق نیروگاه هایی که با تدابیر آژانس ایمنی نیستند، آغاز شده است .
کومار در ادامه صحبت هایش گفت: ساخت نخستین راکتور حرارت بالا در هند زمان می برد و این راکتور در نوع خود بی نظیر خواهد بود. حتی راکتور ساخت روسیه هم نتوانست به انتظارات مورد نظر برسد.
در جریان سفر هفته گذشته نخست وزیر استرالیا به هند، دو کشور یک قرار داد هسته ای امضا کردند که براساس آن کانبرا اورانیوم نیروگاه های هندی را تامین خواهد کرد.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «هند: معاهده منع گسترش سلاح های اتمی را امضا نمی کنیم» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X