سرمقاله اعتماد/ رابطه پر فراز و نشیب تهران- لندن

سرمقاله اعتماد/ رابطه پر فراز و نشیب تهران- لندن

اعتماد/ «رابطه پر فراز و نشیب تهران- لندن» عنوان یادداشت روز روزنامه اعتماد به قلم شمس‌الدین خاروقانی است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:

دیدار حسن روحانی و دیوید کامرون در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد برای نخستین بار بعد از پیروزی انقلاب اسلامی صورت می‌گیرد و از این باب در بین سایر دیدارهای رییس‌جمهوری اهمیت دو چندانی دارد و نگاه‌ها را به خود معطوف ساخته است. با ورق زدن برگ‌های تاریخی نه چندان دور می‌توانیم علل وقفه روابط بین دو کشور را در دخالت‌ها و موضع‌گیری‌ها و کارشکنی‌های دولتمردان انگلستان نسبت به انقلاب اسلامی و حمایت‌های این کشور از صدام در هشت سال جنگ تحمیلی علیه ایران بیابیم. بعد از پایان جنگ تحمیلی و همزمان با ریاست‌جمهوری هاشمی‌رفسنجانی نیز گرچه فعالیت‌های جدیدی برای بازسازی روابط صورت گرفت .اما در شرایط آن روزها، توفیق چندانی نیافت. به این ترتیب روابط پر فراز و نشیب حاکم بر فضای رابطه دو کشور ادامه یافت تا در نهایت در چند سال گذشته به اوج خود رسید و تا تسخیر سفارتخانه این کشور در ایران پیش رفت؛ اقدامی که نتیجه آن چیزی جز قطع کامل رابطه دو کشور نبود.

با گذر از تاریخ و ارزیابی شرایط امروز می‌توانیم ارزش و جایگاه روابط این دو کشور و اهمیت آن را بیش از پیش بررسی کنیم. در برقراری رابطه با کشور انگلستان باید به این نکته مهم توجه داشت که دیگر اثری از جایگاه افسانه‌یی این کشور در دنیا نیست و این کشور امروزه تنها به عنوان یک عضو کوچک اتحادیه اروپا مطرح است. هرچند که انگلستان ششمین اقتصاد برتر و مرکز بانکداری دنیا است اما شاهد بودیم که جریان استقلال اسکاتلند از این کشور، فضای داخلی آن را در بحران عمیق چند ماهه فرو برد. با همه اینها، سیاست خارجه انگلستان از انسجام خاصی برخوردار است به نحوی که دولتمردان این کشور به درستی می‌دانند که جایگاهش کجاست و در مقابل اقدامات سایر دول باید از خود چه عکس‌العملی نشان دهد. این کشور، عضو اتحادیه اروپا، عضو ناتو و عضو اصلی شورای امنیت است و همین تاثیر‌گذاری است که اهمیت رابطه با این کشور را نمایان می‌سازد. از سوی دیگر ایران کشور بزرگی است و از لحاظ اقتصادی بالقوه ثروتمند و قدرت نظامی و منطقه‌یی ارزشمندی دارد و توانسته از امکاناتی که در سیاست خارجی فراهم شده استفاده بهینه کند. مهم‌تر از آن، ایران نشان داده است که می‌تواند در منطقه قدرت برتر را در اختیار داشته باشد.

با همه این تفاسیر این دو کشور تاکنون از پتانسیل‌شان برای برقراری رابطه‌یی مثبت بهره نبرده‌اند. کشوری با چنان قدرتی در اتحادیه اروپا و کشوری با چنین قدرتی در منطقه خاورمیانه می‌توانند در جهت منافع خود گام‌های اساسی بردارند. از طرفی ایران خواستار گسترش روابط خود با اتحادیه اروپا است و نیاز دارد از تکنولوژی قدرتمند اروپا استفاده کند. استفاده از قدرت مالی انگلستان به دلیل وجود منابع بانکی قدرتمند در این کشور نیز می‌تواند به ایران در توسعه چرخه اقتصادی‌اش یاری برساند. از طرف دیگر انگلستان نیز احتیاج دارد تا روابطش با ایران را از سر بگیرد. انگلیس می‌تواند از ایران به عنوان کشوری با ثبات در منطقه بهره‌گیری کند تا علاوه بر گسترش جایگاهش در منطقه خاورمیانه، به سرعت روند کمتر شدن اتکای خود نسبت به امریکا شتاب بخشد. تمایل این کشور برای مبارزه با تروریسم نیز جز با همراهی ایران، به نتیجه دلخواه نخواهد انجامید. این سطح از امکانات و این میزان از قدرت ایجاب می‌کند تا ایران و انگلیس رابطه نزدیک‌تری با هم داشته باشند. اکنون و با فضایی که دیپلماسی دولت یازدهم در پیش گرفته، بهترین فرصت است تا پرچم روابط دو کشور افراشته شود. حسن روحانی و دیوید کامرون از دیدار اخیرشان با یکدیگر دو مقصود را پیگیری می‌کنند؛ نخست بررسی اقدامات گروه تروریستی داعش در منطقه و جلوگیری از بحران‌هایی که به دلیل اقدامات آنها ایجاد شده است. دومین مقصود اما برای ایران از اهمیت بیشتری برخوردار است و آن ارزیابی مشکلاتی است که بر سر حل پرونده هسته‌یی ایران ایجاد شده است. بنابراین با اعتقاد به ارزشمندی رابطه متقابل دو کشور باید سطح روابط به میزانی افزایش یابد تا دو کشور با تبادل سفیر اهداف و منافع خود را پیگیری کنند؛ موضوعی که دیدار اخیر بر اهمیت و ارزش آن مهر تایید زده است.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «سرمقاله اعتماد/ رابطه پر فراز و نشیب تهران- لندن» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X