كاهش 30 درصد بارندگي در شهر طبس

عليرضا محمدزاده مقدم، يكشنبه شب در گفت و گو با خبرنگاران افزود: كاهش بارش موجب كم شدن ذخاير آب هاي زيرزميني منطقه شده و آبدهي برخي از چاه‌ها 30 تا 40درصد كاهش يافته است.
وي ميزان بارندگي را 36 ميليمتر ذكر كرد كه اين رقم نسبت به سال گذشته 41 ميليمتر كاهش دارد و نسبت به بلند مدت 53 درصد كمتر است.
وي با بيان اين كه 32 درصد آب شهر طبس سال گذشته از طريق سد نهرين تامين شد، اظهار كرد: امسال اين سد به دليل خشكسالي آبگيري نشده است.
حجم تاسيسات آبي كريت، نهرين و دره بيد شهرستان طبس در حالت تراز عادي 7.57 ميليون مترمكعب، 4.86 ميليون متر مكعب و 4.2 ميليون مترمكعب است كه حجم اين سدها در ماه فروردين 95به ترتيب 62هزار مترمكعب، 545 هزار مترمكعب و 146هزار مترمكعب است.
در تارنماي اداره كل هواشناسي خراسان جنوبي ميزان بارش در ايستگاه باران سنجي طبس از ابتداي سال زراعي جاري تاكنون36.4 ميليمتر گزارش شد كه اين رقم نسبت به مدت مشابه سال آبي گذشته 13.9ميلمتر كاهش دارد.
ميزان بارنگي در ايستگاه مذكور در بلند مدت(20ساله)77.7 ميليمتر گزارش شده است.
به گفته اين مسئول با شروع فصل گرما موضوع آب ،بحث روز مي شود و امسال با توجه به كاهش بارش مساله آب اهميت بيشتري پيدا كرد.
وي گفت: سالانه 17 هزار و 200 مشترك با 41 هزار نفر جمعيت شش ميليون مكعب آب مصرف مي كنند.
وي افزود: در شهر طبس 63 درصد مشتركين الگوي مصرف، 37 درصد بالاتر از الگو و هشت درصد بيش از 2 برابر الگو، اين ماده حياتي ارزشمند را مصرف مي‌كنند.
وي با بيان اين كه در ماه هاي تير و مرداد مصرف آب در شهر طبس به اوج مي رسد، يادآور شد: در سال گذشته در اين دو ماه 260 ليتر در ثانيه آب مصرف شد، پيش بيني مي شود در سال جاري نياز آبي به 280 ليتر در ثانيه افزايش پيدا كند.
وي اظهار كرد: در سال 93 نياز آبي شهر با افزايش 11.5درصد همراه بود و در سال 94 نيز به نسبت سال قبل از آن افزايش 9.5 درصدي داشت.
وي با پيش بيني كمبود 20 درصدي تامين آب براي تير ماه گفت: براي تامين اين مقدار آب هيچ راهي جز صرفه جويي توسط شهروندان نداريم تاكنون از تمام پتانسيل هاي موجود براي تامين آب استفاده كرده ايم.
وي افزود: با توجه به اين كه مشكل تامين آب طبس حاد است، حفر يك يا دو حلقه چاه آبرفتي در بافت شهر طبس در نقاطي كه مناسب تشخيص داده شده توسط شركت سهامي آب منطقه اي در دست اقدام است اگر به نتيجه برسد حجم كمي از كمبود آب از اين طريق جبران خواهد شد.
وي گفت: براي كاهش هدر رفت آب عمليات نشت يابي شبكه آب شهر در زمستان گذشته انجام شد و 205 مورد نشتي‌ نامريي شناسايي شد.
وي ادامه داد: عمليات نشت يابي شبكه آب شهر طبس در سال جاري از شهرك مهر تا باغ گلشن در حال انجام است كه تاكنون بيش از 100 مورد نشتي شناسايي شده است.
شهر طبس در 260كيلومتري غرب بيرجند مركز خراسان جنوبي قرار دارد.
اين شهرستان با 75هزار نفر جمعيت و 57 هزار كيلومتر مربع مساحت ، پهناورترين شهرستان استان و ايران است.
خراسان جنوبي 151هزار كيلومتر مربع مساحت دارد.
2047/7217

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «كاهش 30 درصد بارندگي در شهر طبس» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X