جوان نوشت: اعتدال از دولت‌های سازندگی و اصلاحات عبرت بگیرد

جوان نوشت: اعتدال از دولت‌های سازندگی و اصلاحات عبرت بگیرد

روزنامه جوان/ متن پیش رو در جوان منتشر شده و انتشار آن در اخرین خبر الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

فرصت چهار ساله‌ای که در اختیار هر رئیس‌جمهور و کابینه‌اش قرار می‌گیرد، فرصتی است برای خدمت‌رسانی که این مدت‌زمان نه آنچنان طولانی است و نه کوتاه، بنابراین حق مردم است که از رئیس‌جمهور منتخب و کابینه‌اش در دولت انتظار خدمت داشته باشند و حل مشکلات خود را در تلاش شبانه‌روزی مسئولان نه بازی‌های سیاسی و حزبی آنان ببینند. رأی مردم در انتخابات هر چند با گرایشات سیاسی آنان آمیخته است اما تجربه ثابت کرده حاصل و ارزشی که مردم برای رأی خود در نظر گرفته‌اند و به خاطر آن پای صندوق‌های رأی حاضر می‌شوند، تلاش برای آوردن شخصی روی کار است که بتواند مشکلی از مشکلات‌شان را حل کند، حال از هر جناح و حزب سیاسی که باشد، برای مردمی که با هزار امید و آرزو پای صندوق‌های رأی حاضر می‌شوند، فرقی نمی‌کند.
در دیدار اخیر اعضای هیئت دولت با رهبر معظم انقلاب، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در رهنمودی با تأکید بر عبور دولت از جناح‌بندی‌ها در مسائل سیاسی، خطاب به اعضای دولت فرمودند: «علائق اعضای دولت به برخی جناح‌های سیاسی اشکالی ندارد، اما دولت و اعضای آن نباید اسیر جناح‌بندی‌ها شوند.»
ایشان افزودند: «در موضوع جناح‌بندی‌های سیاسی همواره تأکید بر رفاقت و اُنس با یکدیگر است، اما در برخی موارد هم مسئله متفاوت است و باید حتماً خطوط قرمز و خطوط فاصل رعایت شوند.» این توصیه روشنگرانه در کنار تجربه تاریخی نشان می‌دهد موفقیت دولت‌ها در گرو پایبندی به وعده‌ها برای حل مشکلات مردم است نه حل شدن در بازی‌های حزبی و جناحی که حاصلی غیر از بی‌اعتمادی و ناامیدی مردم نخواهد داشت.

کارگزاران؛ نخستین حزب دولت‌ساخته
مرور آسیب‌های ناشی از عملکردهای جناحی دولت‌ها خصوصاً در دوران سازندگی و دوم‌خرداد و تمایل دولت‌ها به ایجاد جریان‌های سیاسی دولت‌ساخته که نوعی استفاده ناصحیح از قدرت مستقر برای تضمین قدرت آینده محسوب می‌شود، به ما نشان خواهد داد در آینده هم اگر دولت‌ها قصد ایجاد جریان‌های سیاسی از درون دولت را داشته باشند، به عاقبتی غیر از آنچه گذشتگان گرفتار شدند، دست نخواهند یافت.
در اواخر دولت هاشمی‌رفسنجانی و در آستانه انتخابات مجلس پنجم، اولین حزب سیاسی دولت‌ساخته که به «کارگزاران سازندگی» معروف شد شکل گرفت، به عبارت دقیق‌تر در بهمن ماه ۱۳۷۴ شانزده تن از وزیران، معاونان و نزدیکان هاشمی‌رفسنجانی رئیس‌جمهور وقت ایران در بیانیه‌ای با عنوان «خدمتگزاران سازندگی» اعلام کردند در انتخابات مجلس پنجم حضوری فعال خواهند داشت و فهرستی از کاندیداهای مورد حمایت خود را معرفی خواهند کرد.
این اتفاق که با واکنش‌های مختلف سیاسی خصوصاً از طرف جناح مقابل مواجه شد و برخی این اقدام را دخالت قوه مجریه در قوه مقننه تلقی کردند، در نهایت با فرمان رهبر معظم انقلاب مبنی بر حضور نداشتن وزیران در این گروه سیاسی، تغییراتی در آن ایجاد شد.
منطقی که در این فرمان رهبر انقلاب وجود داشت بسیار هوشمندانه بود و مهم‌ترین دلیل آن بر این اصل استوار بود که دولت مجری انتخابات است و نمی‌شود مجری انتخابات، خودش کاندیدا داشته باشد و اجرای عادلانه‌ای داشته باشد. با این حال تداوم سیاسی این حزب همچنان به انحای مختلف داخل فعالیت‌ها و بدنه دولت هاشمی باقی ماند و این تلاش حزبی – دولتی برای بقای تفکر تکنوکرات‌ها بود؛ تلاشی که البته دولتی‌ها را تا حد زیادی گرفتار بازی‌های سیاسی کرد و عاملی شد تا نتیجه انتخابات ریاست جمهوری سال 76 با تغییر نگرش جدی مردم رقم بخورد.

مشارکتی‌ها بعد از کارگزارانی‌ها
با روی کار آمدن سیدمحمد خاتمی، مردم تصورشان بر این بود که وی از تجربه دولت قبلی در ساخت حزب و حضور در جریان‌های سیاسی عبرت گرفته و این اشتباهات را تکرار نخواهد کرد اما متأسفانه در دوران دوم‌خرداد، شکل‌گیری حزب دولتی مشارکت را با سرعتی بیشتر و اثراتی مخرب‌تر از کارگزاران شاهد بودیم.
«حزب جبهه مشارکت ایران اسلامی» که توسط برخی فعالان ستادهای انتخاباتی محمد خاتمی پایه‌ریزی شد، به تدریج به بدنه دولت کشیده شد و بسیاری از دولتی‌ها را گرفتار بازی‌های انتخاباتی و حزبی و سیاسی کرد؛ اتفاقی که مردم بسیار از آن نگران بودند زیرا می‌دانستند گرفتاری مسئولان در جریان‌های سیاسی به منزله تلاش آنان برای بقای شخصی در دایره قدرت و ثروت و رسیدن به مطامع سیاسی‌ای است که هیچ نفعی برای مردم ندارد، از همین رو رهبر معظم انقلاب طی دیداری که در سال 80 با رئیس‌جمهور وقت و هیئت دولت خاتمی داشتند، این نکته را متذکر شدند: «آقایان وزرا هم نباید وقت خود را در کارهاى حزبى صرف کنند. زمان آقاى هاشمى وقتى حزب آقایان کارگزاران درست شد، یکى از اشکالات اساسى‏اى که من به کار آنها گرفتم و به آنها گفتم، این بود که براى حزب باید وقت صرف کنید - دور هم بنشینید و حرف بزنید، تبادل نظر کنید، بلى و خیر بگویید، بحث‌هاى سیاسى و روشنفکرى کنید - که ولو در کار شما هیچ اثرى هم نگذارد، باید بدانید که این مقدار همت و وقت، متعلق به دولت است. وزیر که در وزارتخانه هشت ساعت کار ندارد، وزیر، تمام وقت در اختیار وزارتخانه است. اگر شما همّت و نشاط حرف زدن و فکر کردنتان را جاى دیگرى صرف کردید، در حقیقت وقت وزارتخانه را غصب کرده‏اید. این فعل حرام است.» به رغم این توصیه و سفارشات دیگر از سوی دلسوزان نظام، اما مشارکت با اوضاعی وخیم‌تر از کارگزاران ادامه یافت و اعضا و پیروان و حامیان آن ضربه‌های مهلکی را نه تنها به دولت‌های هفتم و هشتم که به ملت و دولت جمهوری اسلامی وارد کردند. در نهایت در برهه‌ای از زمان یعنی فتنه 88، با پیوند معنوی و سیاسی که بین کارگزاران و مشارکت برقرار شد، بسیاری از مشارکتی‌ها تلاش خود را برای ضربه زدن به نظام و اصل انتخابات به کار بردند که این امر منجر به انحلال حزب مشارکت گردید.

مسئله وحدت، بالاتر از بازی سیاسی
در دولت دهم محمود احمدی‌نژاد هم تلاش‌هایی برای راه‌اندازی یک حزب دولتی با تفکرات خاص جریان انحرافی آغاز شد که البته تا پایان بی‌نتیجه باقی ماند هر چند آن تلاش‌ها در همان مرحله قبل از زایش حزب دولتی که عاقبت عقیم ماند، بیش از اندازه خود، ضربه‌هایی را به دولت و ملت وارد کرد.
اکنون دولت یازدهم روی کار است و قبل از آنکه گرفتار تجربه‌های تلخ دولت‌های قبل از خود شود، رهبر انقلاب هشدارهایی را از سر دلسوزی به دولتی‌ها ابراز می‌کنند. بر همین اساس است که ایشان علاوه بر تذکراتی که به اعضای هیئت دولت در دیدارشان در هفته دولت داشتند و دولتی‌ها را از اسیر شدن در جناح‌بندی‌های سیاسی منع فرمودند، در دیدار با اعضای مجلس خبرگان رهبری هم که رئیس‌جمهور حاضر بود، تأکید کردند: «مسئله‌ وحدت و همدلى در کشور هم بسیار مهم است. اختلاف سلیقه در زمینه‌هاى سیاسى - در زمینه‌هاى سیاسى خرد و کلان - وجود دارد، اما این اختلاف‌ها نباید وحدت کشور را و همدلى کشور را از بین ببرد؛ همه بایستى با هم باشند.»
حال طبیعی است که اگر در میان این اختلافات سیاسی، دولت گرفتار یک جریان سیاسی شود، چه بلایی بر سر آن خواهد آمد؛ بلایی که دولت‌های گذشته گرفتار آن شدند و گریزی از آن نیست، اگر دولت‌ها خود را وابسته و دلبسته به جریان‌های خاص سیاسی کنند.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «جوان نوشت: اعتدال از دولت‌های سازندگی و اصلاحات عبرت بگیرد» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X