سرمقاله مردم‌سالاری/ سلاح مذاکره در نبرد سیاست

سرمقاله مردم‌سالاری/ سلاح مذاکره در نبرد سیاست

مردم سالاری/ «سلاح مذاکره در نبرد سیاست» عنوان یادداشت روز روزنامه مردم‌سالاری به قلم احسان کیانی است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:

این روزها تقارن آغاز هفته دفاع مقدّس با آغاز مذاکرات هسته‌ای تیم دیپلماسی کشورمان، تطبیق زیبایی از نوستالژی عشق و ایثار رزمندگان در کنار عقل و تدبیر مذاکره‌کنندگان به نمایش گذاشته است. هشت سال جنگ تحمیلی از یک‌سو تلخی‌ها و سختی‌های از دست دادن جمع کثیری از بهترین جوانان و نیروهای فعّال انسانی و از سوی دیگر تجربه‌ای مهم از کُنش جمعی مردم ایران و پیوند ناگسستنی ملّت و حکومت را در جمهوری اسلامی به همراه داشت. نکته مهم این است که در کنار تاکتیک‌های نظامی فرماندهان و فداکاری‌های رزمندگان مؤمن و شجاع ایران‌زمین که راه را بر دشمن متجاوز بسته و از وجب به وجب خاک وطن پاسداری نمودند؛ آن‌چه سرانجام موجبات پایان جنگ تحمیلی و احقاق حقوق حقّه مردم ایران را فراهم نمود، مذاکرات سیاسی و تدبیر مسئولان نظام و رهبر فقید انقلاب مبنی بر پیگیری موقعیّت بین‌المللی کشورمان و اقناع دولت‌های جهان مبنی بر مظلومیت و حقّانیت ایران بوده است که سرانجام در تصمیم شجاعانه و مدبّرانه حضرت امام در پذیرش قطعنامه 598 شورای امنیت سازمان ملل متّحد، تجلّی یافت.

بنابراین راهبرد مذاکره، راهبردی است که از دیرباز مورد توجّه نظام اسلامی بوده است و هرگز از آن پای پس نکشیده است. دولت ایران همواره حاضر بوده با ابراز شفافیت در زمینه مسائل مورد بحث با قدرت‌های جهانی به گفت‌وگو نشسته و این مسائل را در محیطی به دور از شعارزدگی‌های احساسی و غیرمنطقی به بحث بگذارد. امروز نیز این مسئله برای دولت‌های غربی آشکار شده که اگر با غرور و نخوت به موضع‌گیری در قبال پرونده هسته‌ای ایران بپردازند، تنها بر تصلّب طرفین در ایستادگی بر مواضع فعلی خواهند افزود و هیچ راه حلّی به دست نمی‌آید. آن‌ها متوجّه شدند این گمان که تنها با افزایش فشارهای سیاسی و اقتصادی موجب عقب‌نشینی ایران از مواضع پیشین شوند، گمان باطلی است و باید به مذاکره برابر و صریح بدون پیش‌شرط‌های از پیش تعیین شده تن دهند.

خوشبختانه دولت ایران نیز با واقع‌بینی و پذیرش نقش حساس و تعیین‌کننده کشورمان در سطح بین‌المللی و منطقه‌ای بدون توجّه به شعارهای برخی جریان‌های داخلی که از اکنون مذاکره را بی‌نتیجه و بی‌فایده خوانده و تیم مذاکره‌کننده را به وادادگی و عقب‌نشینی از حقوق ایران متّهم می‌کنند؛ بدون ترس و واهمه از هیاهوی مخالفان به صراحت و با قاطعیّت رودرروی همه طرف‌های غربی و به خصوص آمریکا نشسته و درباره همه مسائل مرتبط با این پرونده به سخن می‌نشینند. فارغ از نتایج حاصله از مذاکرات اخیر؛ یکی از فواید بزرگ دیدارها و گفت‌گوهای مکرّر آقای ظریف(وزیر خارجه ایران) با جان‌کری(وزیر خارجه آمریکا) و هم‌چنین آقای عراقچی(معاون اوّل وزیر خارجه کشورمان) با خانم وندی‌شرمن(معاون وزیر خارجه آمریکا) این بود که تابوی مذاکره با آمریکا که توسط تندروهای داخلی مرتّب بازتولید می‌شد، برای همیشه شکسته شد. اگر سال‌ها پیش در جریان مذاکره مک‌فارلین بنا بر اقتضائاتی طرفین به طور محرمانه به مذاکره می‌نشستند، امروز به راحتی مذاکرات مستقیم با آمریکا در جریان است.

برای پیروزی بر دشمن نباید تنها به سلاح نظامی و تجهیزات سخت‌افزاری تکیه نمود. آن‌چه در پشتیبانی خط نبرد مورد نیاز است، سیاست‌های دیپلماتیک و توانمندی‌های نرم‌افزاری است. این همان تعبیری است که رهبر انقلاب از آن به عنوان «توان داخلی» یاد می‌کند. نیروی دیپلماسی دولت در عرصه مذاکره، تداوم توان داخلی و انسجام سیاسی حاکمیّت در پشتیبانی از منافع ملّی است. استفاده از سلاح مذاکره کم‌هزینه‌ترین و پُرفایده‌ترین راهبرد در نبرد سیاسیِ کنونی است که دولت ایران در پیش گرفته و به امید خدا و حمایت مردم و رهبری به پیش خواهد برد.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «سرمقاله مردم‌سالاری/ سلاح مذاکره در نبرد سیاست» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X