سرمقاله جهان صنعت/ بحران در کمین صنعت فولاد کشور

سرمقاله جهان صنعت/ بحران در کمین  صنعت فولاد کشور

جهان صنعت/ «بحران در کمین صنعت فولاد کشور» عنوان یادداشت روز روزنامه جهان صنعت به قلم لیلا ناطقی است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:

63 درصد از سهام گروه ملی فولاد ایران به بانک ملی، چهار درصد به بانک سپه و دو درصد به بانک رفاه بابت بخشی از رد دیون گروه آریا واگذار می‌شود. این خبر را عبدالناصر همتی، مدیرعامل بانک ملی به خبرگزاری‌ها می‌دهد که در جلسه‌ای در محل دادستانی تهران به دنبال پیگیری وصول مطالبات بانک ملی از گروه آریا و براساس اقدام قضایی صورت گرفته و برمبنای توافق اولیه در محل دادستانی عمومی انقلاب تهران، 68 درصد سهام گروه ملی فولاد ایران به بانک‌های ملی، سپه و رفاه واگذار خواهد شد. به گفته وی، در این جلسه مطالبات بانک‌های ملی، سپه و رفاه موضوع حکم کیفری در پرونده فساد کلان اقتصادی با حضور مدیران بانک‌های طلبکار، صاحبان امضای شرکت سرمایه‌گذاری مه‌آفرید و معاون اجرای احکام دادستان تهران برگزار شد که در صورت انتقال قطعی سهم بانک ملی حدود یک‌هزار میلیارد تومان از اصل بدهی گروه آریا به بانک ملی وصول می‌شود. اما مدیرعامل بانک ملی در حالی این خبر را می‌دهد که هنوز خبر بنگاه‌داری بانک‌ها که روزهای گذشته بسیار خبرساز شده بود، داغ‌داغ است. بانک مرکزی در دو روز گذشته اعلام کرده بود که بانک‌ها 226 هزار و 600 میلیارد تومان بنگاه در اختیار دارند که باید براساس برنامه زمان‌بندی شده اقدام به فروش بنگاه‌های خود کنند. آنها تنها اجازه داشتند حداکثر تا ارزش 40 درصد سرمایه پایه خود بنگاه‌داری کنند و مازاد آن را به فروش برسانند. براساس آمار بانک مرکزی، 600 شرکت هم‌اکنون در اختیار 29 بانک است. در اینکه بانک‌های ملی، سپه و رفاه باید دیون خود را از گروه آریا پس بگیرند شکی نبوده و حرفی در آن نیست اما اینکه 68 درصد سهام گروه ملی فولاد را بگیرند و بخواهند بنگاه‌داری کنند تازه ماجرا آغاز می‌شود. پرسش آن است که بانک‌ها اصولا تجربه‌ای در گرداندن گروه ملی فولاد ایران که یک شرکت مادرتخصصی برای صنایع فولاد است، دارند؟ نکند قرار است دوباره تجربه واگذاری سهام شرکت‌های فولاد و صنعتی بابت رد دیون دولتی به سازمان تامین اجتماعی که در دوره دولت احمدی‌نژاد به این سازمان واگذار شد، تکرار شود؟ تجربه‌ای سنگین و سخت که در نهایت دولت یازدهم را به چالش جدی برای بازگرداندن سهام این شرکت‌ها بر سر جای خود و گرداندن سازمان‌های توسعه‌ای و شرکت‌های صنعتی به دست صاحبان اصلی خود وارد کرد که با مصیبت‌های بسیار این کار انجام شد. طبیعی است که سازمان تامین اجتماعی تخصصی در گرداندن سازمان‌های توسعه‌ای، شرکت‌ها و صنایع بزرگ نداشت به طوری که در مدتی که سهام این شرکت‌ها به این سازمان واگذار شد، آنها بسیار زیانده شدند.
هم‌اکنون هم اگر قرار است بانک‌های ملی، سپه و رفاه 63 درصد از سهام گروه ملی فولاد ایران را در دست گیرند و بنگاه‌داری کنند بار دیگر فاجعه آغاز خواهد شد و خطر زیان جدی شرکت مادرتخصصی فولادی‌ها در راه خواهد بود. اگر هم قرار باشد این بانک‌ها براساس دستورالعمل بانک مرکزی براساس برنامه زمان‌بندی شده اقدام به فروش بنگاه‌های خود کنند، تکلیف گروه ملی فولاد چه خواهد شد؟ به دست چه کسانی خواهد افتاد و صنایع فولاد کشور در چه وضعیتی قرار می‌گیرد؟ طبیعی است بخش‌خصوصی که صاحب تخصص در رشته فولاد است توان خرید این سهام را ندارد و اگر هم خریداری باشد همان شبه‌دولتی‌هایی هستند که یک پای ماجرا در جریان خصوصی‌سازی یا اجرای اصل «44» قانون اساسی هستند که برای خرید سهام شرکت‌های دولتی یا خصوصی‌سازی وارد گود می‌شوند و اقدام به خرید سهام صنعتی می‌کنند که باز هم در آن تخصصی ندارند. نتیجه چه می‌شود؟ زیان و زیان و زیان گروه ملی فولاد ایران که شرکت مادرتخصصی صنایع فولاد کشور است. این یک هشدار است برای صنعت فولاد کشور که با این داستان‌ها بحران‌های غیرقابل جبرانی روبه‌رویش قرار می‌گیرد. از این رو لازم است دولت خود وارد عمل و اگر قرار است سهام این شرکت از سوی بانک‌ها واگذار شود، کار به دست کاردان سپرده شود تا با برنامه‌ریزی اصولی از بروز یک بحران و فاجعه دیگر برای صنعت فولاد که یکی از صنایع مادر کشور است، جلوگیری شود.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «سرمقاله جهان صنعت/ بحران در کمین صنعت فولاد کشور» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X