حق بيمه كلزا كاران در سال زراعي آينده توسط دولت پرداخت مي شود

به گزارش خبرنگار ايرنا كريم ذوالفقاري عصر روز يكشنبه در نشست تنظم بازار محصولات كشاورزي افزود: دولت براي ترويج كشت دانه روغني كلزا در استان و بر اساس سياست حمايتي كشت اين محصول، در سال زراعي آينده كشاورزاني كه زمين هاي زراعي خود را به كشت اين محصول اختصاص دهند، بيمه مي كند.
وي اضافه كرد: كلزا كاران مي توانند از برنامه ها و تسهيلات تشويقي ديگري از جمله دريافت تسهيلات بانكي خريد بذر اصلاح شده، تسهيلات خريد ادوات كشاورزي كاشت، داشت و برداشت كلزا و خريد تضميني محصول توليد شده، بهره مند شوند.
وي اظهار كرد: خريد تضميني محصول كلزا و حمايت بخش دولتي از اين محصول مي تواند زمينه را براي ترغيب كشاورزان براي كاشت اين محصول بيشتر كند.
ذوالفقاري گفت: با توجه به اينكه زمان برداشت كلزا قبل از شروع فصل گرما در منطقه ما بوده و نياز آبياري اين محصول تنها در فصل بهار است، مي تواند كشت جايگزين بسيار خوبي براي ديگر محصولات كشاورزي با نياز آب بالا از جمله چغندرقند و سيب زميني باشد.
رييس سازمان جهاد كشاورزي كردستان با اشاره به وضيت مطلوب محصولات كشاورزي در استان نيز گفت: با توجه به بارندگي هاي مناسب سال جاري زراعي در اين استان پيش بيني مي شد، ميزان محصولات كشاورزي استان به نسبت سال گذشته، افزايش چشمگري داشته باشد.
وي اظهار كرد: انبارهاي ذخيره محصولات كشاورزي استان نيز از هم اكنون خود را براي تحويل محصولات كشاورزي آماده مي كنند تا در فصل برداشت محصول هيچ مشكلي در خصوص خريد و ذخيره محصولات نداشته باشيم.
مدير زراعت جهاد كشاورزي كردستان نيز گفت: در سال راعي جاري در مجموع بيش از 570 هكتار از مزارع آبي اين استان به كشت دانه روغني كلزا اختصاص پيدا كرده و با 186 كشاورز قرارداد خريد محصول انجام شده است.
محمدصالح احمدي افزود: امسال با ميانگين دو تن و 598 كيلوگرم برداشت محصول در هر هكتار پيش بيني مي شود در مجموع يك هزار و 172 تن كلزا از مزارع اين استان برداشت شود.
وي اضافه كرد: در برنامه ابلاغي افزايش سطح كشت دانه روغني كلزا در سال آينده زارعي اين استان پيش بيني افزايش سه برابري كشت اين محصول در سطح دو هزار هكتار و برداشت چهار هزار تن محصول مصوب شده است.
وي اظهار كرد: امسال قيمت تضميني خريد كلزا از كشاورزان 25 هزار و 300 ريال بوده و سياست هاي حمايتي از كلزا كاران استان در برنامه هاي اين سازمان قرار دارد.
در ادامه اين نشست در خصوص قيمت تضميني ساير محصولات كشاورزي از جمله گندم و جو و ظرفيت سيلوها و انبارهاي ذخيره اين محصولات نيز مورد بحث و بررسي قرار گرفت.
3020/1904

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «حق بيمه كلزا كاران در سال زراعي آينده توسط دولت پرداخت مي شود» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X