گزارش آژانس درباره وضعیت جهانی اورانیوم در سال ۲۰۱۴

گزارش آژانس درباره وضعیت جهانی اورانیوم در سال ۲۰۱۴

تسنیم/ آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرده به رغم حوادث نیروگاه فوکوشیما در ژاپن، تقاضا و عرضه جهانی اورانیوم در آینده نیز افزایش خواهد یافت.

آژانس نتایج بررسیها در زمینه وضعیت اورانیوم در جهان و چشم انداز آن را با عنوان کتاب قرمز گزارش وضعیت اورانیوم در سال 2014 تدوین و جمع بندی کرده است، منتشر کرد.

این تحقیقات، استمرار روندهای رشد اکتشاف، بهره برداری، تولید، نگهداری و مصرف این ماده هسته ای در مناطق و کشورهای مختلف دارای برنامه تولید برق هسته ای را تائید نموده است.

به عقیده آژانس، ارزیابی بازارهای بین المللی در این زمینه نشان می دهد که به رغم کاهش قیمت های جهانی و بحران اقتصادی بین المللی که بسیاری از کشورها را درگیر و متاثر نموده است اما همچنان تقاضا برای خرید و دسترسی به این مواد رو به افزایش بوده و عرضه اورانیوم نیز روند تصاعدی داشته است.

کتاب «اروانیوم 2014: منابع، تولید و تقاضا» بیست و پنجمین کتابی است که آژانس به عنوان مجموعه کتابهای قرمز منتشر کرده است. این گزارش حاصل مطالعات و بررسیهای مشترک آژانس، سازمان همکاری و توسعه اقتصادی (OECD) و آژانس انرژی هسته ای (NEA) می باشد.

بر اساس این گزارش، تقاضاهای جهانی در خصوص اورانیوم به صورت های طبیعی و غنی شده در سطوح مختلف، در آینده نیز به مراتب بیشتر از وضعیت سال جاری خواهد بود. این افزایش تقاضا، حتی پیامدهای وقوع حوادث سال 2011 فوکوشیما بر کاهش انگیزه در برخی از صنایع و کشورها و درخواست های عمومی برای جایگزین کردن صنایع هسته ای به وسیله منابع کم خطرتر را درنوردیده است.

در دولتهای شرق آسیا و دولتهای غیراروپائی خارج از اتحادیه اروپا، بیشترین رشد تقاضا در خصوص اورانیوم وجود دارد. بر اساس این گزارش، انتظار می رود که ظرفیت های تولید برق هسته ای تا سال 2035 بین 7 درصد (در کمترین حد) تا 88 درصد (بالاترین حد) افزایش یابد.

بیش از 20 کشور در جهان قادر به تولید اورانیوم هستند که قزاقستان، کانادا و استرالیا به عنوان دارندگان بالاترین معادن اورانیوم جهان چیزی حدود 63 درصد تولید جهانی ان را در اختیار دارند. این گزارش نشان می دهد که در قزاقستان، استرالیا، برزیل، چین، مالاوی، نیجر، اوکراین و امریکا، تولید اورانیوم در مقایسه با سال گذشته، رشد و افزایش داشته است.

به دلیل افزایش تقاضا در خصوص اورانیوم، برخی کشورها به دلایل اقتصادی به انجام عملیات های معدنی در این زمینه پرداخته اند. بوتسوانا، تانزانیا و زامبیا از جمله این کشورها هستند.

گفتنی است که با وجود گسترش تقاضای جهانی برای دسترسی به اورانیوم، تولید و مصرف آن برای تولید برق هسته ای، غربیها قصد دارند تا با نگاه باشگاهی به حوزه غنی سازی اورانیوم، همچنان توان غنی سازی این مواد را در انحصار نگهداشته و بازار بین المللی موجود را عمدتاً تنها در زمینه اورانیوم طبیعی و آن هم فقط برای دولتهائی که در لیست سفید همکاریهای تجاری قرار دارند، باز نگهدارند.

از همین روست که با طرح اتهامات واهی در مورد ماهیت برنامه هسته ای صلح آمیز کشورمان، محدودسازی توان غنی سازی اورانیوم را به شدت تعقیب می کنند. شایان ذکر است که غربیها نه تنها محدودیت غنی سازی اورانیوم را در ایران دنبال کرده اند بلکه حتی دسترسی به معادن این مواد و اکتشاف و استخراج آنها را نیز در کلیه مراحل جداسازی و عملیات، تحت نظارت های مستمر آژانس قرار داده اند. این در حالیست که در سایر کشورها -45 کشور دارای معادن و عملیات مربوط به اکتشاف و جداسازی اورانیوم- چنین تدابیر سخت گیرانه ای وجود ندارد.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «گزارش آژانس درباره وضعیت جهانی اورانیوم در سال ۲۰۱۴» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X