استاندار خراسان‌رضوی خبر داد: تشکیل مجدد کارگروه زیارت / افزوده شدن یک‌هزار میلیارد ریال برای بازسازی بافت فرسوده مشهد

استاندار خراسان‌رضوی خبر داد: تشکیل مجدد کارگروه زیارت / افزوده شدن یک‌هزار میلیارد ریال برای بازسازی بافت فرسوده مشهد

فارس/ علیرضا رشیدیان امشب در نشست خبری دستاوردهای سفر هیئت دولت به خراسان‌رضوی که در محل استانداری برگزار شد، اظهار کرد: قبل از سفر هیئت دولت به خراسان‌رضوی، هزاران صفحه به عنوان گزارش تهیه و جلساتی با مسئولان برگزار شد تا تمام مسائل موجود در استان دسته‌بندی و به هیئت دولت ارائه شود.
استاندار خراسان‌رضوی با بیان اینکه هشتمین سفر استانی هیئت دولت به خراسان‌رضوی نتایج مطلوبی را برای استان به دنبال داشت، گفت: هنگامی که گزارش مشکلات موجود در استان را به دولت ارائه می‌کردیم با توجه به اسم و عظمت استان، باورپذیری این مشکلات برای اعضا سخت بود؛ اما در سفر اخیر، اعضای هیئت دولت به 28 شهرستان خراسان‌رضوی سفر کردند و از نزدیک مسائل و مشکلات موجود در استان را مشاهده کردند.

*اجرای 131 پروژه مصوب هیئت دولت در سال‌های 93 و 94
رشیدیان با اشاره به مصوبات هیئت دولت تصریح کرد: در شهریورماه امسال در مجموع تفاهم‌نامه‌های سفر رئیس جمهور به استان خراسان‌رضوی 129 پروژه به تایید نهایی رسید و ابلاغ شد و البته دو پروژه دیگر نیز در تهران به این پروژه‌ها اضافه شد که در مجموع 723 میلیارد تومان اعتبار نهایی برای این پروژه‌ها به تصویب رسید.
وی افزود: از اعتبار لحاظ شده مبلغ 551 میلیارد تومان برای سال 93 و 172 میلیارد تومان برای سال 94 در نظر گرفته شده که 108 پروژه با اختصاص 100 درصدی تا پایان سال 93 نهایی می‌شود، همچنین در 6 ماهه نخست سال 94 باید 23 پروژه نهایی شود.
وی خاطرنشان کرد: پروژه‌هایی که تا اسفندماه بر اساس برنامه سال 93 ابلاغ شده باید به بهره‌برداری برسد تا اعتبار آنها به صورت 100 درصدی اختصاص یابد و به همین منظور و برای کنترل و نظارت بر اجرای پروژه‌ها معاون اول رئیس جمهور در اسفندماه به استان سفر می‌کند.
استاندار خراسان‌رضوی عنوان کرد: در پروژه‌های مربوط به ردیف اعتباری 21 طرح برای سال 93 و 94 آمده که شامل چهار بیمارستان خلیل آباد، حشمتیه سبزوار، فریمان و گناباد و سه سد و شبکه آبیاری و زهکشی آن و همچنین آبرسانی به تربت جام و تربت حیدریه و مشهد می‌شود.
رشیدیان بیان کرد: همچنین اتمام خط یک قطار شهری مشهد، فاضلاب سبزوار، راه آهن خواف تا مرز افغانستان و تکمیل آزادراه کنارگذر شمالی مشهد، کنارگذر چناران و موزه زمین شناسی مشهد در این پروژه‌ها دیده شده است.
وی افزود: کمک به دستگاه قضایی و تکمیل ساختمان دادگستری فریمان، کلات و سرخس و استادیوم ورزشی بینالود، باخرز و احداث سالن روستایی چارطاق، تکمیل استادیوم قوچان، احداث گود باستانی کوثر مشهد، احداث سالن ورزشی گناباد و تکمیل مجموعه ورزشی شهید بهشتی از دیگر پروژه‌هایی بود که به تصویب رسیده است.

*بیشترین اختصاص اعتبار به حوزه مسکن و عمران شهری و روستایی
استاندار خراسان‌رضوی تصریح کرد: احداث پنج مجتمع آبرسانی روستایی و رفع تنش آبی مشهد و شهرستان‌های خراسان‌رضوی و طرح‌های هادی روستایی به تصویب هیئت دولت رسید.
رشیدیان اظهار کرد: بیشترین اعتبار اختصاص یافته به پروژه‌ها به ترتیب به مسکن و عمران شهری و روستایی و عشایری با اعتبار 218 میلیارد تومان معادل 30.3 درصد از کل، حمل و نقل با اعتبار 144 میلیارد تومان 20 درصد از کل، منابع آب با اعتبار 111 میلیارد تومان 15.4 درصد از کل و انرژی با اعتبار 108 میلیارد تومان 15درصد از کل است.
وی با اشاره به جلسه 16 شهریور هیئت دولت در مشهد گفت: در این جلسه چند مصوبه داشتیم که یکی از آنها راجع به سکونتگاه‌های غیر رسمی بود که دولت برای بهسازی و بازسازی بافت‌های ناکارآمد شهری ابلاغ کرد که اگر دستگاه‌ها پیشنهادی در این حوزه دارند به دفتر هیئت دولت ارائه دهند.
استاندار خراسان‌رضوی عنوان کرد: مقرر شده وزارت راه و شهرسازی با همکاری وزارت کشور و نیرو، طرح احیا و بازسازی بافت فرسوده مشهد را تدوین کرده و ارائه دهند و همچنین مقرر شده تا با ایجاد کمربند سبز در حاشیه شهر از گسترش مشهد و افزایش حاشیه‌نشینی جلوگیری شود.

*تشکیل مجدد کارگروه زیارت
رشیدیان از تشکیل مجدد کارگروه زیارت با شکلی متفاوت که تنها مختص مشهد و خراسان‌رضوی است خبر داد و افزود: هیئت وزیران در جلسه 16 شهریورماه تصویب کرد که به منظور توسعه زیات و فرهنگ رضوی و اتخاذ تصمیمات هماهنگ در مورد زائران کارگروهی به مسئولیت معاونت اجرایی رئیس جمهور و عضویت وزیان فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزیر کشور، رئیس سازمان میراث فرهنگی، رئیس کل بانک مرکزی، معاون برنامه‌ریزی رئیس جمهور و استاندار خراسان‌رضوی تشکیل شود.
وی در ارتباط با موضوع رودخانه کشف‌رود گفت: مبلغ یک‌هزار و 600 میلیارد ریال برای ساماندهی کشف‌رود از سوی هیئت دولت اختصاص یافت که امیدواریم با این اختصاص مشکلات این رودخانه برطرف شود.
استاندار خراسان‌رضوی با اشاره به جلسه بانک‌ها و سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی و خراسانی‌های خارج از کشور برای سرمایه‌گذاری در استان که در تهران برگزار شده بود، عنوان کرد: 150 پروژه که زمینه سرمایه‌گذاری را داشتند به دولت ارائه شد که 90 طرح با اعتبار 67 هزار میلیارد ریال و 1.2 میلیارد دلار و 415 میلیون یورو مورد موافقت قرار گرفت که تا زمانی که قرارداد آنها اجرایی شود، جای تردید وجود دارد.

*ارائه گازوئیل یورو 4 از ماه آینده در مشهد
رشیدیان با بیان اینکه تکمیل خط دو قطار شهری مشهد با تامین اعتبار از صندوق توسعه ملی به شرط آنکه تا سال 96 به بهره‌برداری برسد نیز از دیگر توافقات هیئت دولت در سفر به استان بوده است، گفت: برای کاهش آلودگی هوای مشهد از ماه آینده گازوئیل یورو 4 تحویل مراکز سوختی مشهد می‌شود.
وی با بیان اینکه 100 درصد اعتبارات تملک دارایی سرمایه‌ای استان، پیوست قانون بودجه سال 93 با مبلغ اعتبار 120 میلیارد تومان نیز از جمله مصوبات سفر هیئت دولت به استان است، افزود: برقی کردن راه آهن مشهد ـ تهران و مشهد ـ بجنورد ـ گرگان از دیگر مصوبات بود که امیدواریم با تعیین پیمانکار زودتر به انجام برسد، همچنین اختصاص 5 هزار تاکسی سمند و 200 دستگاه اتوبوس با مشارکت شهرداری مشهد برای نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی مشهد به تصویب رسید.

* افزوده شدن یک‌هزار میلیارد ریال برای بازسازی بافت فرسوده مشهد
استاندار خراسان‌رضوی در ارتباط با بازسازی بافت فرسوده اطراف حرم رضوی اظهار کرد: یک‌هزار میلیارد ریال اعتبار به صندوق سرمایه‌گذاری حرم مطهر امام رضا (ع) اضافه می‌شود تا بازسازی بافت فرسوده اطراف حرم رضوی با سرعت بیشتری انجام شود، البته در نشستی که با شهردار مشهد داشتیم برآوردی از تسهیلات انجام شد و مقرر شد تا خیابان‌ها و کوچه‌ها برای بازسازی مشخص شده و سپس به بانک مرکزی برآورد را اعلام کنیم.
رشیدیان با اشاره به ردیف بودجه زیارت عنوان کرد: ردیف بودجه زیارت در سال 93، 100 میلیارد ریال بود که بین 31 استان کشور توزیع شد، البته این اعتبار مختص به زیارت نیست و به چهار موضوع مساجد، بقاع متبرکه، حسینیه‌ها و مصلی اختصاص یافت و سهم خراسان‌رضوی از این مبلغ 12.5 میلیارد تومان بود و همچنین 25 میلیارد تومان دیگر در حوزه زیارت در کشور اختصاص یافت که سهم استان از این مبلغ نیز 12 میلیارد تومان است.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «استاندار خراسان‌رضوی خبر داد: تشکیل مجدد کارگروه زیارت / افزوده شدن یک‌هزار میلیارد ریال برای بازسازی بافت فرسوده مشهد» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X