بازگشت استانی شدن انتخابات به دستور کار بهارستان

بازگشت استانی شدن انتخابات به دستور کار بهارستان

اعتماد/ متن پیش رو در اعتماد منتشر شده و انتشار آن در اخرین خبر الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

استانی شدن انتخابات مجلس با یک طرح دو فوریتی به دستور کار بهارستان بازخواهد گشت؛ طرحی که امضای 18 نماینده را دارد. این سومین بازگشت این طرح به دستور کار مجلسی‏هاست. پیشتر دو بار تلاش برخی از نمایندگان برای تغییر شیوه انتخابات مجلس ناکام مانده بود، یک بار در دوره احمدی‌نژاد و یک بار هم دوره حسن روحانی. بحث تغییر سازوکار انتخابات با طرحی در زمان فعالیت دولت دهم مطرح شد، درست همان زمانی که رابطه محمود احمدی‌نژاد با اصولگرایان به مشکلات اساسی برخورد کرده بود. مجلس نشینان دوره هشتم هم می‌خواستند در انتخابات ریاست‌جمهوری تغییر ایجاد کنند و هم انتخابات مجلس. طرح آنها برای بهارستان استانی کردن انتخابات بود؛ طرحی که به‌طور طبیعی دولت آن زمان یکی از مخالفان اصلی‏اش به شمار می‏رفت و حتی مصطفی محمدنجار، وزیر کشور وقت هم چند بار به صراحت تاکید کرده بود که دولتی‏ها با این طرح مخالف هستند. نوبت به دولت یازدهم که رسید صدای مخالفت‌ها با این طرح از داخل خود مجلس بلند شد تا طرح استانی شدن انتخابات در نیمه اول آذرماه سال گذشته متوقف شود. حالا بعد از 9 ماه مهرداد بائوج لاهوتی، نماینده لنگرود گفته که طرح دو فوریتی استانی شدن انتخابات دوباره تهیه شده است. اینکه طرح چه نسبتی با طرح قبلی دارد و چه مواردی در آن تغییر کرده است هنوز مشخص نیست.
 آن طور که بائوج لاهوتی گفته «براساس این طرح، انتخابات مجلس به دو حوزه‌ انتخابیه اصلی و فرعی تقسیم می‌شود. » وی با بیان اینکه براساس این طرح، استان‌ها به عنوان حوزه‌های انتخابیه اصلی و شهرستان‌ها به عنوان حوزه‌های فرعی به وزارت کشور معرفی می‌شوند، افزود: «طبق این طرح، داوطلبان انتخابات مجلس برای ورود به خانه ملت، علاوه بر کسب آرای مورد نیاز در شهرستان‌ها باید حداکثر آرای نسبی از کل آرای اخذ شده استان مربوطه را کسب کنند. » در طرح قبلی مجلسی‏ها برای استانی شدن انتخابات قرار بود تا حوزه‌های انتخابیه شهرستانی به‌طور کلی حذف و هر استان خود تبدیل به یک حوزه انتخابیه واحد شود. منتقدان می‏گفتند با اجرای این طرح، نامزدهایی که به شهرهای پرجمعیت‏تر منسوب هستند، به دلیل حس ناسیونالیستی که در ساکنان هر شهری وجود دارد، بخت بیشتری برای انتخاب خواهند داشت. همین‌طور ایراد دیگر وارد بر این طرح این بود که با افزایش سهم شهرهای پرجمعیت در تعداد نمایندگان مجلس، نامزدهای کمتری از شهرهای کم جمعیت به مجلس راه خواهند یافت و این موجب تمرکزگرایی در تصویب آرا به سمت شهرهای پرجمعیت و مراکز استان‌ها خواهد شد. حالا بائوج لاهوتی طرح جدید را دارای مزیت‏هایی دانسته است، از جمله اینکه براساس این طرح دوفوریتی «کاندیداهایی از نمایندگی مجلس به خانه ملت راه می‌یابند که بالاترین رای را در میان استان‌ها کسب کرده باشند.» مزیتی که مهرداد بائوج لاهوتی به آن اشاره کرده از دید برخی دیگر از نمایندگان مجلس یک نقطه ضعف محسوب می‌شود. از جمله جواد جهانگیرزاده، معاون مرکز پژوهش‌های مجلس که معتقد است: «این طرح از ورود نیروهای جدید اجتماعی به مجلس جلوگیری می‌کند و کسانی که در استان مشهور هستند و به عوامل قدرت و ثروت دستیابی دارند، می‌توانند رای بیاورند و همچنین در این طرح نمایندگان کنونی شانس بیشتری برای کسب آرا دارند. » این اشکالی است که خیلی از ناظران و صاحب‏نظران سیاسی هم بر آن تاکید دارند. علی‏الخصوص اینکه در کشور خلأ یک نظام حزبی منسجم و قوی کاملا مشهود است. حتی تیرماه سال جاری هم مرکز پژوهش‌های مجلس در یک گزارش با عنوان «پیامدهای استانی شدن انتخابات مجلس بر تکوین احزاب سیاسی» به این مورد اشاره کرد و نوشت که طرح استانی شدن انتخابات مجلس با توجه به این خلأ راهکاری برای مقابله با آن در نظر نگرفته است. با این وجود طبق گفته‌های بائوج لاهوتی قرار است این طرح بعد از پایان تعطیلات تابستانی مجلس تقدیم هیات رییسه شود تا در دستور کار قرار بگیرد. البته خود بائوج لاهوتی هم تاکید کرده که «این طرح نیاز به بررسی‌های کارشناسی دارد و در صورت تصویب، قطعا برای اجرا در دوره دهم انتخابات مجلس شورای اسلامی نخواهد رسید.»

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «بازگشت استانی شدن انتخابات به دستور کار بهارستان» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X