تخریب ادوات ناتو با «لیزر»؛ بازار گرم فروش تجهیزات ناتو در افغانستان

تخریب ادوات ناتو با «لیزر»؛ بازار گرم فروش تجهیزات ناتو در افغانستان

تسنیم/ نظامیان خارجی در آستانه خروج از افغانستان تمامی وسایل و ابزارهای غیرنظامی خود را تخریب و به قیمتی اندک می‌فروشند این در حالی است که دولت افغانستان به این تجهیزات نیاز داشته و امکان خرید آن‌ها را ندارد.

نظامیان خارجی در آستانه خروج از افغانستان تمامی وسایل و ابزارهای غیرنظامی خود را تخریب و به قیمتی اندک می‌فروشند، بیشتر این ابزارها به پاکستان منتقل می‌شود.
رسانه‌های افغانی اعلام کردند در بررسی‌های خود دریافته‌اند که نیروهای خارجی از این وسایل و ابزارها در پایگاه‌هاشان استفاده می‌کردند و هنگام خروج از پایگاه‌هاشان تمامی آن‌ها را به فروش می‌رسانند.
«محمد حنیف» بازرگان افغان که برخی از این وسایل را از یک پایگاه نیروهای خارجی در ولایت «لوگر» خریداری کرده است در این رابطه گفت: ما این وسایل و ابزارها را از فرمانداری «شینک» ولایت لوگر از یک پایگاه آمریکایی ‌خریده و به اینجا آورده‌ایم.
وی در ادامه افزود: در میان این وسایل چیزهای مختلفی وجود دارد که کانتینر، خودور، لوازم یدکی خودرو برخی از این وسایل است، همه این وسایل با استفاده از لیزر تخریب شده‌ و دیگر قابل استفاده نیستند.
بخش‌ مهم این ابزارها نخست با اشعه لیزر نابود می‌شود، سپس به صورت آهن پاره، هر تن به قیمت 400 دلار به فروش میرسند و بخش عظیمی از آن‌ها به پاکستان انتقال داده می‌شوند.
پیش از این گفته می‌شد که قرار است، ابزارها و وسایل پایگاه‌های نیروهای خارجی به نیروهای امنیتی افغانستان تحویل داده خواهد شد، اما حالا دیده می‌شود که این ادوات اینگونه به فروش می‌رسند.
ایساف در این رابطه می‌گوید: در صورتی که نیروهای افغان و هم‌پیمانان ما به این ابزارها نیاز داشته باشند، تجهیزاتی که مورد نیاز ما نیست به آن‌ها سپرده خواهد شد، در صورتی که همپیمانان ما به این تجهیزات علاقمند نباشند، آن‌ها در افغانستان خنثی خواهند شد و پس از آن تکه‌پاره‌های آن به فروشندگان محلی فروخته می‌شود.
«امین حبیبی» رئیس کمیسیون انتقال تأسیسات نیروهای خارجی به حکومت افغانستان در این رابطه گفت: در قراردادی که میان نیروهای خارجی و حکومت افغانستان بسته شده، آمده است که آن‌ها می‌توانند بعضی اجناس را که اجناس سفید نام دارد، به فروش برسانند اما قبل از فروش باید لیست این وسایل را به وزارت دارایی افغانستان بدهند تا مالیات بر آن‌ها وضع شود و سپس به فروش برسد.
وی ادامه داد: این در اصول است ولی ما بارها به نیروهای خارجی گفته‌ایم که نباید هیچ جنسی را بفروشند و همه آن‌ها را باید به نهادهای حکومتی افغانستان تسلیم کنند.
در حالی که نیروهای افغان به این وسایل و ابزارها به شدت نیاز دارند و دولت افغانستان توان خرید چنین وسایلی را ندارد، متأسفانه این امکانات از بین رفته است.
در عین حال عده‌ای از کارشناسان بر این باورند که نیروهای خارجی به این نتیجه رسیده‌اند که امضای پیمان امنیتی در ماه‌های اخیر ممکن نخواهد بود و باید افغانستان را ترک کنند و به دلیل هزینه زیاد خروج این وسایل و ادوات از افغانستان، آن‌ها را اوراق کرده و به فروش می‌رسانند.
عده‌ای نیز در پاسخ به این سؤال که چرا این ابزار به دولت افغانستان تحویل داده نمی‌شود می‌گویند: ناتو به دلیل برخوردهای اخیر کرزی در عدم امضای پیمان امنیتی سعی در تنبیه افغانستان داشته و در عین نیاز کابل به این ادوات آن‌ها را نابود کرده و به فروش می‌رساند.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «تخریب ادوات ناتو با «لیزر»؛ بازار گرم فروش تجهیزات ناتو در افغانستان» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X