سالاری: اصلاح‌طلبان شورای شهر به چمران رای ندادند/ چمران: برای رای "لابی" نکردم

سالاری: اصلاح‌طلبان شورای شهر به چمران رای ندادند/ چمران: برای رای "لابی" نکردم

تسنیم/ رئیس شورای شهر تهران در مورد انتخابات اخیر هیئت رئیسه شورای شهر تهران گفت: شخصا با کسی درباره رأی خودم لابی نداشته‌ام.

برنامه زنده تلویزیونی "دیروز، امروز، فردا" با حضور مهدی چمران رئیس شورای شهر تهران و اقبال شاکری، عضو دیگر شورای شهر تهران در رابطه با بحث انتخابات اخیر رئیس این شورا و با اجرای محمد حسین رنجبران از شبکه سه سیما پخش شد.

مهدی چمران رئیس شورای شهر تهران در ابتدای این برنامه گفت: شوراهای شهر پارلمان‌های محلی هستند. این محل می‌تواند شهر بزرگی مانند تهران و یا یک روستای 5 هزار نفره باشد، در هر یک از این پارلمان‌ها باید مسائلی مورد توجه قرار بگیرد که مربوط به آن شهر باشد و اصولا تکیه کردن بر مسائل سیاسی و جناح‌ها در شورای شهر نتایج خوشایندی نخواهد داشت.

وی تصریح کرد: درست است که در انتخاب اعضا شورا احزاب سیاسی وارد معرکه شده و این حضور در انتخاب هیئت‌رئیسه اوج می‌گیرد اما وقتی افراد وارد عرصه کار می‌شوند باید این مسائل کنار برود.

رئیس شورای شهر تهران ادامه داد: شورای شهر دوره چهارم تعداد رأی‌اش لغزنده بود، همان‌طور که در قبل با یک رأی یکی از این گروه‌ها به مسئولیت رئیس شورا رسیدند این بار به دلایل زیادی این رأی عوض شد.

وی در ادامه اظهار داشت: ما در شورای شهر تهران جنبه‌های عملگرا را درنظر می‌گیریم و باید کمتر به جنبه‌های تبلیغاتی و حاشیه‌ای بپردازیم. یک مقدار شاید در آن دوره پرداختن به مسائل حاشیه‌ای و فضاهای تبلیغی خارج از شورای شهر نمود پیدا کرده بود البته در سال اول شورا یعنی از 12 شهریور 92 تا 12 شهریور 93 کارهای مهمی صورت گرفت که بحث برنامه 5 ساله دوم شهر یا شهرداری و برنامه بودجه سال 93 از اقدامات مهمی بود که توجه زیادی به آن شد.

رئیس شورای شهر تهران تأکید کرد: بنده شخصا خودم درباره انتخابات و این که به بنده رأی بدهند با کسی لابی نکرده‌ام و اگر هم تماسی وجود داشته کاملا عادی و معمولی بوده است. دفعه گذشته هم که به بنده رأی ندادند، از کسی ناراحتی نداشتم.

اقبال شاکری، عضو شورای شهر تهران نیز در ادامه صحبت‌های چمران گفت: این اتفاق حاصل کار یک روزه و یا چند روزه انتخابات شورا نبوده است بلکه حاصل عملکرد یک ساله است و این عملکرد آن چنان وزین و دقیق بوده است که توانسته نظرات دیگران را هم به خود جلب کند.

وی ادامه داد: رفتار و عملکرد گروه به شکلی بوده است که یک وحدت و یکپارچگی قوی بین خودشان ایجاد کرده و این قدر این قدرت وحدت زیاد بوده که توانسته عزیزان دیگر را هم به خود جلب کند. ما می‌توانیم از تحلیل‌هایی که مطابق با واقعیت نبوده است گلایه‌مند باشیم و صادقانه عرض می‌کنم که لابی‌گری سیاسی در شورای شهر هیچ معنایی ندارد، درست است که رسانه‌ها بر حسب وظیفه‌شان اقداماتی انجام داده و انتخابات را پرشور می‌کنند اما حقیقتش این است که در نهایت کارکرد خود شورایی این را شکل می‌دهد.

اسماعیل دوستی، عضو دیگر شورای شهر تهران و از اعضای اصلاح طلب این شورا در تماس تلفنی که با وی برقرار شد، گفت: درباره این موضوع که می‌گویند لابی نکرده و جلسه‌ای نگذاشته‌ایم، باید بگویم که هم در داخل و هم در خارج از شورای شهر لابی صورت گرفته است. البته این را قبول ندارم که که رأی خریداری شده است و این را تکذیب می‌کنم.

وی تأکید کرد: هیچ اصلاح‌طلبی در انتخابات اخیر به آقای چمران رأی نداده است، ما که در انتخابات گذشته برنده شدیم 14 نفر بودیم که همان ابتدای ورود به شورا یکی از 14 نفر به اصولگرایان پیوست. یعنی ما همان 13 نفری هستیم که در لیست انتخابات رأی آوردیم و به آقای مسجد جامعی نیز رأی دادیم.در انتخابات گذشته دوستان مستقل به آقای مسجدجامعی رأی دادند که این بار لابی آقایان از لابی ما سنگین‌تر بود و به آقای چمران رأی دادند.

چمران در پاسخ به سؤال مجری که شورا یک نهاد تخصصی است، اما عملا می‌بینیم که گاهی مسائل سیاسی در عملکرد شورا سایه می‌اندازد، گفت: بله، درست است. اما هنر این است که از میان این سیاسی‌کاری‌ها به گونه‌ای عمل کنیم که این مسائل تأثیری بر روی مسائل تخصصی نداشته باشد.

وی در رابطه با صحبت‌های اسماعیل دوستی گفت: بنده هم نگفتم که لابی نشده و جلسه‌ای برگزار نشده و یقینا انسجامی که شاکری به آن اشاره کرد، به برنامه‌ریزی و نشست‌هایی نیاز داشته است اما بنده گفتم که شخصا با کسی درباره رأی خودم لابی نداشته‌ام.

اسماعیل دوستی در ادامه گفت: تیم اصلاح‌طلبان مسائل سیاسی را در امور شهر تهران دخالت نمی‌دهد. پس از دیدار مقام معظم رهبری نیز ما سه محوری را که ایشان محور قرار دادند یعنی هدایت، حمایت و نظارت را مدنظر قرار داده و در این راستا تلاش کرده‌ایم. بنده شخصا معتقدم که نباید شورای شهرداری و شورای شهردار داشته باشیم، بلکه باید شورای شهر تهران داشته باشیم و اگر این را بپذیریم می‌توانیم با تعامل و همکاری هدایت و حمایت و نظارت شهرداری تهران را هم برعهده بگیریم.

وی در پاسخ به سؤال مجری مبنی بر این که برخی از تحلیل‌گران معتقدند که برخورد برخی از دوستان شما با خانم راستگو که برخورد تلخی هم بوده، ممکن است در انتخابات این دوره تأثیرگذار بوده باشد، گفت: خانم راستگو در لیست ما قرار داشتند و شاید اگر در لیست ما نبودند، نمی‌توانستند رأی بیاورند، بنابراین وی با رأی اصلاح‌طلبان وارد شورا شد و توقع این بود که همگام با اصلاح‌طلبان گام بردارند، اما در وسط یا پایان راه تغییر موضع دادند و به آقای قالیباف رأی دادند.

عضو شورای شهر تهران افزود: آیا از لحاظ حزبی شما این را قبول می‌کنید؟ وی از حزب اسلامی کار در لیست اصلاح‌طلبان قرار گرفت و حزب اسلامی هم شاکی شد که چرا خانم راستگو برخلاف قراری که با حزبش گذاشته، رأی داد. باید این را از حزبش پرسید. البته آن زمان فضای سنگینی ایجاد شد و وی هم توضیحاتی داد. مسلما اگر این اتفاق در رابطه با اصولگرایان هم افتاده بود، آن‌ها نیز به چنین اقدامی اعتراض می‌کردند.

شاکری در جواب دوستی گفت: این اتفاق برای عزیزان دیگری هم افتاد که بر خلاف انتظاری که ما داشتیم رأی دادند، اما نه گفت‌وگویی صورت گرفت و نه اتفاقی افتاد و نه برخورد سختی صورت گرفت. درست است که لیست برای انتخابات تهیه می‌شود، اما پس از ورود به شورا ما باید از نشانه‌های سیاسی دور شویم. نه این که وقتی چنین اتفاقی افتاد طوری عمل شود که زندگی شخصی، اجتماعی و فرزندان آن فرد تحت تأثیر این اتفاقات قرار بگیرد.

دوستی همچنین، گفت: سال گذشته که مسجدجامعی رأی آورد، با دوستان نشستیم و گفتیم برای این که شورا جنبه سیاسی‌اش پررنگ نشود به نایب رئیسی رأی دهیم که آنها کاندیدا می‌کنند، بنابراین به طلایی رأی دادیم و تقی‌پور هم سخنگو شد، اما امسال حتی اجازه ندادند که یکی از بچه‌های ما وارد هیئت‌رئیسه شود؛ حتی پسر شهید تنگویان هم نتوانست کرسی منشی شورا را برعهده بگیرد.

وی در ادامه اظهار داشت: بنده متأسفم که ما باید این قدر سیاسی فکر کنیم که حتی اجازه ندهیم که پسر شهید تندگویان مسئولیتی را برعهده بگیرد، به نظر بنده دوستان قصد دارند که شورای شهر را به سمت مسائل سیاسی بکشانند. مردم تهران مطمئن باشند که استراتژی ما خدمت به مردم و کار کارشناسانه است.

چمران در ادامه گفت: دوره پیش، دو تن از کسانی که به آن‌ها رأی دادند در لیست ما بودند، اما ما نه تنها هیچ حمله‌ای به آن ها نکردیم که حتی گلایه‌ای نیز نداشتیم، زیرا استقلال هر فرد به خودش بستگی دارد.

وی تصریح کرد: وظیفه ما اجرای برنامه‌های تدوین شده به ویژه برنامه 5 ساله دوم است. ما فقط شورای شهرداری تهران نیستیم، اما متأسفانه جایگاه شورای شهر جایگاهی که در قانون اساسی است، نمی‌باشد و ما نمی‌توانیم برای مدیریت و وزارتخانه‌ها تکلیفی تعیین کنیم. در این رابطه این اصلاحیه را باید مجلس شورای اسلامی اصلاح کرده و اگر شورای نگهبان نیز در این رابطه مشکلی دارند آن هم حل شود تا ما شورای همه شهر و مدیران باشیم.

در ادامه برنامه محمد سالاری یکی دیگر از اعضای اصلاح‌طلب شورای شهر تهران نیز در تماس تلفنی، ضمن اعتراض به عملکرد رسانه ملی، گفت: یک سال گذشته شورای شهر را ببینید، ما شائبه سیاسی در صحن شورا نداشتیم؛ اما حالا در آغاز دور سال دوم شورای چهارم دو تا از آقایان اصولگرا را دعوت کرده و آن چه در شورای اول بوده و مسائلی چون موضوع خانم راستگو را واکاوی می‌کنید.

وی ادامه داد: بنده در نطق پیش از دستور نیز بیان کردم که رسانه ملی و برخی دیگر از رسانه‌های خارج شورا، شورا را سیاسی می‌کنند. دوستان اصول‌گرا و اصلاح‌طلب در این یک سال در فضایی کاملا صمیمی مشغول به خدمت بودند. آقای چمران نیز با هوشمندی کامل با آقای مسجد‌جامعی همراهی و همکاری کامل داشتند.

این عضو شورای شهر تهران تصریح کرد: واقعیت این است که در شورای شهر دو طیف سیاسی وجود دارد و نمی‌توان گفت که سیاسی بودن این افراد هم در رأی‌شان تأثیری ندارد، ولی تعدادی هستند که در دوره گذشته به آقای مسجد جامعی رأی دادند و این بار به آقای چمران.

وی تأکید کرد: در یک سال گذشته تعامل بسیار خوبی بین نهاد شورا و دیگر نهادها و سازمان‌ها ایجاد شده و جایگاه شورا ارتقا پیدا کرده است و وزرا و معاونین رئیس‌جمهور به صحن شورا آمده‌اند؛ مسلما این موضوع غیرقابل انکار است که جایگاه شورای شهر تهران به عنوان مرکز سیاسی کشور جایگاه حساسی است.

همچنین شاکری یکی دیگر از اعضای شورای شهر تهران نیز در رابطه با اظهارات سالاری، گفت: باید این تعاملات به سوی دوسویه شدن پیش بروند. یکی از اهداف شورای چهارم نیز ضمن تعامل با شهرداری، تعامل با دولت است.

محمد سالاری نیز در ادامه تأکید کرد: بنده می‌خواهم به دولت یازدهم، معاون عمرانی وزیر کشور اعتراضی داشته باشم که جدیدا اعلام کرده‌ که قرار است شهرداران شهرهای بالای 200 هزار نفر توسط مردم انتخاب شوند. حالا که خوشبختانه تعامل خوبی بین دولت و شورا صورت گرفته شده، چرا نباید در فرآیند این بررسی‌ها نظر شورا در نظر گرفته نشود. البته آقای چمران نیز در این رابطه اعتراض خود را اعلام کرده‌ است.

مهدی چمران در پایان در رابطه با موضوع مطرح شده توسط سالاری گفت: اولین وظیفه شورا انتخاب شهردار است و این سیاسی نیست که اعلام کرده‌اند که به دولت چنین طرحی را داده‌ایم و ما مسلما با این نظر مخالفیم.

وی در پایان خاطرنشان کرد: این در زمانی اعلام شده که تعامل بین دولت و شورا ایجاد شده است. در دولت گذشته این موضع از سوی مجلس مطرح شد نه دولت؛ در مجلس هم رأی نیاورد. قطعا این بار هم دولت و رئیس‌ جمهور این بینش را دارند که چنین مسئله‌ای در دولت به تصویب نرسد.

در پایان محمد حسین رنجبران، مجری برنامه ضمن تشکر از حضور چمران و شاکری در برنامه و همچنین امکان برقراری تماس با سالاری و دوستی، در پاسخ به گلایه‌های آن‌ها در رابطه با حضور نداشتن افرادی از طیف اصلاح‌طلب در استودیوی برنامه،گفت: ما تلاش داشتیم که از هر طیف اصلاح‌طلب و اصولگرا یک فرد در استودیو حاضر شود، اما متأسفانه یا جوابگوی تلفن نبودند و موفق به صحبت با آن‌ها نشدیم و یا در سفر بودند، بنابراین تلاش کردیم تا با برقراری تماس تلفنی انصاف و عدالت را رعایت کرده و در زمانی تقریبا برابر صحبت‌های هر دو طیف را بشنویم.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «سالاری: اصلاح‌طلبان شورای شهر به چمران رای ندادند/ چمران: برای رای "لابی" نکردم» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X