۲۲۰ پروژه جمعیت هلال احمر در کشور نیمه تمام است

امیر محسن ضیایی در سفر یک روزه به قزوین برای بازدید از پایگاهها و امکانات امدادی استان در گفتگو با خبرنگار مهر درخصوص اولویت ها و برنامه های امسال این جمعیت پاسخ داد.

*در حال حاضر چند پایگاه جمعیت هلال احمر فعال است و چه تعداد مورد نیاز است؟

در حال حاضر ۹۳۴ پایگاه ثابت در کشور داریم و اگر بخواهیم به ازای هر ۱۷۵۰ مترمربع یک پایگاه استاندارد داشته باشیم به بیش از ۲۲۰۰ پایگاه نیازمندیم تا به شرایط مطلوب برسیم.

کشور ایران حادثه خیز است و امدادگران این جمعیت فقط در سوانح جاده ای کمک نمی کنند بلکه در حوادث غیرمترقبه هم فعال هستند و با توجه به امکانات واعتبار در سال ۹۵ حدود ۲۵۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز داریم تا بتوانیم پایگاههای جدید را احداث و راه اندازی کنیم.

هر پایگاه فقط برای ساختمان ۳۰۰ میلیون تومان اعتبار نیاز دارد که متاسفانه در سال گذشته هیچ اعتباری برای این کار در اختیار جمعیت قرار نگرفت و سال سختی را پشت سر گذاشتیم و به همین دلیل بیشتر پایگاهها در کانکس مستقر شده که این وضعیت مطلوب نیست و باید شرایط تغییر کند.

*بازسازی سازه ها از نیازهای اساسی جمعیت است در این زمینه چه اقدامی خواهید کرد؟

اعتبار جمعیت حدود ۵۰۰ میلیارد تومان بود که متاسفانه ۱۰۰ میلیارد تومان هم کم شد و با مشکلات عدیده روبرو شدیم اما اجازه ندادیم خدمات و فعالیتها دچار وقفه و یا توقف شود که این روند با همت بلند اعضا و امدادگران محقق شد.

در حال حاضر ۲۲۰ طرح نیمه تمام با پیشرفت بالای ۷۵ درصد در جمعیت هلال احمر داریم که برای تکمیل آنها به شرط تخصیص اعتبار اعم از ستاد و شعبه با ۲۰۰ میلیارد توان اعتبار قابل اجراست.

*برای ارتقاء دانش امدادگران با روشهای مبتنی بر دانش چه برنامه ای دارید؟

یکی از اقدامات جمعیت این است که از نظر مغز افزاری و نرم افزاری جایگاه جمعیت را ارتقا بخشیم که در این راستا باید زیرساختهای آی تی را تقویت کنیم و همین طورآموزش به امدادگران و نجات گران و سایر پرسنل و سپس آموزش همگانی در دستور کار است.

امسال هم آموزش ۲۰۰۰ نفر از امدادگران با روش های احیاء پیشرفته که بتوانند دوره های تخصصی را طی کنند در برنامه ها گنجانده شده که این کار تا پایان سال انجام می شود.

البته آموزش در جمعیت هلال احمر به طور مستمر ادامه دارد و ما به طور همزمان آموزش همگانی را در دستور کار داریم که همیشه انجام شده اما تقویت می شود تا آمادگی مردم بیشتر شود.

*طرح آمایش سرزمین برای جانمایی درست پایگاهها در چه مرحله ای است؟

طرح آمایش در هلال احمر انجام شده که بر اساس آن جانمایی پایگاهها، میزان تردد، جمعیت، حوادث و سایر مسائل مشخص می شود در کل کشور برای ۲۲۰۰ پایگاه مورد نیاز جانمایی می شود که باید کارهای دیگر هم مشخص شود و مزیت های هر استان تعیین شود تا ببینیم چه کارهایی می توان انجام داد.

در حال مطالعه هستیم که ظرفیت استانها را جمع آوری کنیم تا برای هر استان یک ماموریت داخلی تعریف شود و به یک نقشه جامع برسیم لذا لازم است برای هر استان علاوه بر یک ماموریت عام، یک ماموریت خاص هم پیش بینی کنیم و طرح کلان منطقه هم دیده ایم که در آن کشور به ۱۰ منطقه تعریف که اقدامات هم افزا برای یکدیگر پیش بینی می شود.

*استان قزوین به دلیل موقعیت خاص جغرافیایی می تواند در صورت حمایت و تقویت امکانات در سطح ملی هم مورد توجه قرار گیرد در این زمینه برنامه ای دارید؟

در بازدیدی که از امکانات فرهنگی، ورزشی و امدادی جمعیت هلال احمر استان داشتیم به این باور رسیدیم که امکانات استان قزوین در سطح بین المللی است و می تواند خدمات خود را در سطح ملی هم ارائه کند لذا در تقویت این جمعیت مساعدت لازم را انجام می دهیم.
 
استان قزوین در ردیف استانهای خوب هلال احمر است که موقعیت ژئوپلوتیک ویژه دارد و در کنار ماموریت محلی در کارهای کشوری هم موثر است و تاکنون هم از مدیریت خوب و منسجمی برخوردار بوده و ما هم تصمیم داریم به دلیل داشتن شرایط خاص و امکانات مطلوب این جمعیت را تقویت می کنیم تا با استفاده از ظرفیت بخش خصوصی کارهای شاخصی انجام دهیم.

*استان قزوین می تواند معین استانهای دیگر باشد، برای ساخت پایگاه بزرگ منطقه ای در آنجیلاق که در بزرگراه قزوین به کرج قرار دارد آیا اقدامی خواهید کرد؟

استان قزوین با امکانات خوبی که دارد از نگاه ما باید حمایت شود و یک سری طرح های بزرگ را در این استان اجرایی خواهیم کرد.

در صددیم ۵ مرکز بزرگ توانبخشی در شهرهای بزرگ راه اندازی کنیم که استان قزوین در ردیف این مناطق است و در صورت تامین زمین مجوز تاسیس را صادر می کنیم.

این مرکز باید در کنار بیمارستان باشد تا بتوان از تجهیزات پزشکی مجاور استفاده کرد و هزینه ها را کاهش داد و در جلسه ای که با حضور رئیس دانشگاه علوم پزشکی قزوین، معاون عمرانی استانداری و مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان برگزار شد به توافق رسیدیم تا این مرکز ساخته شود.

برای ساخت مرکز توانبخشی که قرار است در کنار بیمارستان ۷۰۰ تختخوابی قزوین ساخته شود دو هکتار زمین کافی است و درصورت همکاری استانداری کار را آغاز می کنیم.

*در حال حاضر یک بالگرد اورژانس در استان مستقر شده که ۱۵ روز در قزوین و ۱۵ روز در گیلان است برای استقرار دائم این بالگرد درخواستی از سوی استانداری ارائه شده و آیا اقدام می کنید؟  

به دلیل اهمیتی که استان قزوین در زمینه پشتیبانی حوادث دارد و تاکنون نیز به‌خوبی این ماموریت را انجام داده است ما هم موافقیم که بالگرد به صورت مستمر در استان باشد البته این موضوع به شرط ساخت آشیانه برای بالگرد محقق می شود و آمادگی داریم نسبت به استقرار دائم بالگرد اورژانس و یک بالگرد بزرگ امدادی در استان اقدام کنیم.

بر اساس برنامه پیش بینی شده هر استان باید یک بالگرد امدادی داشته باشد و قزوین هم با تامین یک آشیانه استاندارد می تواند ظرفیت خوبی برای خدمات امداد هوایی را در منطقه ایجاد کند.

*رویکرد شما در استفاده از شرکت های دانش بنیان چیست؟

شرکت های دانش بنیان استان در دانشگاه آزاد اسلامی و پارک علم و فنآوری دانشگاه بین المللی ظرفیت های خوبی هستند که اگر بتوانند خدمات خود را در مسیر ماموریت های هلال احمر ارائه کنند از آن استفاده خواهیم کرد.

نباید فراموش کنیم که نوع خدمات و فعالیت های هلال احمر داوطلبانه است و همه ماموریت ها در سطح ملی و بین المللی بر همین اساس صورت می گیرد.

 ارزش خدمات جمعیت هلال احمر به ساختمان و زیرساخت های فیزیکی آن نیست بلکه از خدمات داوطلبانه امدادگران، جوانان و داوطلبان عضو جمعیت بدست آمده و هنر جمعیت هلال احمر استفاده از ظرفیت داوطلبانه این افراد است.

 باید شرایطی ایجاد کنیم تا اعضاي هلال احمر رویکردشان فقط خدمت داوطلبانه باشد و ما نیز وظیفه داریم جایگاه هلال احمر را آنگونه که شایسته آن است ارتقا داده و تقویت کنیم.

 یکی از مهمترین ماموریت های هلال احمر آموزش است لذا باید ارزیابی شود که جمعیت هلال احمر چقدر در ارائه آموزش های امدادی به مردم موفق بوده و اگر نقصی داریم آن را برطرف کنیم که امسال نداوم آموزش ها و توسعه پایگاه در روستاها را در اولویت قرار خواهیم داد.

[ منبع این خبر سایت مهر-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «۲۲۰ پروژه جمعیت هلال احمر در کشور نیمه تمام است» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت مهر-استانها منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X