ربیعی: نیازی به افزایش تعداد تعاونی‌ها نیست/ ایران چهارمین کشور پُرتعاونی دنیا

ربیعی: نیازی به افزایش تعداد تعاونی‌ها نیست/ ایران چهارمین کشور پُرتعاونی دنیا

مهر/ وزیر تعاون، کار و رفاه با اشاره به اینکه ایران بعد از آمریکا، هند و ژاپن چهارمین کشور دارای بیشترین تعداد تعاونی در جهان است گفت، مسئله ما افزایش دادن تعداد تعاونی ها نیست بلکه ارتقای عملکرد است.

علی ربیعی با تاکید بر اینکه کارکرد نهایی تعاونی‌ ها رسیدن به عدالت اجتماعی و ریشه‌ کنی فقر است گفت: تعاون هم کارکرد اقتصادی دارد و هم کارکرد اجتماعی، بنابراین بخش اجتماعی آن لازمه توزیع عدالت‌ گرایانه ثروت است و عدالت اجتماعی با توسعه بخش تعاون امکانپذیر است.

وزیر تعاون، کار و رفاه ادامه داد: در بسته سیاست‌ های تعاون دولت تدبیر، وزارت کار تسهیل و حمایت از فعالیت‌ های تعاونی را بدون کوچکترین مداخله‌ گری بخش دولت می‌داند. نگاه به تعاون باید به عنوان یک نهضت اقتصاد اجتماعی و در خدمت اقشار و گروه‌های جامعه و یک رویکرد اقتصادی برای ساماندهی نیازهای مشترک اقتصادی و اجتماعی باشد.

وی بیان داشت: امروزه این نهضت جهانی با عضویت 800 میلیون نفر تلاش جهانی را برای توسعه عدالت‌ محور و اقتصاد توام با ارزش‌ های انسانی و کاهش فقر و بیکاری ساماندهی کرده است.

ربیعی با تاکید بر اینکه هر برنامه اساسی وزارت کار در قالب طرح تحول بخش تعاون می‌تواند گامی در جهت تحقق سیاست‌ های اقتصاد مقاومتی و اصل 44 باشد گفت: نظارت یکی از مهم ترین وظایف حاکمیتی این وزارتخانه است که به سلامت درونی و ارتقاء کیفیت مدیریت تعاونی‌ ها کمک می کند.

وزیر کار خاطرنشان کرد: توسعه سیستم‌ های نظارتی مستمر و پایدار ضمن آسیب‌ شناسی، فرآیندهای اجرای تعاونی به خصوص در بخش‌ های مالی موجب افزایش اعتماد و اطمینان عمومی در درون موسسات تعاونی شده و راه را برای افزایش مشارکت اقتصادی اعضاء در تعاونی‌ ها هموار می‌سازد.

ربیعی افزود: آنچه به آن نیازمندیم نه افزایش کمی تعداد تعاونی ها، بلکه تقویت کیفی و بالا بردن عملکرد تعاونی هاست و مسئله ما افزایش دادن تعداد تعاونی ها نیست بلکه ارتقای عملکرد است.

وی با بیان اینکه 7 برنامه در بخش تعاون را به جدیت دنبال می کنیم خاطرنشان کرد: برخی ادعا می کنند که در شرایط توسعه سیاست های اقتصادی "بازار آزاد" امکانی برای توسعه تعاونی ها وجود ندارد، این در حالی است که رفع مانع ذهنی و به نوعی ایدئولوژیک بسیار مهم است؛ بنابراین ارائه شواهدی از توسعه تعاونی ها در جهان اقتصاد آزاد اهمیت دارد.

وزیر کار ادامه داد: سازمان ملل در سال 1994 میلادی برآورد کرد که معیشت 3 میلیارد انسان به واسطه فعالیت تعاونی ها امن تر شده و در کشور فرانسه 21 هزار تعاونی، نزدیک به یک میلیون شغل ایجاد کرده و 3.5 درصد جمعیت فعال را شامل می شود.

ربیعی تصریح کرد: 4 کشور آمریکا با 256 میلیون نفر، هند 93.7 میلیون نفر، ژاپن 77 میلیون نفر و ایران با 36.9 میلیون نفر بیشترین اعضای تعاونی را دارا هستند.

وی در ادامه با اشاره به برخی از سیاست های بخش تعاون ابلاغ شده توسط مقام معظم رهبری اظهارداشت: سهم بخش تعاون باید به 25 درصد تا پایان برنامه 5 ساله پنجم برسد، این در حالی است که باید در 8 سال گذشته در مجموع 68 درصد رشد اقتصادی می کرد.

به گفته وزیر کار، در صورتی که سال گذشته حدود منفی 60 درصد رشد اقتصادی داشته ایم و این کسری رشد به این معناست نمی توانیم انتظار داشته باشیم تعاونی ها نیز به رشد مطلوب خود رسیده باشند.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «ربیعی: نیازی به افزایش تعداد تعاونی‌ها نیست/ ایران چهارمین کشور پُرتعاونی دنیا» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X