ایوبی: چهار سالن سینما به ازای هر یک میلیون نفر وجود دارد

ایوبی: چهار سالن سینما به ازای هر یک میلیون نفر وجود دارد

ایسنا/ رییس سازمان سینمایی همزمان با روز ملی سینما با بیان اینکه به ازای هر یک میلیون نفر، چهار سالن سینما داریم در عین حال گفت: باید کاری کنیم که گیشه‌ها رونق پیدا کنند. برای این کار از بنده ایوبی تنها یا سازمان سینمایی تنها کاری ساخته نیست، هر چند که صبر ایوب داشته باشیم.
حجت‌الله ایوبی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه آیا سینمای ملی داریم که هر ایرانی در هر کجای دنیا بتواند در یک گوشه از این پرده نقره‌ای خودش را ببیند؟ بیان کرد: بله، سینمای ملی داریم. سینمای ایران را جهان به رسمیت می‌شناسند.
این مسوول سینمایی در اظهاراتی در حالی اظهار خرسندی کرد که روز سینما به تقویم بازگشته است که هنوز این روز به تقویم بازنگشته و به قولی در بخش ضمائم است و امید می‌رود،سال آینده به تقویم برگردد.
افتخار ایوبی به حضورهای جهانی سینمای ایران

معاون وزیر ارشاد که شامگاه پنجشنبه (20 شهریورماه) در برنامه تلویزیونی «سینما اکران» حاضر شده بود، در بخشی از سخنانش مطرح کرد: بسیاری از کشورها هستند که سینما دارند اما در سینمایشان حرفی برای گفتن ندارند و سینمای آنها زبان و ادبیات آن کشور را ندارد. تنها سینما را وارد کرده‌اند، فیلم می‌سازند و خودشان هم مدعی نیستند که سینمای خاص کشور خودشان را داشته باشند اما درباره ایران باید بگویم سینمایی که با جهان متفاوت باشد، داریم. سینمایی که دوشادوش جهان حرکت کرده است؛ به روز شده و سینمایی داریم که همه افتخارات جهانی را هم کسب کرده و در همه جشنواره‌های بین‌المللی حضور دارد و مردم دنیا هم آن را می‌شناسند.او افزود: سینماگران ما بسیار مشهورند و همه‌ی جهان آنها را می‌شناسند.چه قبل از مسئولیت و چه در زمان مسئولیت‌ام به کشورهای اسلامی سفر کرده‌ام، به هرجا که می روم سینماگران ما و فیلم‌هایشان را همه مردم جهان به ویژه در کشورهای اسلامی شرق می‌شناسند و به آن افتخار می‌کنند.ایوبی خاطرنشان کرد: سینمای ملی سینمایی است که ویژگی‌های خاص خودش را دارد، سینمایی است که برخاسته از یک فرهنگ و تمدن است و لهجه ایران اسلامی را دارد. سینمایی با متن، خانواده و سناریو و با یک پشتوانه فرهنگی است.
حال سینمای ما خوب است
این مدیر سینمایی در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه حال سینما در ایران چطور است؟ گفت: اگر حال سینما را از اهالی آن بپرسید، لبخند رضایت را می‌توان بر لب سینمای ایران دید. الحمدالله حال سینمای ما خوب است و امیدوارم که حال آن بهتر هم شود. البته معتقدم بعد از یک دوران سخت و نقاهت، سینمای ما نشان می‌دهد که حالش خوب است.رییس سازمان سینمایی همچنین در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه در یک سالی که گذشت،چه اتفاقاتی در سینما افتاده است و تا چه اندازه به چشم‌انداز و قله‌ای که آقای روحانی در ابتدای دوره ریاستش قولش را داده بودند، نزدیک هستیم؟ پاسخ داد: به عقیده من سینمای ایران حق بزرگی را بر گردن کشور و نظام جمهوری اسلامی ایران دارد، همانطور که نظام جمهوری اسلامی بر گردن سینما حق دارد. سینمای ایران زبان گویای فرهنگ و تمدن ایرانی در شرایط سخت که صدای ایران به جایی نمی‌رسید،شد.
او افزود: بسیاری چهره جدید ایران امروز را با سینما و فیلم‌های ایرانی شناختند. سینمای ایران پنجره جدیدی برای بسیاری بود که چهره دیگری از ایران و انقلاب اسلامی می‌شناختند تا با چهره واقعی آن آشنا شوند و این خدمت سینما به فرهنگ ایران ادامه دارد و پیوسته است. اینکه آقای روحانی فرموده‌اند، سینما زبان گویای یک ملت است حرف بسیار درستی است.
ایوبی با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری درباره سینما تاکید کرد: همانطور که ایشان هم فرموده‌اند، سینما زبانی برای تکلم است و مردم ایران به خوبی با این زبان صحبت می‌کنند. اتفاقی که بعد از به روی کار آمدن دولت تدبیر و امید رخ داد، گویاتر شدن دوباره این زبان بوده است. مشکلات داخلی سینما حل شده، سینماداران برای حضور در جهان و کشورهای مختلف انگیزه بیشتری پیدا کرده‌اند.
معاون وزیر ارشاد ادامه داد: از طرفی مطالبه کشورهای دیگر برای اینکه باز به سراغ سینمای ما بیایند فراوان شده است. در روزهای گذشته چندین هفته فیلم در کشورهای مختلف برگزار کرده‌ایم و کشورهای مختلفی هم هستند که خواهان برگزاری هفته فیلم در ایران هستند. در هفته آینده مسئولان عالی رتبه چین به ایران سفر می‌کنند. مدتی پیش هفته فیلم لهستان در ایران و همچنین هفته فیلم ایران در آن کشور برگزار شد. کشور عظیمی مانند چین برایش مهم است که سینمایش در ایران شناخته شود و بسیار علاقمند هستند که فیلم‌های ایران به چین راه پیدا کند.
او یادآور شد: جهان شرق بگونه‌ای خودش را مدیون سینمای ایران می‌دانسته، زیرا زمانی که هالیوود در دنیا یکه تاز بود و همچنان هست، سینمای کم هزینه‌ای به نام ایران پیدا شد که در مقابل این موج ایستاد و گفت در مقابل هالیوود سینمای دیگری به نام شرق و جهان اسلام و ایران وجود دارد بنابراین ما هفته‌ها، ماه‌ها و سال‌های بسیار خوبی را انتظار می‌کشیم و آنچه که می‌بینید، نوید بخش یک آینده خوب برای معرفی بهتر ایران با زبان سینما است.
ایوبی در پاسخ به پرسش مجری برنامه مبنی بر اینکه طی یک سال گذشته وضعیت فروش گیشه‌ها بر اساس آمار و ارقام چگونه بوده است؟ گفت: ما دوران بسیار با شکوهی در گیشه‌ها داشته‌ایم که متاسفانه این دوران چند سالی بود که تمام شده بود. در سالهای گذشته سینمای ایران به وضعیت بحران رسیده بود. در سال پایانی دولت قبل تعداد کسانی که در یک سال به سینما رفته بودند به هشت میلیون نفر رسیده بود و این کف حضور در سینماست و متوسط فروش ما در سال‌های گذشته بین 25 تا 30 میلیارد تومان بود. در نظر بگیرید که هرسال باید تقریبا 100 میلیارد تومان هزینه ساخت فیلم کنیم و فروش گیشه مبلغی حدود 30 میلیارد تومان بوده است.
رونق بی‌نظیر در گیشه‌ها
رییس سازمان سینمایی اظهار کرد:امسال شاهد یک رونق بی‌نظیری در گیشه‌ها هستیم که برای سینماگران و سالن‌داران بسیارامید و نوید بخش بود. در روزهای ابتدایی که این پست بر من محول شد با بحران سالن‌های سینما مواجه بودیم یعنی سالن داران به ویژه در شهرستانها می‌گفتند که می‌خواهیم سالن‌ها را تحویل بدهیم،از ما این سینما را زودتر بگیرید. اما به هرحال امروز سینماداران ما وضعیت بهتری دارند. امسال در ماه ششم هستیم و به اندازه کل سال قبل فروش داشته‌ایم و ان شاالله ماههای بهتری را هم پیش رو داریم.
او درباره اینکه چه شد که به این اتفاق خوب رسیدیم توضیح داد: فکر می کنم بخشی از آن بر می‌گردد به فضای نشاط و امیدی که در کشور وجود دارد.من فکر می‌کنم بازگشایی خانه سینما هم بی تاثیر نبود زیرا بسته بودن خانه سینما در جامعه هنری کشور و مردم اثر بسیار منفی داشت و جزو کارهای پرهزینه برای نظام جمهوری اسلامی در داخل و خارج از کشور بود.فضای امید در کشور دوباره ایجاد شد و مردم احساس کردند که باید دوباره با سینما آشتی کنند. علاوه بر آن کارهای دیگری هم صورت گرفت ضمن اینکه امسال چند فیلم خوب هم داشتیم.او در ادامه بحث دیجیتالی شدن سینماها و اکران همزمان فیلم‌ها در تهران و شهرستانها را در رونق گیشه بی‌تاثیر ندانست.
به ازای هر یک میلیون نفر، چهار سالن سینما داریم

ایوبی با اشاره به اینکه حل مشکل اساسی این حوزه یک اراده سیاسی می‌خواهد،گفت: مشکل اساسی این است که در کل کشور 300 سالن سینما داشته‌ایم که این تعداد به 320 رسیده است و بزودی به 330 سالن خواهد رسید، البته خبر خوب این است که حدود 80 سالن دیگر در دست ساخت است. هنوز در ایران به ازای هر یک میلیون نفر چهار سالن سینما داریم. در کشوری مثل آمریکا به ازای هر یک میلیون نفر 123 سالن سینما وجود دارد.مثلا در کشوری که جمعیتی نصف ما دارند و سینما هم دارند چهار الی پنج هزار سالن سینما وجود دارد و ما هنوز 320 سالن سینما داریم.
رییس سازمان سینمایی افزود: تصور کنید فیلم‌های خوبی در راه اکران است و مردم دوست دارند در سینما این فیلم‌ها را ببینند. پیام من به اهالی فرهنگ و همه کسانی که دغدغه فرهنگی دارند، این است که بدانید، سینما محلی برای اجتماع خانواده هاست. امروز خانواده‌ها از هم دورند. ما در خانواده به ظاهر دورهم نشسته‌ایم اما هر کسی با فضای مجازی سرگرم است، سینما می‌تواند خانواده‌ها را از فضای مجازی دور و وارد فضای حقیقی کند تا بتوانند درباره یک فیلم صحبت کنند و دور هم یک چای بنوشند. ما اگر بخواهیم خانواده ایرانی دور هم جمع شوند باید به سراغ سینما برویم. سینما را هم مدرسه بدانید. سینما را جای خوب بدانید.ایوبی خطاب به همه کسانی که این کشور، ایران، اسلام و انقلاب اسلامی را دوست دارند، سخنانش را اینگونه ادامه داد: ان شاالله خداوند به مقام معظم رهبری شفای عاجل بدهد که داده است.باید از ایشان که به سینمای کشور تاکید می‌کنند، یاد بگیریم. من همیشه تاکید کرده‌ام که ایشان از حامیان سینمای ایران هستند. الحمدالله در این دنیا ملتی هستیم که این همه سینماگر برجسته و فرهیخته داریم. من گاهی به کشورهای اطراف نگاه می‌کنم که زمانی که با نمایندگانشان به کشور ما می‌آیند با چه حسرتی درباره سینمای ما صحبت می‌کنند. یعنی یک صدم سینماگران ما را هم ندارند.رییس سازمان سینمایی راه تقویت سینما را راه افتادن اقتصاد، فرهنگ و هنر در کشور که شعار وزیر ارشاد نیز هست، دانست و تاکید کرد: ما در این دوره توجه ویژه‌ای به اقتصاد هنر، فرهنگ و سینما داریم.او اذعان کرد: تقریبا سالی 100 میلیارد تومان برای ساخت فیلم هزینه می‌شود که این مقدار بسیار کم است. هنوز ایران جزو ارزانترین کشورهایی است که در آن فیلم ساخته می‌شود. در همین کشورهای همسایه مانند ترکیه فیلم‌ها چند برابرهزینه ایران ساخته می‌شوند. از این 100 میلیارد 30 میلیارد را گیشه‌ها برمی‌گردانند که همه‌ی آنها به سینما بر نمی‌گردد، باید کاری کنیم که گیشه‌ها رونق پیدا کنند. برای این کار از بنده ایوبی تنها یا سازمان سینمایی تنها کاری ساخته نیست هر چند که صبر ایوب داشته باشیم. باید تمام کشور در این زمینه کمک کنند، یک اراده ملی لازم است.ایوبی ادامه داد: باید ساخت سالن‌ها را با جدیت و سرعت در زمان کوتاهتر به تعداد مناسب برسانیم. کاری کنیم که مردم به سینما بروند و با آن آشتی کنند و برای این کار سالن‌ها و فیلم های خوب لازم است.
ماجرای سینما کارت به کجا رسید؟
رییس سازمان سینمایی همچنین درباره سینما کارت و اهمیت آن توضیح داد: سینما کارت با کمک بخش خصوصی طراحی شد. کارت‌هایی هستند که باید شارژ شوند و با قیمت ارزانتر به دست مردم برسند. ما خواستیم با نهادهای دولتی که یک ردیف بودجه‌ای با نام خدمات رفاهی کارکنان دارند شروع کنیم. از معاونت اول رییس جمهور هم خواهش کردیم که این را به همه دستگاه‌ها بخشنامه کنند تا کارکنان دولت بتوانند ازآن بهره ببرند و با قیمت ارزانتر با خانواده‌هایشان به سینما بروند.او اظهار امیدواری کرد: این کارت فراگیر شود، به گیشه‌ها برود و مردم هم بتوانند با قیمت ارزانتر چندین بار به سالن سینماها بروند. این کاری است برای آشتی مردم با سینماها.ایوبی درباره طرح «سینما سلام» گفت: اتفاقی که پارسال در بهمن ماه و در آغاز جشنواره فیلم فجر در سینماها افتاد، اولین تجربه سینما سلام بود. همان هجوم معروف مردم به سالن‌های سینما که من فکر می‌کنم هنوز انرژی مثبت آن در سینماها هست؛ بسیاری از آپاراتچی‌ها به من گفتند که ما بعد از مدتها سالن ها را پر از جمعیت دیدیم. 21 شهریور ماه نیز ادامه همان طرح است و روز ملی سینماهاست و این روز را جشن می گیریم و از همه مردم دعوت می کنیم که به همراه خانواده‌هایشان بیایند، صف بکشند و فیلمهای خوب را نیم بها ببینند، البته من دوست داشتم در این روز سینماها رایگان باشد اما با احترام به شورای صنفی و سینماداران که معتقد بودند در این فصل نباید سینماها رایگان شود، آن را نیم بها کردیم.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «ایوبی: چهار سالن سینما به ازای هر یک میلیون نفر وجود دارد» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X