چگونگی تشکیل ضمیر ناخودآگاه، همچنان نامعلوم

چگونگی تشکیل ضمیر ناخودآگاه، همچنان نامعلوم

ایمنا/ در حال حاضر درست مشخص نیست کدام یاخته‌های مغزی و یا ترکیب شبکه‌های عصبی مغز انسان، ضمیر ناخودآگاه ما را تشکیل می‌دهد.
مریم شهبازی کارشناس سلامت روان در گفتگو با ایمنا به تعریف ضمیر ناخودآگاه پرداخت و بیان داشت: ضمیر ناخودآگاه اندیشه‌ها، احساسات و حس‌های غریزی ناآگاهانه است که همیشه یا گاهی در زمان‌ها و شرایط خاص، باعث رفتار"ناخوداگاه"و"غیرارادی" در فرد، می‌شوند.
وی گفت: از تاثیرات مهم ضمیر ناخوداگاه در انسان، می‌توان به کار سیستمی دستگاه تنفس و دستگاه گردش خون اشاره کرد که باعث زنده ماندن انسان و ادامه حیات او می‌شود و از لحاظ روانی هم احساسات غریزی، عصبانیت، ترس، درد، خواب‌ها و رویاها و ... همگی ناشی از آن هستند.
شهبازی با اشاره به اینکه بیشتر تاثیرات ناخودآگاه انسان از مخچه مغز ناشی می‌شوند؛ اظهار کرد: در حال حاضر درست مشخص نیست کدام یاخته‌های مغزی و یا ترکیب شبکه‌های عصبی مغز انسان، ضمیر ناخودآگاه ما را تشکیل می‌دهد.
وی ادامه داد: در واقع این ویژگی منجر به تعریف مجموعه‌ای از پدیده‌های ذهنی می‌شود و ذهن یک فرد را آشکار می‌کند که این پدیده عبارت است از احساسات ناخودآگاه، یا مهارتی که بطور خودکار عمل می‌کند. همچنین افکار ناخودآگاه، عادات ناخودآگاه و واکنش خودکار، ترس پنهان و خواسته‌های پنهان است.
به گفته این کارشناس سلامت روان مخزنی از خاطرات که فراموش شده‌اند اما با این وجود ممکن است در چند لحظه بصورت فلاش بک در دسترس ما قرار بگیرند و منبع ضمنی ذهن ناخودآگاه می‌تواند به عنوان منبعی از رویاهای شب و افکار خودکار دیده شوند.
وی ساختار ذهن را همانند یک کوه یخی عنوان کرد و با تقسیم آن به دو قسمت هشیار و ناهشیار؛ بیان داشت: بخش هشیار ذهن دربرگیرنده تمام افکار، احساسات و اعمالی است که ما درحال حاضر از آن آگاهی داریم و ناهشیار شامل چیزهایی است که از آگاهی شخصی ما پنهان است.
شهبازی ادامه داد: ناهشیار، انگیزه‌های ابتدایی و غریزی ما و نیز خاطره‌ها و هیجان‌های اضطراب‌آوری که از نفوذ آن‌ها به ذهن هشیار جلوگیری شده، را در برمی‌گیرد.
وی ذهن را دارای یک ساختار عمودی دانست و گفت: ذهن هشیار، نیمه هشیار و ذهن ناهشیار هر یک زیر سطح دیگری قرار می‌گیرند. بنابراین ضمیر ناخودآگاه ما آن قسمتی است که زیر کوه یخ مخفی شده به خاطر همین چیزهایی است که از آگاهی شخصی ما پنهان می‌ماند.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «چگونگی تشکیل ضمیر ناخودآگاه، همچنان نامعلوم» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X