نماینده صندوق جمعیت سازمان ملل متحد در ایران: سیاست‌های کلی جمعیت از سوی رهبر عالی ایران آگاهانه و هوشمندانه بود

نماینده صندوق جمعیت سازمان ملل متحد در ایران: سیاست‌های کلی جمعیت از سوی رهبر عالی ایران آگاهانه و هوشمندانه بود

فارس/ نماینده صندوق جمعیت سازمان ملل متحد در ایران با اشاره به اینکه نتایج سرشماری در ایران نشان می‌دهد ۸.۱ درصد جمعیت ایران بالای ۶۰ سال دارند، گفت:‌ سیاست‌های رهبر عالی ایران در حوزه جمعیت آگاهانه و هوشمندانه بود.

محمت هولکی اوز نماینده صندوق جمعیت سازمان ملل متحد در ایران در جلسه هم‌اندیشی نمایندگان دستگاه‌های عضو شورای ملی سالمندان صبح امروز برگزار شد اظهار داشت: در گذشته نیز صندوق جمعیت سازمان ملل جلساتی را با رئیس سابق ملی سالمندان داشته است و این جمعیت می‌تواند تجربیات کارشناسی خود را در سطح بین المللی دراختیار ایران قرار بدهد.
وی تصریح کرد: کشور جمهوری اسلامی ایران و به ویژه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به دنبال تدوین سند ملی سالمندان در ایران است که این موضوع را به فال نیک گرفته و امیدواریم هر چه زودتر این سند ملی به تصویب برسد.
هولکی اوز ادامه داد: نه تنها در ایران بلکه در سایر کشورها درصد سالمندان با روند بسیار رو به افزایش است و نتایج سرشماری در ایران نشان می‌دهد 8.1 درصد جمعیت ایران سنشان 60 به بالاست و این در حالی است که این موضوع رو به افزایش است.
نماینده صندوق جمعیت سازمان ملل متحد در ایران با اشاره به سیاست ابلاغیه مقام معظم رهبری در خصوص سیاست جمعیت گفت: در این 14 بند به مسئله سالمندی اشاره شده است.
وی افزود: قبل از اینکه سیاست‌های جمعیت از سوی مقام معظم رهبری ابلاغ شود صحبت‌های زیادی فی‌مابین جمعیت سازمان ملل متحد در ایران وزارت رفاه، وزارت بهداشت، وزارت امورخارجه و شورای ملی سالمندان در خصوص مسائل سالمندی بوده است و ابلاغ این سیاست‌ها پشتوانه قوی‌ای برای شورای ملی سالمندان خواهد بود.
هولکی اوز گفت: در تدوین سند ملی سالمندان تعهد ملی وجود دارد و این در حالی است که شاهد همکاری سایر دستگاه‌های غیردولتی هستیم.
نماینده صندوق جمعیت سازمان ملل متحد در ایران تصریح کرد: تعهد ملی در تدوین سند ملی سالمندان منجر خواهد شد که یکی از بهترین سندهای راهبردی سالمندان در ایران تدوین شود.
وی ادامه داد: ظرفیت‌های بسیاری وجود دارد که کافی است از این ظرفیت‌ها و تجارب برای تدوین سند ملی سالمندان استفاده کرد.
هولکی اوز با اشاره به آمادگی صندوق جمعیت سازمان ملل متحد در ایران جهت حمایت مالی از حوزه سالمندی گفت: باید بتوانیم توجه دانشگاهیان، ان‌جی‌اوها، سایر سازمان‌های غیردولتی را به مسئله جمعیت جلب کنیم و از تجربیات آنها استفاده کنیم.

نماینده صندوق جمعیت سازمان ملل متحد در ایران ادامه داد: خوشبختانه با وجود تعهد ملی شاهد یک سند ملی سالمندان به صورت ایرانی خواهیم بود.
هولکی اوز افزود: در صندوق جمعیت ملل متحد سالمندی به عنوان یک فرصت درنظر گرفته شده است نه به عنوان چالش و اگر چه روندی که رو به افزایش است ممکن است هزینه‌های درمانی و بهداشتی سالمندان را افزایش دهد ولی می‌توان از تجربیات این گروه از جامعه به صورت بهینه استفاده کرد.
هولکی اوز با اشاره به شباهت ایرانی‌ها و ترک‌ها گفت: این دو کشور شباهت فرهنگی بسیاری دارند که از جمله آن می‌توان به احترام هر دو کشور به سالمندان اشاره کرد.
وی خاطرنشان کرد: صندوق جمعیت سازمان ملل متحد در ایران حمایت ویژه‌ای را با جمهوری اسلامی ایران و شورای سالمندان جهت تدوین سند ملی سالمندان و اجرایی کردن آن خواهد داشت.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «نماینده صندوق جمعیت سازمان ملل متحد در ایران: سیاست‌های کلی جمعیت از سوی رهبر عالی ایران آگاهانه و هوشمندانه بود» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X