ضرورت استخراج گنجینه های سبک زندگی زنان دفاع مقدس

 ضرورت استخراج گنجینه های سبک زندگی زنان دفاع مقدس

طنین یاس/یک استاد دانشگاه گفت: زنان ایثاگرنمونه " الگوی سوم زن " هستند که تجربیات موفق و سبک زندگی آنان، می تواند راهگشای بسیاری از مشکلات خانواده های امروزه باشد.
به مناسبت هفته دفاع مقدس پایگاه خبری و تحلیلی طنین یاس میزگرد " زن و دفاع مقدس" را به منظور بررسی سبک زندگی زنان در دوران هشت سال دفاع مقدس، با حضور جمعی از زنان ایثارگر و مادر شهید " حسن باقری" برگزار کرد.
در این نشست صمیمی، خاطرات زنان ایثارگر از دوران حضورشان در جبهه های هشت سال دفاع مقدس روایت گری و سبک زندگی و ازدواج در آن دوران، برسی شد.

" مریم ورزدار" پژوهشگر مسائل زنان و استاد دانشگاه با اشاره به اینکه، بعد از پیروزی انقلاب اسلامی امام خمینی (ره) تعریف جدیدی از زن ارائه دادند، گفت: این تعریف برگرفته از آموزه های وحیانی و نگاه دقیق و ظریف اسلام به زن است.
وی با بیان اینکه قبل از انقلاب اسلامی دو دیدگاه شرقی و غربی بر نگاه زن حکمرانی می کرد افزود: نگاه سنتی و متحجر شرقی از زن موجودی خانه نشین و منفعل در مسائل خانواده و فاقد نقش در تاریخ ساخته بود و نگاه غربی با نقش آفرینی مبتذلانه زن را به سوی فساد و تباهی می کشید.
این استاد دانشگاه، نگاه امام خمینی بر زن را نگاهی جدا از دیدگاه زن شرقی و غربی برشمرد و گفت: زنان ایران اسلامی با تعبد و اطاعت پذیری از ولایت فقیه، پیام این نگاه را درک کرده و توانستند مصادیق آن را در هشت سال دفاع مقدس به نمایش بگذارند.
"ورزدار" با اشاره به پیام مقام معظم رهبری به کنگره هفت هزار شهید زن ادامه داد: در این پیام ایشان با بیانی نوین، دیدگاه امام خمینی(ره) را بازگو کردند و جامعه زنان را به داشتن " الگویی سوم" جدا از زن خانه نشین شرقی و زن مبتذل غربی رهنمود کردند.
وی گفت: زن در کلام رهبری " الگوی سوم" برای زنان جهان به ویژه زن مسلمان است که عملکرد وی را می توان در عرصه های مختلف مشارکت سیاسی، مشارکت فرهنگی، فرزند پروری، همسرداری و دفاع از فرهنگ و آب و خاک در زن دفاع مقدس دید.
این استاد دانشگاه از زنان ایثاگر، زنان شهید، زنان رزمنده، مادران و همسران شهدا به عنوان نمونه هایی از " الگوی سوم" یاد کرد و گفت: تجربیات موفق و سبک زندگی این زنان که برگرفته از فرهنگ دفاع مقدس است، می تواند راهگشای بسیاری از مشکلات خانواده های امروزه باشد.
وی ولایت پذیری، اخلاص، همگرایی حاکم بر خانواده، ایثار ، اعتقاد قلبی به مبانی و اندیشه های دینی، تربیت اسلامی فرزندان و ... را گنجینه های نهفته در سبک زندگی زنان دفاع مقدس نامید که باید آن را استخراج و کاربردی کرد.

اگر زنان نبودند، مقاومت در جبهه پیشرفت نمی کرد
زهرا شبانلویی، یکی از رزمنده های هشت سال دفاع مقدس و همسر جانباز 63 درصد است، وی پس از اخذ دیپلم که هم زمان با آغاز تحمیلی بود، بلافاصله به دوره های امدادی پرداخت و پس از گذراندن آن جهت امدادرسانی به مناطق جنگی اعزام شد و پس از پیروزی جنگ تحمیلی سال ها در بسیج خدمت کرد.
این بانوی رزمنده در گفت وگو با خبرنگار طنین یاس اظهار داشت: زمانی که به مناطق جنگی اعزام شدم در اهواز فعالیت های درمانی و پشتیبانی انجام می دادم؛ تهیه اقلام ، شستشو پتو و لباس رزمندگان، رسیدگی به مجروحین و حضور در ستادهای پشتیبانی مردمی از دیگر خدمت هایی بود که دفاع مقدس ارائهه کردیم.
به رزمندهای زخمی خدمت رسانی به مجروحین در اهواز اعزام شدم و کارهای خدماتی و درمانی انجام دادیم پس از آن پشتیبانی و تهیه اقلام ، شستشو لباس رزمندگان و پتوها را در ستادهای پشتیبانی مردمی در ساختمانی به نام الهیه جمع آوری می کردیم.
وی در خصوص سبک زندگی رزمنده های دوران 8 سال دفاع مقدس بیان کرد: ساده زیستی و دوری از تشریفات بارزترین خصوصیات سبک زندگی آن دوران خصوصا در رزمندگان بود، من و همسرم قبل از پیروزی انقلاب با هم ازدواج کردیم، ازدواج ما بسیار ساده و بدون تشریفات بود، ما در ماه مبارک رمضان عقد کردیم و طی یه مراسم ساده به مهمان ها افطاری دادیم و زندگی خود را آغاز کردیم.
این بانوی رزمنده ادامه داد: شرایط ازدواج امروزی با آن دوران خیلی فرق کرده، زمانی که همسرم به خواستگاری آمد و با هم صحبت کردیم، مهم ترین شروط ایشان برای ازدواج ، رفتن به جبهه بود و زمانی که من دلیل اش را پرسیدم ، گفتند میخواهم با دین کامل به جبهه بروم .
شعبانلویی افزود: ازدواج آسان است اما شرایط و تشریفاتی امروزی ، ازدواج را به کار سخت و در بسیاری از موارد نشدنی در آورده است؛ امروزه اسراف، چشم وهم چشمی ها، نگاه مادی و تشریفاتی به ازدواج پایه های زندگی را متزلزل کرده است.
وی بیان کرد: پایین آوردن توقعات و توکل به خدا انشان را به بهترین جایگاه می رساند، کمال مادیات نیست؛ وجود همسرم پایه های اعتقادی و ایمانی ام را محکم تر می کند.
شعبانلویی در ادامه سخنان خود به نقش زنان در هشت سال دفاع مقدش اشاره کرد و گفت: زنان نقش بسزایی در دوران جنگ داشتند، زمانی که مردان به جبهه ها می رفتند زنان هم مرد خانه و هم زن خانواده بودند؛ بارها همسرم می گفت: زمانی که به جبهه می روم دغدغه خانه و فرزندان را ندارم چون شما مراقب همه امور خانه و فرزندان هستید؛ اگر زنان ، مردان را به خوبی هدایت نمی کردند جبهه ها پیشرفت نمی کردند.
وی خاطرنشان کرد: هر زمان که همسرم به جبهه می رفت و نگرانی مرا می دید مرا به خواندن آیه الکرسی سفارش می کردند.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان « ضرورت استخراج گنجینه های سبک زندگی زنان دفاع مقدس» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X