جایزه مصطفی(ص)؛ رویداد فناوری در جهان اسلام

جایزه مصطفی(ص)؛ رویداد فناوری در جهان اسلام

ویکی پی‌جی/ در دوره ای از تاریخ تمدن بشری در سرزمین ما دانشمندان بزرگی می زیسته اند که هنوز هم تلاش ها و دستاوردهای آنها در مسیری که تحقیقات علمی طی می کند، سایه انداخته است و همه ما می دانیم صدها سال است از دوران طلایی تمدن اسلامی فاصله گرفته ایم و کانون اصلی تولید علم در دنیا به کشورهای غربی و اروپایی منتقل شده است.
مهندس علی قنواتی، مشاور اطلاع رسانی و برندسازی جایزه مصطفی(ص) می گوید: گذشته افتخار آمیزی که داشته ایم همواره به عنوان یک الگو و هدفی که آرزوی رسیدن به آن را داریم، پیش رویمان بوده است و همیشه از نظر فرهنگی خودمان را شایسته تکرار این دوره طلایی می دانیم. علاوه بر این باید توجه داشت مسیر رشد علمی در سال های اخیر در کشورهای در حال توسعه ازجمله کشورهایی که در حوزه جغرافیایی جهان اسلام قرار دارند تغییر زیادی داشته است. اکنون سطح فعالیت های آکادمیک در بسیاری از کشورهای اسلامی رشد خوبی داشته است. بنابراین امروز فضای علمی در کشورهای اسلامی متفاوت است و بعضی دانشمندان کشورهای اسلامی با دانشگاه های خودشان یا دانشگاه های دیگر کشورها در انجام پروژه های بزرگ علمی مشارکت دارند. به عبارت دیگر مرزهای دانش و فناوری از سوی این دانشمندان مورد توجه قرار گرفته و این روزها این واقعیت محسوس تر از گذشته است. توجه کشورهای اسلامی به دانش روز و امکان دستیابی به آن موقعیت جدیدی است. جایزه مصطفی نیز با توجه به ایجاد چنین موقعیتی در حوزه کشورهای جهان اسلام یا حوزه فرهنگی جغرافیایی کشورهای عضو سازمان همکاری های اسلامی مورد توجه قرار گرفته است.

این جایزه نوبل اسلامی نیست
بسیاری تصور می کنند این جایزه به عنوان نوبل اسلامی تعریف شده است. قنواتی با تاکید بر این که جایزه مصطفی نوبل اسلامی نیست، می افزاید: این جایزه اساسا نوبل نیست، بلکه یک جایزه عالی علم و فناوری است، به هر جایزه علمی نوبل گفته نمی شود. این جایزه در ردیف بهترین جوایز علمی که در سطح دنیا اعطا می شود، قرار می گیرد و هدف این است که جایزه مصطفی به دانشمندانی که در مرزهای دانش و فناوری آثار برجسته ای خلق کرده اند، تعلق گیرد. هر جایزه ای الزاما جهانی نیست، بلکه براساس هدفی اعطا می شود. جایزه مصطفی در منطقه کشورهای اسلامی و در میان اعضای سازمان همکاری های اسلامی یا سازمان کنفرانس اسلامی سابق تعریف شده است. البته باوجود این که عمده تمرکز این سازمان در خاورمیانه است، در چهار قاره اعضایی دارد و بزرگ ترین سازمان بین الدولی بعد از سازمان ملل است.

جایزه مصطفی(ص)، جایزه عالی علم و فناوری است که هر دو سال یکبار به دانشمندان و پژوهشگران برتر جهان اسلام اعطا خواهد شد. مشاور اطلاع رسانی جایزه مصطفی درخصوص نامگذاری این جایزه به نام پیامبر اعظم(ص) می گوید: با توجه به تاکید همیشگی حضرت محمد(ص) به علم آموزی، این جایزه به نام یکی از القاب ایشان یعنی مصطفی که به معنی برگزیده است، نامگذاری شده است. بدون تردید شناسایی، معرفی و تقدیر از برترین های علم و فناوری در جهان اسلام می تواند نقش بسیار مهمی در ترویج علم آموزی در جهان اسلام داشته باشد. علاوه بر این جایزه مصطفی(ص) نه تنها پیشگام توسعه روابط منطقه ای نهادهای علم و فناوری در کشورهای اسلامی خواهد بود، بلکه می تواند به تقویت ارتباط علمی بین دانشمندان و پژوهشگران جهان اسلام کمک کند.

به گفته قنواتی، این جایزه در چهار رشته علوم و فناوری زیستی و پزشکی، علوم و فناوری نانو، علوم و فناوری اطلاعات و ارتباطات و طرح برتر دانشمند مسلمان اعطا می شود. مبلغ در نظر گرفته شده برای این جایزه 500 هزار دلار است که هزینه این جایزه از محل موقوفات جایزه تامین خواهد شد. در حقیقت، هدف این است که این جایزه به طرح هایی که بتواند زمینه ساز بهبود زندگی بشر و به منزله دستیابی به نوآوری ها در مرزهای دانش و فناوری باشد، تعلق گیرد.

ارزیابی و داوری

به گفته مشاور اطلاع رسانی و برندسازی جایزه مصطفی(ص)، آثاری که به دبیرخانه جایزه می رسد در دو مرحله ارزیابی و داوری می شود؛ در اولین مرحله، مدارک و صلاحیت آثار از سوی کمیته های داوری مقدماتی بررسی می شود. براساس ضوابط تعیین شده آثاری که پیش از برنده یکی از جوایز معتبر علمی در سطح دنیا شده باشد به مرحله دوم داوری راه پیدا نمی کند. علاوه بر این باید توجه داشت هیچ فردی نمی تواند شخصا آثارش را به دبیرخانه ارجاع دهد، بلکه این کار باید از سوی یکی از نهادهای معتبر علمی انجام شود. در مرحله نهایی در هر یک از حوزه های در نظر گرفته شده برای اعطای این جایزه یک گروه هفت نفره از محققان و دانشمندان برجسته در سطح بین المللی آثار نهایی را داوری می کند و در نهایت اثر برگزیده براساس شاخص های در نظر گرفته شده انتخاب و معرفی می شود. ویژگی های برجسته اثر، دامنه نفوذ و ویژگی های صاحب اثر از مهم ترین شاخص های داوری است. نوآوری مشهود در روش علمی و پیشرو بودن اثر و همچنین ماندگاری آن از مهم ترین ویژگی هایی است که در بخش نخست شاخص های داوری مورد توجه قرار می گیرد. در بخش بررسی دامنه نفوذ، نقش تاثیرگذار اثر علمی در گسترده شدن مرزهای دانش و اثرگذاری آن در سطح جهانی یا منطقه ای ملاک است. آثار علمی ارسالی به دبیرخانه باید بتواند پاسخگوی نیازهای علمی و اجتماعی بشر باشد و بر سلامت، محیط زیست و رفاه عمومی تاثیر مشهودی داشته باشد. علاوه بر این، یکی دیگر از ملاک های داوری این است که صاحب اثر علمی که به عنوان نامزد دریافت این جایزه معرفی می شود، باید در زمینه تخصصی که کار کرده حسن شهرت و سابقه علمی درخشانی داشته باشد.

جوایز علمی در حوزه های جدید
قنواتی با اشاره به جوایز علمی متعددی که در سطح دنیا وجود دارد، می گوید: راه اندازی جوایز مختلف علمی رویکردی است که همیشه مورد توجه بوده است. نمی توان گفت این جوایز قصد رقابت با نوبل را دارد، بلکه یک احساس نیاز به راه اندازی جوایز علمی در رشته های مختلف منجر شده است. برای مثال جایزه ای که به محققان علوم اعصاب و نانو اعطا می شود با هدف ورود به حوزه های جدید انجام شده است. بخشی از این نیاز می تواند به دلیل توزیع جغرافیایی جوایز مختلف باشد. بعضی جوایز علمی با هدف گسترش همکاری های علمی در سطح اروپا فقط به دانشمندانی در حوزه اتحادیه اروپا اعطا می شود. نگاهی به توزیع جایزه نوبل نشان می دهد اعطای نوبل هم آنقدر که انتظار می رود مستقل از ملاحظات رویکردی و منطقه ای نبوده است. یکی از انتقادهای مطرح به انتخاب نوبل به عنوان معیاری برای سنجش سطح علمی کشورها این است که سهم کشورهای مختلف در دنیا در تولید علم بر اساس این معیار سنجیده شده است. بر این اساس آمریکا بیشترین سهم را در تولید علم داشته است و کشورهای فرانسه، انگلیس، آلمان و سوئیس در رتبه های بعدی قرار می گیرند.

نخستین دوره از مراسم اعطای جایزه مصطفی، دی ماه امسال همزمان با هفته وحدت برگزار خواهد شد. البته براساس برنامه ریزی های انجام شده قرار است اسامی برندگان یک ماه زودتر از برگزاری مراسم اعلام شود. این جایزه یکی از مهم ترین رویدادها در حوزه دانش و فناوری در جهان اسلام است.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «جایزه مصطفی(ص)؛ رویداد فناوری در جهان اسلام » اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X