اسناد پروژه سودآور «شهر موش ها 1» در فارابی گم شد!

اسناد پروژه سودآور «شهر موش ها 1» در فارابی گم شد!

بانی فیلم/ محمدعلی طالبی یکی از دو کارگردان «شهر موش ها» (1364) همچنان نسبت به ماجراهای تولید «شهر موش ها 2» معترض است. طالبی به عنوان یکی از سازندگان قسمت اول این فیلم معتقد است حقوق او در ساخت دنباله این اثر سینمایی در نظر گرفته نشده است. او نسبت به واگذاری حقوق مالکیت فیلم توسط فارابی معترض است.
محمدعلی طالبی گم شدن اسناد فیلم مهمی مثل «شهر موش ها 1» را عجیب و سوال برانگیز توصیف کرد.
طالبی در این خصوص گفت: ماجرا خیلی ساده است. من فیلمی را در حدود سی سال قبل ساخته ام به اسم «شهر موش ها» و گویا امروز دارد تلاش می شود که حتی اسم مرا هم از روی این فیلم بردارند. واقعیت این است وقتی قرار است قسمت دوم فیلمی را بسازند، می آیند و با همان کسی که فیلم را ساخته صحبت می کنند و از او می پرسند شما راضی هستید ما قسمت دوم این فیلم را بسازیم و اصلا به عنوان خالق یک اثر، نظر شما در مورد ساخت قسمت دوم آن چیست؟ فرقی نمی کند فیلمی یک کارگردان دارد یا دو کارگردان. با هر دوی آنان باید در چنین مواردی صحبت شود. الان اتفاقی که افتاده این است که آقای میرعلایی در زمان ریاست خود در بنیاد فارابی، بر اساس یک تصمیم شخصی بدون برنامه ریزی و بدون حساب و کتاب و بدون صحبت با بنده به عنوان یکی از شرکای تولید اثر، قراردادی بسته است.
وی افزود: من و آقای علیقلی و آقای حسندوست نامه ای نوشتیم و به این قضیه اعتراض کردیم و اعتراض مان هم این بود که ما در این فیلم سهامی هم داشتیم و با بنیاد فارابی شراکتی صورت گرفته است و بر این اساس، فارابی نمی توانسته بدون کسب موافقت ما با دیگران قراردادی ببندد. با بنیاد فارابی تماس گرفتیم و گفتند اینجا مدارکی وجود ندارد. سوال من این است چطور وقتی هر کسی می خواهد فیلمی بسازد و وامی بگیرد، مدارک 20 سال قبل او را جلو می آورند و می گویند حساب و کتاب شما به این صورت است و طبق قانون برای اعطای وام جدید، مبلغی را هم از وام جدید او کم می کنند. آن وقت چطور می شود اسناد پروژه ای به این مهمی با آن فروش بالا و سودآوری و بازگشت سرمایه قابل توجه و ...در فارابی وجود نداشته باشد. شاید این اسناد در دوران آقای میرعلایی مفقود شده است. این موضوع باید پیگیری شود تا ما بدانیم چرا اسناد این فیلم در بنیاد فارابی وجود ندارد؟ باید پیگیری کنند این افرادی که می گویند ما شریک هستیم، حرف حساب شان چیست یا این آقایی که می گوید من کارگردان فیلم بودم و حالا حق و حقوقم از بین رفته دقیقا چه می خواهد؟ در مراسم افتتاحیه این فیلم روسای سینمایی کشور و بسیاری دیگر از افراد شرکت می کنند، بدون اینکه از کارگردان دیگر فیلم یادی شود. کانون کارگردانان سینمای کشور هم هیچ اعتراضی به این موضوع نمی کنند. مسئله خیلی ساده است. کارگردانی فیلمی ساخته و حالا می خواهد به حقوق او رسیدگی شود. مشکل ما یک مشکل کلی است، اما نه وزارت ارشاد عکس العملی نشان داد و نه هیچ نهاد دیگر. امروز دو نفر آدم مدعی شده اند صاحب این فیلم اند و رفته اند رایت فیلم را از فارابی خریده اند و الان دارند کیسه خودشان را پر می کنند. حرف من به عنوان پدید آورنده یک کار هنری و کسی که 35 سال است دارد در این رشته زحمت می کشد، این است که چرا باید حق به حقدار واقعی نرسد؟

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «اسناد پروژه سودآور «شهر موش ها 1» در فارابی گم شد!» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X