آیا تسعیر نرخ ارز عادت دولت ها می شود؟

آیا تسعیر نرخ ارز عادت دولت ها می شود؟

خراسان/ این هفته وزیر اقتصاد و رییس کل بانک مرکزی به کیمسیون اقتصادی مجلس رفتند تا نمایندگان را متقاعد کنند که دولت با تسعیر نرخ ارز بدهی های خود را تسویه کند. واضح است که این دولت در شکل گیری این بدهی ها نقشی نداشته است و تنها میراث دار آن است.

هم چنین روشن است که این اقدام منجر به افزایش پایه پولی بانک مرکزی نمی شود و تنها سبد دارایی های بانک مرکزی که پایه پولی را شکل می دهد، با تغییر مواجه می شود. در این شرایط طبیعی است افزایش نقدینگی و به تبع آن افزایش تورم رخ نمی دهد. در این شرایط دولتی ها معتقدند بدون صرف هزینه ای می توانند 40 هزار میلیارد از بدهی های خود را تسویه نمایند.

صرفنظر از اینکه موافقان دولتی امروزی، مخالفان دیروز این طرح بوده اند و این تغییر موضع خود جای سوال است، یک نکته مهم در مورد تسویه این چنینی بدهی های دولت وجود دارد. آیا این شیوه تسویه بدهی دولت باعث نمی شود که در آینده نیز این عمل تکرار شود؟ در این شرایط برای دولت ها این انگیزه ایجاد می شود که با بی احتیاطی بیشتری خرج کنند و به تراز مالی خود توجه نکنند.

چرا که امید دارند در آینده از محل افزایش نرخ ارز آن را جبران کنند. لذا تصویب این طرح بدون الزامات قانونی محکم می تواند، سنگ بنای بدی برای همه ی ادوار باشد. در این شرایط از مجلس انتظار می رود که با تغییر و اصلاح طرح پیشنهادی دولت، موارد استفاده از تسعیر نرخ ارز را به شدت محدود نماید تا این عمل در اقتصاد ایران باب نشود

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «آیا تسعیر نرخ ارز عادت دولت ها می شود؟» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X